Розділи

  • 13 листопада 2020

  Цукровий діабет – не вирок, а особливий спосіб життя! (14 листопада – Всесвітній День боротьби з цукровим діабетом)

   Поширеність діабету в Україні за останні 10 років збільшилася наполовину. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в Україні є наслідком захворювання на діабет.

  У Вінницькій області  захворюваність дорослих  на цукровий діабет в 2019 році склала 482,0 на 10 тис. населення, вт.ч.інсулінозалежний -  23.2 , інсулінонезалежний – 458.8. Загальна захворюваність дітей (0-17років) на цукровий діабет в 2019році  становить 16.6 випадків на 10тис.

  Діабет - це хронічна хвороба, що розвивається в тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну або коли організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Інсулін - це гормон, який регулює рівень вмісту цукру в крові. Загальним результатом неконтрольованого діабету є гіперглікемія або підвищений рівень вмісту цукру в крові, що з часом призводить до серйозного пошкодження багатьох систем організму.

  Для діабету I типу (раніше відомому як інсулінозалежний, юнацький або дитячий) характерно недостатнє вироблення інсуліну в організмі, тому при ньому необхідно щоденне введення інсуліну. Причина виникнення цього типу діабету на сьогоднішній день невідома і йому важко запобігти. Симптоми, які виникають при діабеті I типу: надмірне сечовиділення (поліурія), спрага (полідипсія), постійне відчуття голоду, втрата ваги, зміна зору і втома. Ці симптоми можуть виникнути раптово.

  Діабет II типу (раніше іменувався інсулінонезалежним або дорослим) розвивається внаслідок неефективного використання інсуліну організмом. Більшість хворих, які страждають на діабет II типу, мають надмірну вагу і фізично інертні в повсякденному житті. Симптоми даного типу можуть бути подібними  із симптомами діабету I типу, але частіше є менш вираженими. В результаті хвороба може бути діагностована через кілька років після її початку, вже після виникнення ускладнень.

  До важких ускладнень цукрового діабету відносяться інфаркт міокарду, інсульт, діабетична ретинопатія з подальшою сліпотою, нефропатія з нирковою недостатністю, порушення кровотоку нижніх кінцівок.

  Переважне значення в боротьбі з цукровим діабетом має первинна профілактика, яка повинна бути спрямована, в першу чергу, на здоровий спосіб життя.

   Поради щодо профілактики діабету:

  -  Правильно харчуйтеся. Споживайте їжу з низьким вмістом жиру, з більшою кількістю рослинних волокон. П’ять страв з овочами й фруктами в день. Їжте більше продуктів, багатих на складні вуглеводи. Це сповільнить надходження глюкози в кров, буде підтримувати низький рівень холестерину. Їжте хліб з борошна грубого помолу, макаронні вироби, рис, овочі, овес, ячмінь, капусту, гречку, картоплю.

  -  Не створюйте великі навантаження на підшлункову залозу. Харчуйтеся маленькими порціями суворо через 4 години. Це кращий спосіб забезпечити кров необхідною кількістю інсуліну для переварювання їжі, що ви з’їли.

  -  Не вживайте цукор і сіль. Навіть дуже мала кількість з’їденого цукру може до небес підняти його рівень у крові. А солона їжа різко підвищує кров’яний тиск.

  -  Слідкуйте за своєю вагою.

  -  Займайтеся спортом. Заняття легкими фізичними вправами не менше 5 разів у тиждень, знижують ступінь ризику захворіти цукровим діабетом на 50 %.

  -  Пийте вітаміни.

  -  Уникайте стресів.

  -  Стежте за рівнем глюкози в крові.

  -  Відмовтесь від алкоголю і тютюну.

  Сьогодні діагноз цукровий діабет, на жаль, не рідкість. Однак досягнення медицини, засновані на постійному вивченні цього захворювання, дозволять хворим на цукровий діабет вести нормальне життя, повноцінно працювати і займатися спортом.

  Щорічне відзначення Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом    спрямовано на підвищення поінформованості населення щодо профілактики захворювання, привернути увагу медичних працівників, громадськості до вирішення цієї медико-соціальної проблеми.

   Діабет – нестримно зростаюча епідемія, але зміна способу життя може запобігти катастрофі.