Розділи

  • 17 грудня 2020

  Стан захворюваності на СНІД та гепатити

  В Україні  проводиться Європейський тиждень тестування

  З 20 по 27 листопада Вінницький обласний лабораторний центр закликає українців протестуватися на ВІЛ та гепатит С.

  Близько 1 мільйона українців не знають, що мають у своєму організмі вірус гепатиту С. Ще 60 тисяч — не знають про свій ВІЛ-позитивний статус.

  Вчасне виявлення вірусів в організмі гарантує найменшу шкоду вашому здоров’ю. Адже чим раніше вірус знайдено, тим раніше людина стає під медичний нагляд і розпочинає лікування.

  Наразі ВІЛ вилікувати повністю неможливо. Натомість сучасна АРВ-терапія (антиретровірусна терапія) гарантує повноцінне та здорове життя усім людям, що мають ВІЛ.

  Гепатиту С можна позбутися повністю за 3 або 6 місяців. Держава закуповує якісні та безпечні ліки, які може отримати кожен хворий на гепатит С. Цього року в Україні є 29 815 курсів для лікування вірусного гепатиту С. У Вінниці ліки від гепатиту С можна отримати у Міській клінічній лікарні №1, за адресою: вул. Хмельницьке шосе, 96.

  В рамках цього заходу 23, 24, 25, 26, 27 листопада та 01 грудня на Європейській площі заплановано забір крові на наявність антитіл до ВІЛ та гепатитів В і С з 12 до 17 години на базі мобільної амбулаторії.

  Довідково

  Європейський тиждень тестування було запроваджено у 2013 році. Мета ініціативи – збільшити кількість тестування на ВІЛ і вірусні гепатити та підвищити обізнаність людей про переваги раннього тестування на ці захворювання.

  Вже 8 рік поспіль тиждень тестування проходить у країнах Європи. 6 рік — до ініціативи крім тестування на ВІЛ включено тестування на вірусні гепатити В та С.

  Другий рік поспіль Європейський тиждень тестування проходить двічі на рік – у травні та у листопаді.

  Більше про ВІЛ та вірусні гепатити можна дізнатися тут.

  Карта лабораторій, які тестують на вірусні гепатити.

  Як перевіритися на гепатит С і що робити далі.

  Гепатит С, в основному, передається під час контакту з інфікованою кров’ю чи біологічними рідинами інфікованої людини. За оцінками, понад 5% українців інфіковано гепатитом C, а це близько 2 млн осіб. Наразі в Україні зареєстровано 52 448 хворих на гепатит C.

  За даними ВООЗ, за допомогою противірусних препаратів можливо вилікувати понад 95% людей з інфекцією гепатиту C

  Заходи первинної профілактики гепатиту C, рекомендовані ВООЗ:

  - гігієна рук — миття рук і використання рукавичок, хірургічна обробка рук;

  - безпечне здійснення медичних ін’єкцій;

  - надання комплексних послуг, спрямованих на зменшення шкоди, споживачам ін’єкційних та інтраназальних наркотиків, включаючи стерильне ін’єкційне обладнання;

  - тестування донорської крові на гепатити B і C (а також ВІЛ і сифіліс);

  - підвищення інформованості медичного персоналу про шляхи інфікування гепатитом C;

  - правильне і регулярне використання презервативів.

  Вторинна і третинна профілактика

  Для людей, інфікованих вірусом гепатиту C, ВООЗ рекомендує такі заходи:

  - консультації щодо різних варіантів медичної допомоги та лікування;

  - імунізація вакцинами від гепатиту A і B з метою запобігання ко-інфекції цими вірусами для захисту печінки;

  - лікування;

  - регулярний моніторинг з метою раннього діагностування хронічних захворювань печінки.

  В Україні понад 2 мільйони людей інфіковані вірусним гепатитом С, гепатитом В — понад 600 тисяч. Але більшість хворих навіть не підозрюють про свій діагноз. Відсутність своєчасного лікування вірусних гепатитів становить небезпеку для здоров’я самого пацієнта та людей, з якими він контактує. Саме через це вкрай важливо вчасно пройти тестування на гепатити. Якщо ви ніколи цього не робили, зробіть обов’язково!

  На території області захворюваність вірусними гепатитами в порівнянні з 2018 роком виросла на 16,6%.  Всього зареєстровано 154 вип.  (9,8 на 100 тис. нас. ), проти  132  (8,3 на 100 тис. нас.)  за минулий рік.

   В структурі вірусних гепатитів частка хронічних гепатитів склала – 26,6%. Рівень захворюваності  хронічними гепатитами  залишився на рівні минулого року і становив 2,6 випадки на 100 тис. нас. За 2019 рік  зареєстровано 41 випадок хронічних гепатитів як і у 2018 році.  Зареєстровано  12 випадків хронічного вірусного гепатиту В (0,7 на 100 тис. нас.) проти 11 у 2018р. (0,7   на 100 тис. нас.) та  29 випадків хронічного вірусного гепатиту С (1,83 на 100 тис. нас.) проти  29 у 2018р. (1,85  на 100 тис. нас.). Випадки захворювань на хронічні вірусні гепатити реєструвалися у м. Вінниці, а також у 10  районах області. Найвищі рівні захворювання зареєстровано  у Козятинському (8 випадків, 12,6 випадків  на 100 тис. нас.) районі.