Розділи

  • 12 листопада 2021

  14 листопада - Всесвітній день діабету

  Напередодні Всесвітнього дня діабету, який відзначається щорічно 14 листопада, говоримо про ситуацією у Вінницькій області з фахівцями Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру.

  –Згідно оперативної інформації, майже 50 тисяч людей у Вінницькій області хворіють цукровим діабетом, – розповідає директор Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру Пилип Прудиус. – З них більше 10 тисяч осіб є інсулінозалежними. Серед яких більше 400 –дітей. Але як показує практика, на один виявлений випадок цукрового діабету припадає три випадки невиявлених.  Здебільшого пацієнти, що хворіють на ЦД, мають комплекс проблем: гіпертонічну або ішемічну хвороби серця, хвороби шлунково-кишкового тракту, і є групою ризику.

  –Діабет – не хвороба, а спосіб життя. Фактично ті, хто звертається до ендокринологічного диспансеру, вчаться жити по-новому, – доєднується до розмови Роман Поляк, лікар-ендокринолог, завідувач тренінговим центром. – Люди з цукровим діабетом мають жити за певними правилам: правильний режим харчування та систематичний контроль захворювання. Це і є найкращою профілактикою усіх ускладнень діабету.  

  Якими є поради лікаря-ендокринолога щодо профілактики цукрового діабету для мешканців Вінницької області?

  Правила прості, – коментує Роман Поляк. – Більше рухайтеся, менше споживайте жирної, калорійної та солодкої їжі, слідкуйте за масою тіла, артеріальним тиском та холестерином крові.

  Які симптоми є сигналом для звернення до ендокринолога? Яким на сьогодні є маршрут пацієнта?

  Класичними симптомами цукрового діабету є постійна спрага, збільшення частоти сечовипускань, втрата маси тіла на фоні підвищеного апетиту. – нагадує лікар-ендокринолог.

  -Маршрут пацієнта в умовах реформування охорони здоров’я такий: спочатку пацієнт звертається до сімейного лікаря, проходить дослідження на цукор крові. Якщо є необхідність, сімейний лікар виписує електронне направлення  до лікаря-ендокринолога і людина проходить необхідні обстеження  та отримує рекомендації щодо лікування у нашому спеціалізованому закладі.  

  Цукровий діабет і ковід. Наскільки збільшилася кількість пацієнтів, які після лікування  Covid-19 , потребують спеціального реабілітаційного лікування в ендокринологічному диспансері?

  –Майже стовідсотково ті, хто живе з цукровим діабетом, і переніс коронавірусну хворобу, потребують корекції та реабілітації, – зауважує Пилип Прудиус. – Ми спостерігаємо, що до нас поступають постковідні пацієнти, і найчастіше це ті, хто хворіє цукровим діабетом 2 типу. Дуже часто їхній стан у післяковідний період загострюється, і такі пацієнти вимушені переходити на інсулін.

  –На жаль, найвища смертність у післяковідних пацієнтів фіксується серед хворих на цукровий діабет, підкреслив директор ендодиспансеру.

  –Ваші рекомендації для людей, хворих на ЦД, у зв’язку зі зростанням захворюваності на коронавірус?

  –Крім того, що під час коронавірусної хвороби, діабет дає загострення. – підкреслює Пилип Григорович, – у частини пацієнтів діабет, який протікав у прихованій формі, може дати миттєву реакцію серйозних ускладнень, тому пацієнт може одразу потребуватиме медичної допомоги у реанімаційному відділенні. Це також ускладнює перебіг ковіду.

  –Першочерговим заходом профілактики цукрового діабету, особливо для людей, що становлять групу ризику, – говорить лікар загальної гігієни, відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань ДУ «Вінницького обласного Центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України», директор Вінницького обласного центру громадського здоров’я Олександр Мельник, –  в умовах зростання захворюваності на коронавірус є вакцинація. Важливо захистити себе, особливо якщо Ви хворієте на цукровий діабет.

  –На жаль, як показує щоденна статистика, теперішня хвиля ковіду – це хвиля саме невакцинованих, найбільше потребують кисневої підтримки та реанімаційних заходів саме люди, у яких наявна важка хронічна патологія.

  –На сьогодні мешканці області можуть обирати вакцини проти Covid-19 на вибір, масові центри вакцинації населення та пункти щеплень працюють щоденно, без вихідних. Приходьте, вакцинуйтеся, захистіть себе від важкого перебігу коронавірусної хвороби. Збережіть своє власне життя!