Розділи

  • 08 жовтня 2021

  10 жовтня-Всесвітній день психічного здоров'я

  Це чудовий привід ще раз нагадати про те, як важливо піклуватися про ментальне здоров’я, самореалізацію та власний спосіб життя.
  Психічні та поведінкові розлади – одна з найскладніших медичних проблем, що стосується людей у всіх куточках світу. Залежно від прояву, особливостей психічних розладів, вони можуть кардинально впливати на спосіб та якість життя людини або бути практично непомітними.
  В Україні на психічні розлади страждають 1,2 млн людей, і з кожним роком цей показник зростає.
  – На Вінниччині розлади психіки та поведінки, за даними КУ «Інформаційно-аналітичного центру медичної статистики у Вінницькій області» у 2020 році склали 179 випадків на 10 тисяч населення, – коментує ситуацію завідувачка відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань ДУ «Вінницького обласного Центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Оксана Скоробогач. – Це стосується дітей віком від 0 до 17 років. Серед дорослого населення (18+ і старші) цей показник складає вже 494 випадки на 10 тисяч населення області.
  – У 2019-му році ці показники були на рівні 218 випадків / 10 тис. нас. (діти) та 527 випадків /10 тис. нас. ( у дорослих), – порівнює Оксана Володимирівна.  
  Крім того, у кожної третьої людини, яка перехворіла на коронавірус, протягом наступних пів року виявляють психіатричні розлади чи порушення в роботі мозку.
   Пропонуємо п’ять основних порад, які допоможуть покращити ваше психічне здоров’я та самопочуття:
  1. Спілкуйтеся з іншими людьми
  Добрі стосунки з оточенням важливі для вашого психічного здоров’я. Спілкуйтеся з друзями, сім’єю, колегами, однодумцями. Обмінюйтеся думками, підтримуйте одне одного – усе це допомагає відчувати себе в тонусі та зберігати життєві сили.
  2. Будьте фізично активними
  Регулярна фізична активність пов’язана з нижчим рівнем депресії і тривожності у всіх вікових групах, підвищенням самооцінки та гарним настроєм. Це не обов’язково має бути інтенсивне тренування – можна просто прогулятися на свіжому повітрі в колі друзів чи сім’ї.
  3. Продовжуйте вчитися
  Дослідження показують, що освоєння нових навичок поліпшує психічний стан завдяки підвищенню впевненості в собі через розвиток цілеспрямованості.
  4. Допомагайте іншим
  Невеликі добрі справи для інших людей або волонтерство сприяють підвищенню рівня нейромедіаторів, як-от серотонін, дофамін та ендорфін. Також, коли ми робимо добрі справи, у нас збільшуються самооцінка, рівень емпатії та співчуття, покращується настрій. Це знижує артеріальний тиск і рівень кортизолу.
  5. Уважно ставтеся до своїх думок, емоцій та поведінки
  Усвідомлення допомагає краще розуміти власні думки та емоції, тривогу чи переживання, покращити ставлення до життя й підхід до розв’язання проблем. Намагайтеся дослухатися до свого тіла, бажань та процесів свого внутрішнього світу, адже це підвищує здатність планувати діяльність, позитивно ставитися до себе і, як наслідок, – мати високий рівень емпатії та самоприйняття.
  Бережіть себе і будьте щасливими!!!