Розділи

    • 09 травня 2022

    Порівняльний аналіз охоплення щепленнями у 2021 та 2022 роках з урахуванням повномасштабної війни

    Аналіз охоплення профілактичними щепленнями в регіонах, які надали інформацію в лютому 2022 року, свідчить про низький рівень виконання обсягів щеплень як серед цільових груп населення, так і тих, які потребували надолуження.

    У зв’язку із ситуацією, пов’язаною із широкомасштабним вторгненням російської федерації на територію України, не надійшла інформація за лютий 2022 року з Донецької, Запорізької, Луганської, Сумської, Харківської, Чернігівської, частково з Київської та Херсонської областей.

    Поліомієліт

    У порівнянні даних про рівень охоплення щепленнями проти поліомієліту згідно з національним планом за 2 місяці 2022 та у 2021 років по Україні, у зв’язку з активними бойовими діями на території країни, у деяких регіонах неможливо забезпечити проведення вакцинації, тому темпи охоплення є низькими – приблизно 15%. Прогнозовані показники на кінець 2022 року, при збереженні темпів, будуть значно нижчими за показники попередніх років. Можливо, він не перевищить і 60%. 

    Якщо у 2021 році високих рівнів змогли досягти Сумська, Кіровоградська, Черкаська області з показниками понад 93% виконання плану, то, аналізуючи рівні охоплення обсягів щеплень у регіонах, у яких не ведуться бойові дії, низькі рівні охоплення проти поліомієліту:

    -дітей до року: в Івано-Франківській, Рівненській, Львівській областях;

    -дітей у віці 18 місяців: у Львівській, Рівненській, Одеській областях;

    -дітей у віці 6 років: в Івано-Франківській, Львівській, Рівненській областях;

    -дітей у віці 14 років: в Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Хмельницької областях.

    Моніторинг стану реалізації кампанії форсованої імунізації з ІПВ свідчить про досягнення її виконання на рівні 44%, з них 1 доза — 35%, 2 доза — 61%. Наразі неможливо оцінити подальші рівні охоплення в розрізі регіонів, оскільки значна кількість дітей була хаотично переміщена на інші території.

    Дифтерія, кашлюк, правець

    Аналіз виконання обсягів профілактичних щеплень проти дифтерії, кашлюку та правця за 2 місяці поточного року в порівнянні з аналогічним періодом 2021 року свідчить, що загальний рівень виконання є низьким, і при зберіганні темпів не досягне рекомендованого рівня.

    У регіонах без активних бойових дій рівні охоплення проти дифтерії, правця є низькими в тих самих областях, що й у 2021 році:

    -дітей до року: в Івано-Франківській, Волинській, Львівській, Дніпропетровській, Тернопільській, Чернівецькій областях;

    -дітей у віці 18 місяців: у Львівській, Івано-Франківській областях;

    -дітей у віці 6 років: у Закарпатській, Львівській, Вінницькій, Івано-Франківській, Тернопільській, Хмельницькій областях;

    -у віці 16 років: в Івано-Франківській, Львівській, Закарпатській, Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Хмельницькій областях;

    -доросле населення: в Івано-Франківській, Дніпропетровській, Чернівецькій Закарпатській, Львівській, Хмельницькій, Вінницькій областях.

    Кір, епідемічний паротит, краснуха

    За 2 місяці 2022 року в порівнянні з аналогічним періодом 2021 року, рівнів охоплення щепленнями проти кору, епідемічного паротиту та краснухи на території країни, у зв’язку з бойовими діями й неможливістю в деяких регіонах забезпечувати проведення вакцинації, є значно нижчими.

    Аналізуючи рівні охоплення в регіонах, у яких не відбувалися активні бойові дії, низькі рівні охоплення вакциною КПК:

    -дітей у віці 1 рік: в Івано-Франківській, Львівській, Закарпатській областях;

    -дітей у віці 6 років: у Львівській, Закарпатській, Івано-Франківській, Хмельницькій, Вінницькій областях.

    Туберкульоз (БЦЖ)

    Огляд рівнів охоплення обсягів вакциною для профілактики туберкульозу дітей до року, свідчить, що рівні в попередні 2020–2021 роки не досягли 95%, і складали 88,8% та 81,8% відповідно. Порівнюючи рівні охоплення за 2 місяці поточного та аналогічного періоду минулого року, є позитивна динаміка.

    За 2 місяці 2022 року у зв’язку з воєнними діями й неможливістю в деяких регіонах забезпечувати проведення вакцинації, темпи охоплення щепленнями проти туберкульозу не є достатніми.

    Аналізуючи рівні охоплення в регіонах, у яких не відбувалися активні бойові дії, низькі рівні охоплення вакциною БЦЖ у пологових відділеннях серед новонароджених в Івано-Франківській, Рівненській, Хмельницькій і Вінницькій областях.

    Гепатит В

    Дані щодо вакцинації проти гепатиту В свідчать про недостатній рівень щеплень у попередні 2021 та 2020 роки (78,8% та 79,8% відповідно) та прогнозовано низький рівень за 2 місяці 2022 року у зв’язку з недостатніми запасами та відтермінованими постачаннями вакцини для профілактики гепатиту В.

    Регіони, у яких не відбувалися активні бойові дії, але відмічаються низькі рівні охоплення вакциною для профілактики гепатиту В: у Закарпатській, Івано-Франківській, Тернопільській, Дніпропетровській, Чернівецькій областях.

    Враховуючи вищевикладене, задля недопущення переривання виконання програми імунізації населення України, Центр громадського здоров’я розробив «Рекомендації щодо отримання даних вакцинального статусу внутрішньо переміщеної особи в Україні, або переміщеної за її межі, у зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України».

    Важливим є підтримка теперішньої системи забезпечення виконання програми з імунопрофілактики незалежно від наявної декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, особливо в місцях розміщення тимчасово переміщених осіб.

    Враховуючи, що кір є ендемічним захворюванням, вакцинація є пріоритетним не лише в порядку та відповідно до національних графіків вакцинації, а також у разі прогалин в імунізації, негайному отриманні дози якої не отримано незалежно від місця перебування.

    Джерело: https://phc.org.ua