Розділи

  • 22 грудня 2021

  Україна стала третьою країною у світі, що впроваджує пілотний проєкт ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну»

  Днями  відбулася презентація пілотного проєкту «Школи без нікотину та тютюну» в Україні.

  Щороку куріння вбиває 8 мільйонів людей по всьому світу, при цьому 95% курців починають курити до 21 року. Діти не можуть усвідомити всі ризики для здоров’я, які несе в собі тютюнова залежність. А тютюнові компанії використовують спрямований на дітей маркетинг, застосовуючи маніпулятивні прийоми – як-от  смакові добавки, рекламу в соціальних мережах та оманливі заяви про продукцію.

  Саме тому один із головних пріоритетів політики контролю над тютюном – попередження початку куріння у підлітковому віці.

  Задля допомоги у подоланні тютюнової епідемії серед школярів ВООЗ розробила Посібник «Школи без нікотину та тютюну», щоб надати школам необхідні знання й інструменти для успішної імплементації політики вільного від нікотину та тютюну навчального простору.

  -Після доопрацювання Посібника, він буде представлений ВООЗ для впровадження на регіональному рівні», – заявив Андрій Скіпальський, національний координатор програм з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні.

  Протягом вересня-грудня 2021 р. бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні спільно з  ГО «Центр громадянського представництва «Життя» провели інформаційну кампанію «Школи без нікотину та тютюну» у двох школах Рівненської області, а також  у  двох школах міста Київ: Кловський ліцей та СЗШ № 230.

  -У кожній зі шкіл-учасниць проєкту було прийнято документ «Політика «Школа без нікотину та тютюну», який буде впроваджуватися на постійній основі.

  У рамках інформаційної кампанії було проведено опитування  задля оцінки її результативності. Проведене опитування свідчить про доволі високу поширеність вживання тютюнових та нікотинових виробів серед учнів старших класів - чотири із десяти учасників (як у першому, так і в другому раунді опитування) повідомили, що вони будь-коли курили або вживали інші види нікотинових або тютюнових виробів. Зокрема, електронні сигарети, вейпи.

  Результати опитування продемонстрували, що інформаційна кампанія позитивно вплинула на обізнаність школярів та шкільних працівників. Зокрема, після інформаційної кампанії: зросла частка тих, хто отримав нову інформацію про ризики вживання та способи відмовитися від вживання нікотинових та тютюнових виробів – із 68% під час першого етапу до 81% під час другого етапу опитування: збільшився відсоток тих, хто знає про шкідливість вживання тютюнових та нікотинових виробів, збільшилася підтримка посилення контролю за дотриманням заборони на вживання нікотинових або тютюнових виробів у школі.

  -Раді визнати, що навіть короткотермінові активності в закладах освіти змогли підвищити обізнаність учнів щодо небезпеки вживання нікотинових та тютюнових виробів і посилити виконання антитютюнового законодавства. Це підтверджує ефективність пілотного проєкту, – зазначила Вікторія Мельничук, завідувач сектору соціально-педагогічної роботи відділу психологічного супроводу та соціально-педагогічної роботи ДНУ "Інститут модернізації змісту освіти" МОН України.

  Занепокоєння викликає той факт, що діти вважають електронні пристрої для куріння безпечнішими для здоров’я, аніж звичайні сигарети.

  -У проведенні проєкту важливою виявилась зацікавленість і залученість усіх сторін навчального процессу – і вчителів та персоналу школи, і дітей, і батьків, - підсумувала Людмила Чванько, педагог-організатор, Кловський ліцей № 77.