Розділи

  • 28 жовтня 2020

  Всесвітній день боротьби з інсультом

  У 2006 році з ініціативи Всесвітньої організації, що займається проблемами інсульту (World Stroke Organization або WSO), вперше був заснований Всесвітній день боротьби з інсультом, який тепер щорічно відзначається 29 жовтня. Заходи цієї всесвітньої події спрямовані на поширення знань та інформації про профілактику і лікування цього захворювання, а також на інформування широкої громадськості про методи забезпечення кращого догляду, допомоги та підтримки потерпілим від інсульту хворим. Статистика і дані  ВООЗ: в глобальному масштабі 70% інсультів і 87% смертельних випадків, пов’язаних з інсультом, а також скорочення тривалості життя, викликане інвалідністю, зустрічаються в країнах з низьким і середнім рівнем доходів населення.

  Протягом останніх десятиліть кількість випадків інсульту скоротилася на 42% в країнах з високим рівнем доходів. В середньому, інсульт став траплятися на 15 років раніше і викликає більше смертельних випадків. Він все більше зачіпає людей на піку їх продуктивного життя і цьому необхідно активно протидіяти. Це вже не тільки медична, але і соціальна проблема, про яку має право знати кожен! Якщо раніше діагноз «інсульт» асоціювався зі старістю й загрожував в основному людям похилого віку, то в наші дні «судинна катастрофа» нерідко вражає й молоді організми. Підступність інсульту – у його раптовості та несподіваності.

  Чому хвороба «помолодшала»?

  Чималу роль у    молодому віці відіграють вроджені патології: спадкове підвищення згортання крові, схильність до тромбоутворення, неправильний розвиток сполучної тканини, судинні порушення.

  Є низка захворювань, що провокують розвиток інсульту. На них хворіють, на жаль, і в молодому віці: атеросклероз, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, вади серця, миготлива аритмія. Наявність будь-якого із цих захворювань ще не означає обов'язкового виникнення інсульту, але за певних умов хвороба може перерости в мозкові порушення.

  У загальносвітових масштабах поширеність інсульту складає на кожні 100 тисяч населення від 100 до 300 випадків, тобто близько 6 млн випадків на рік. Для України цей показник дорівнює 125 тисячам. Ці цифри перевищують західноєвропейські в 2,5 рази, спостерігається тенденція до збільшення.Мозкові інсульти вражають до 35% дорослого працездатного населення України, при цьому до 25% тих, що вижили потребують сторонньої допомоги до кінця своїх днів.

  Головний кардіохіруг МОЗ України професор Борис Тодуров зазначає:

  «За рік у нас в Україні фіксується до 50 тис. інфарктів і більше 100 тис. інсультів. У 60% випадків причина смерті – серцево-судинні хвороби. Це вдвічі більше, ніж в європейських країнах ».

  Фактори ризику розвитку інсульту, як повідомляють медики, аналогічні факторам ризику розвитку ішемічної хвороби серця та інших судинних захворювань. Ефективні стратегії профілактики, за рекомендацією Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), включають зосередження уваги на ключових факторах, які можна і потрібно взяти під контроль: гіпертонію, підвищені рівні ліпідів і діабет. Не можна виключати ризики, пов’язані з факторами способу життя такими, як куріння, низький рівень фізичної активності, нездорове харчування і схильність до ожиріння.

  Головним фактором розвитку інсульту вважається нелікована артеріальна гіпертензія. На жаль, багато людей просто не знають рівня свого артеріального тиску. А статистика невтішна: на цю недугу в Україні хворіють 11,5 мільйона людей. Тобто інсульт загрожує кожному четвертому українцю.

  Спосіб життя людини також впливає на розвиток судинно-мозкових порушень. Найагресивнішою й шкідливою звичкою людини залишається куріння. У зв'язку з цим у курців збільшене згортання крові, підвищується жорсткість артерій та швидше розвивається атеросклероз.

  Зловживання алкоголем – також безпосередній фактор ризику «мозкової катастрофи», що супроводжується підвищенням артеріального тиску, розвитком кардіоміопатії та порушенням ритму серця. Найбільш небезпечним є вживання неконтрольованих доз алкогольних напоїв.

  У всьому світі цереброваскулярні нещасні випадки (інсульт) є другою основною причиною смерті і третьою основною причиною інвалідності. Інсульт - раптова смерть деякого числа клітин головного мозку через брак кисню, коли потік крові до мозку порушується при блокуванні або розриві відповідних кровоносних судин. Він також є основною причиною недоумства і депресії.

   Перша допомога при інсульті - обов’язкова госпіталізація! Виклик карети швидкої допомоги. Пам’ятайте: під час інсульту кожна хвилина має значення! Швидке лікування може зменшити пошкодження головного мозку, яке може стати результатом інсульту. Знаючи ознаки і симптоми інсульту, ви можете вжити швидких заходів і, можливо, врятувати життя - може навіть своє власне.

  Симптоми інсульту: раптова поява слабкості в м’язах або оніміння однієї половини тіла (обличчя, рука, нога); раптове порушення мови; раптове порушення зору, роздвоєння предметів; раптова втрата рівноваги, через що хворий не може йти (найчастіше в поєднанні з нудотою та / або втратою свідомості); раптовий сильний головний біль без явної причини (такого болю раніше ніколи не було).

  ЯК запобігти інсульту?

  Піклуючись про своє здоров'я, інсульту можна уникнути. Від нас самих і від нашого способу життя залежить, чи будемо ми хворіти чи ні. Ефективною профілактикою цього захворювання будуть:

  • правильно підібрані фізичні вправи;
  • контрастний душ для зміцнення судин;
  • не переїдати, не вживати фаст-фуди, напівфабрикати, солодощі, напої-«енергетики»;
  • повне виключення куріння, алкоголю;
  • уникнення стресів і негативних емоцій.

  Одне з головних завдань при профілактиці інсульту - стежити за своїм здоров’ям, не забувати систематично перевіряти артеріальний тиск (особливо, якщо є схильність до підвищення), відвідувати лікаря, займайтися розвитком  фізичної активності і стежити за своїм харчуванням.

  Ваше здоров’я - перш за все у ваших руках.