Розділи

  • 20 жовтня 2020

  Сьогодні – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози

  Цей день встановлений Указом Президента України від 17 січня 2005 року.

  Мета дня – звернути увагу жінок на серйозність ризиків захворювання раком молочної залози, поінформувати їх про вирішальні чинники у запобіганні раку грудей, про профілактику і лікування цього захворювання.

  За статистикою ВООЗ, рак грудей є найбільш розповсюджений вид раку серед усіх онкологічних захворювань у жінок. В Україні рак грудної залози теж лідирує серед жіночих онкологічних хвороб: щорічно близько 16,5 тис. жінок дізнаються про свій діагноз, а щогодини від раку грудей помирає одна жінка. Головна причина високої смертності від цієї хвороби в нашій країні – пізня діагностика. Кількість випадків раку молочної залози в розвинених країнах різко зросла після 1970-их років. Це пояснюють, зокрема, зміною стилю життя населення розвинутих країн (наприклад, в сім’ях зменшилася кількість дітей, і термін годування грудьми скоротився). В більшості випадків рак молочної залози спорадичне захворювання, але в 5-10% може бути спадковим та проявляється внаслідок мутацій в генах. Крім того, вік та жіноча стать також підвищують ризик розвитку новоутворення. Інші потенційні фактори ризику: аборти, відсутність пологів та вигодовування груддю, підвищений рівень естрогенів. 

  Слід зазначити, що 15 жовтня у 44 країнах світу проводиться Всесвітній день боротьби з раком грудей. Міжнародним символом організацій і приватних осіб, котрі підтримують програму боротьби з раком молочної залози є рожева стрічка (англ. pink ribbon). Програма підтримується президентами різних країн на державному рівні, монаршими особами, відомими медиками, зірками шоу-бізнесу, комерційними й неурядовими організаціями.

  Рак молочної залози (РМЗ) залишається актуальною проблемою як в Україні так і в цілому світі. По даним ВООЗ, щороку в світі реєструється 650 тис. нових випадків РМЗ.

  З 1995 року і по теперішній час РМЗ займає по частоті 1-ше місце серед усіх злоякісних новоутворень у жіночого населення України, а також відмічається щорічне невпинне підвищення рівня захворюваності РМЗ. При аналізі захворюваності на РМЗ чітко спостерігаються тенденція до помолодшання. В теперішній час молоді жінки до 40 років хворіють в 2 рази частіше, чим 30 років тому.

  Зрозуміло, найчастіше захворювання фіксують у жінок, але й чоловіки не захищені від нього. За статистикою, воно зустрічається у них в 100 разів рідше, ніж у жінок, але все одно цілком можливо.

  Віковий фактор також відіграє свою роль. Ризик значно підвищується після 40 років, але і до цього жінка повинна уважно ставитися до свого здоров’я. Але зараз захворювання стрімко молодшає, і 20-30 річні жінки теж можуть виявити у себе це захворювання. Тому, починаючи з 18-20 років, кожна жінка повинна щомісяця проводити самообстеження грудей і щороку відвідувати мамолога.

  Приймаючи до уваги високу розповсюдженість РМЗ , навіть невеликий прогрес в лікуванні даної патології веде до спасіння великої кількості життів щорічно. Запорукою успішного лікування є рання діагностика. Про це свідчать результати 5-ти річного виживання хворих РМЗ, в залежності від стадії захворювання. І ст. – 92%, ІІа ст.- 82%, ІІб ст. – 65%, ІІІа ст. – 47%, ІІІб ст. – 44%, ІV ст.- 14%.

  Невтішним показником є зростання занедбаності вперше виявлених випадків РМЗ. . В 2020 році за 9 місяців, показник занедбаності склав 38.6% (2019 рік – 30,7%).

  Таким чином патологія молочних залоз є проблемою глобальною і її вирішення повинно здійснюватись спільними зусиллями терапевтів, сімейних лікарів, гінекологів, хірургів, онкологів.

  Методами ранньої діагностики РМЗ є самоогляд 1 раз на місяць та проведення мамографії. Згідно із наказом МОЗ України №504 від 19.03.2018 року «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги» П 2.2 (додаток 2) надавач первинної медичної допомоги (сімейний лікар) рекомендує (скеровує) жінкам від 50 до 69 років (за наявності факторів ризику від 40 років) 1 раз на 2 роки планові мамографії в закладах охорони здоров’я які уклали договори з НСЗУ за пакетом «Мамографія». За такої умови для пацієнта таке обстеження є безкоштовним.

                         Бережіть себе та будьте здорові!