Розділи

  • 26 жовтня 2020

  Психічне здоров’я запорука щасливого життя і довголіття

  Мета цього матеріалу дізнатись відповіді на запитання:

  -Що таке психічне здоров’я і як його підтримувати.

  -Хто має опікуватись вашим  психічним здоров'ям. 

  -Як зрозуміти, що з  психічним здоров'ям є проблеми.

   -Які питання ставити психотерапевту.

             

  З ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я (World Federation for Mental Health) 10 жовтня  відзначається Всесвітній день психічного здоров’я. Щорічні дні психічного здоров’я, як правило відбуваються тематичні, тобто фокусуются на окремих темах: проблеми молоді та її психічного здоров’я,психічні зміни в зрілоту віці і  т.і..

  За інформацією Всесвітньої  організації охорони здоров’я на планеті існують більше 450 мільйонів людей, які страждають психічними захворюваннями. А в західних країнах кожна сьома людина є або параноїком / шизофреніком, або схильна до депресій і алкоголізму.

  Метою Всесвітнього дня психічного здоров’я є скорочення поширеності депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії, розумової відсталості, кількості вживання психотропних речовин і самогубств, питання і проблеми допомоги людям, що страждають на психічні розлади, поширення інформації про ефективні методи для профілактики, медичного лікування і запобігання щодо психічних відхилень, соціальної адаптації.

  Зростанню захворюваності сприяють інформаційні перевантаження, політичні й економічні катаклізми в країні, а провісниками захворювань є стреси. Сучасне життя само по собі сприяє стресам, і якщо людина починає з ними миритись, це загрожує депресією.

  Є шість основних складових психічного здоров’я і благополуччя:

   1.Прийняття себе як людини, гідної  поваги. Це центральна ознака ментального здоров’я людини.

  2.Уміння людини підтримувати позитивні, теплі, довірчі відносини з іншими. 3.Автономність – це незалежність і здатність людини регулювати свою поведінку з середини, а не чекати похвали або оцінки себе з боку оточуючих.

  4.Екологічна майстерність – здатність людини активно вибирати і створювати власне оточення, яке відповідає його психологічним умовам життя.

  5.Наявність мети в житті – упевненість в наявності мети і сенсу життя, а також діяльність, спрямована на досягнення цієї мети.

  6.Самовдосконалення – мало досягти тих характеристик, які були описані вище, важливо розвивати власний потенціал. Тобто є необхідність в  реалізації себе і власних здібностей.

  На жаль, українці не звикли з власної ініціативи звертатися до психіатрів, спеціалісти стурбовані тим, що звернення відбувається вже на кінцевих стадіях розвитку хвороби, коли її зупинити вже неможливо.

  В Україні 15 липня 2020року розпочався чотирирічний україно-швейцарський проєкт «Психічне здоров’я для України» / Mental Health for Ukraine (MH4U), спрямований на покращення якості та доступності допомоги людям з психічними розладами.

  На презентації було відмічено, що  «… в Україні ще не до кінця сформована культура турботи про психічне здоров’я, і у нас попереду ― велика освітня робота. Реформа системи охорони психічного здоров’я є важливою складовою загальної реформи медицини. Вона націлена на те, щоб перейти від надання психіатричної допомоги до збереження психічного здоров’я українців.     В Україні концепцію психічного здоров’я прийняли у 2017 році, очікується прийняття постанови уряду, якою буде затверджено механізм реалізації цієї концепції.

   «Зараз в Україні 8,1 млн людей потребують ефективних послуг у сфері психічного здоров’я, але необхідну допомогу отримують лише 1,6млн людей.

  Ідея  освітньої кампанії ― донести людям, що турбота про власне психічне здоров’я може мати позитивний вплив на багато аспектів нашого життя. Побудована наша освітня кампанія на основних чотирьох елементах психічного здоров’я за визначенням ВООЗ: - Це здатність долати щоденні стреси; реалізовувати свій потенціал; працювати продуктивно та плідно; робити свій внесок у життя спільноти».

  Близько 30% українців упродовж життя хоча б раз хворіють на один із видів психічних розладів.

  Найпоширеніша депресія. Далі у списку – наркотична залежність, алкоголізм, тривожний розлад та шизофренія. 

   Завдання проєкту направлені на те, щоб психосоціальна підтримка для людей із психічними розладами в Україні стала якісною та доступною.

  Що таке психічне здоров’я? Наше психічне здоров'я складається з когнітивного здоров’я (здорового способу бачення світу і себе), емоційної та поведінкової сфер.

  "Офіційне визначення говорить про те, що психічно здорова людина має щастя та благополуччя у житті. Головне – твої емоції та поведінка мають відповідати тій ситуації, яка складається, бути виправданими", – каже Денис Угрин. 

  Шість рекомендацій, які спрямовані на збереження психічного та фізичного здоров’я:

  -Добре спіть.

  -Збалансовано харчуйтесь.

   -Займайтесь фізичною активністю.

  -Будьте соціально інтегрованими: спілкуйтеся з друзями й сім’єю.

   -Займайтесь активностями.

  Як зрозуміти, що психічне здоров'я  в порядку?

  Основна ознака – ви добре функціонуєте в середовищі, яке склалось навколо вас.

  Хто має опікуватися вашим психічним здоров'ям ?

   У Великій Британії більшість видів легкої та середньої важкості депресії лікують сімейні лікарі. В ідеалі в Україні теж має так бути, однак поки у нас не прийнято звертатись до психотерапевтів та психологів. Психічному здоров’ю молоді повинні приділяти увагу батьки і школа. Батькам варто не забувати, що у всіх дітей є проблеми з поведінкою, і це не патологія.Натомість, вчителі мають працювати на результат дітей, а не розвивати конкуренцію між ними.

  За даними ВООЗ, половина всіх психічних недуг починається у віці близько 14 років, але часто-густо ці захворювання не виявляють і не лікують.   

  Велике значення мають інвестиції уряду і залучення соціального, медичного і освітнього секторів до реалізації всеосяжних, комплексних, базованих на фактичних даних програм з охорони психічного здоров’я.

  За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я, до 2020 року психічні розлади увійдуть до першої п’ятірки хвороб, які лідируватимуть за кількістю людських працевтрат, пов’язаних з цими захворюваннями. Онлайн-технології теж можуть створювати додаткове навантаження для психічного здоров’я, адже дедалі більше людей користується віртуальними мережами цілодобово

  Що треба запитати у психотерапевта?  

  Уточніть у психотерапевта чи психолога:

  • За яким методом психотерапії цей фахівець працює?
  • На підставі якого навчання він це робить? 
  • Чи є психотерапевт членом відповідної професійної асоціації?
  • Яка доказова база того чи іншого методу?
  • Які ризики?
  • Зі скількома пацієнтами працював психотерапевт і з якими результатами? 

  Бережіть психічне здоров`я! Адже це запорука щасливого життя і довголіття!

  Використані матеріали:

  Марії Марковська - спеціально для УП.Життя;  

  Дениса Угрин - експерта проєкту MH4U , лікар-консультант клініки Модслі в Лондоні, викладачем кафедри дитячої психіатрії Інституту психіатрії Королівського коледжу Лондона.