Розділи

    • 29 вересня 2020

    БЕРЕЖІТЬ СЕРЦЕ

    Всесвітній день серця проводиться за ініціативою Всесвітньої федерації серця за підтримки Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я з 2000 року. Це подія щорічного характеру, яка раніше відзначалася в останню неділю вересня. З 2011-го року - фіксована дата - 29 вересня. Метою цього міжнародного дня є підвищення обізнаності населення про хвороби серця, правильний спосіб життя для їх попередження і пропаганда профілактичних заходів для зменшення смертності від хвороб серця.

    Захворювання серцево-судинної системи займають провідне місце в структурі загальної захворюваності та є однією із основних причин стійкої втрати працездатності, інвалідизації та смертності населення  України. Вони є головною причиною смерті у світі: щорічно ці захворювання забирають більше 17 мільйонів людських життів За прогнозами до 2030 року смертність від цих захворювань досягне 23 млн. осіб щорічно.

    Серцево-судинні захворювання є групою хвороб серця та кровоносних судин, в яку входять: ішемічна хвороба серця, хвороба судин головного мозку, хвороба периферичних артерій, ревмокардит, вроджений порок серця, тромбоз глибоких вен та емболія легень.  Інфаркти та інсульти зазвичай є гострими захворюваннями і відбуваються головним чином в результаті закупорювання судин.

    Причиною інфаркту міокарда та інсульту, зазвичай, є наявність поєднання таких факторів ризику, як вживання тютюну, нездорове харчування та ожиріння, відсутність фізичної активності і надмірне вживання алкоголю, підвищений кров’яний тиск, діабет та гіперліпідемія.

    Поведінкові фактори ризику: вживання тютюну, відсутність фізичної активності; нездорове харчування (багато солі, жирів та калорій), надмірне вживання алкоголю. Метаболічні фактори ризику: підвищений артеріальний тиск (гіпертензія), підвищений рівень цукру в крові (діабет), підвищений рівень ліпідів в крові (наприклад, холестерину), надмірна вага та ожиріння.

    Вживання тютюну – один з основних факторів ризику розвитку інфарктів, інсультів, синдрому раптової смерті, серцевої недостатності, аневризми аорти та захворювань периферичних кровоносних судин. Після кількох затяжок серце курця починає працювати на знос.

    Тютюнопаління та пасивне куріння вбивають 6 млн чоловік за рік і, за оцінками, викликають майже 10% серцево-судинних захворювань. Вплив пасивного куріння щорічно вбиває 600 тис. людей, 28% з яких становлять діти. Протягом двох років після припинення куріння, ризик розвитку ішемічної хвороби серця значно знижується.

    Надмірне вживання алкоголю – фактор ризику багаточисельних несприятливих медичних та соціальних наслідків, включаючи артеріальну гіпертензію, гострий інфаркт міокарда, кардіоміопатію, серцеву аритмію, цироз печінки, панкреатит. Для запобігання розвитку серцево-судинних захворювань кількість споживаної солі в перерахунку на 1 людину в день не повинна перевищувати 5 грам.

    Ожиріння тісно пов’язане з основними факторами ризику серцево-судинних захворювань, такими як артеріальна гіпертензія, цукровий діабет другого типу.

    Підвищений артеріальний тиск – важливий фактор ризику виникнення інсультів та інфарктів, а також серцевої недостатності, порушення функцій нирок, захворювань периферичних кровоносних судин та втрати зору.

    Стан серця залежить від умов повсякденного життя, від того, як люди живуть, працюють, навчаються, люблять, приймають рішення, формують інший стиль поведінки. Щонайменше, близько 80% випадків передчасних смертей можна було б запобігти, якби систематично проводилась боротьба із основними чинниками ризику: курінням, нераціональним харчуванням і низькою фізичною активністю.

    Основною профілактикою хвороб серця можна вважати лікувальну фізкультуру.  Одним з кращих засобів профілактики хвороб серця є плавання. Це, практично, єдиний вид спорту, який, по-перше, змушує всі м'язи працювати, а по-друге, завдяки правильному диханню допомагає серцю працювати у природному режимі без перевантажень.

    Не лінуйтесь бодай 10-15 хвилин робити ранкову гімнастику, уникайте недосипання, частіше бувайте на свіжому повітрі, правильно харчуйтеся. І, звичайно, потрібно уникати стресів. Якщо ви людина вразлива і легкоранима - приймайте м'яке заспокійливе, уникайте людей, які вам неприємні, не вступайте у конфлікти і суперечки. Більше відпочивайте, читайте, відвідуйте вистави, концерти.

    Надзвичайно важливі, як спосіб профілактики серцево-судинних захворювань, регулярні медичні огляди у лікаря-кардіолога. Сучасний ритм життя, коли всі прагнення спрямовані виключно на заробіток грошей, призвели до значного омолодження серцево-судинних захворювань. Якщо, порівняно недавно, хвороби серця були викликані похилим віком пацієнта, то тепер захворювання помолодшали приблизно на 10 років, саме цими чинниками викликана необхідність проведення профілактичних заходів захворювань серця.

    Отже, фізична активність, позитивний емоційний настрій, доброзичливе ставлення до себе і оточуючих людей, правильне харчування, відмова від куріння, регулярні огляди у лікаря-кардіолога допоможуть вам уникнути наслідків таких небезпечних серцево-судинних захворювань і дозволять вести цікаву, повну радісних подій життя, в якому не буде місця хворобам.    Раннє виявлення та лікування артеріальної гіпертензції з метою зниження ризику серцево-судинних захворювань у людей з підвищеним кров’яним тиском, життєво важливі для профілактики інсультів та серцевих нападів.    Також, з метою профілактики серцево-судинних захворювань бажано уникати сильних стресів, м’якше ставитися до емоційних дискусій та достатньо відпочивати. Кількість часу, відведеного для сну, має бути не менше восьми годин.

    Насправді для збереження органів серцево-судинної системи в робочому стані на багато років не потрібні ніякі надприродні дії.  Будь-який кардіолог вам скаже, що ваше серце - в ваших руках.  Для його підтримки досить прикласти мінімум зусиль.  Існує стандартний перелік рекомендацій, як зберегти серце здоровим.

      - Ходьба в легкому темпі

       Рухатися треба в звичайному розміреному темпі, роблячи за день 3 тисячі кроків.  Це оптимальне навантаження для профілактики і подолання гіподинамії.

    -  Важливі мікроелементи

     Для підтримки серцевого м'яза необхідні три основних мікроелемента.  До них відносяться калій, кальцій і магній, яким під силу стабілізувати рівень серцевого ритму, вирівняти артеріальний тиск, очистити судини від холестерину, а організм - від надлишків рідини.  Поповнити запас цих речовин можуть сухофрукти, морепродукти, зелень, хліб грубого помелу, картопля, зварена в шкірці, різноманітні крупи і кисломолочні продукти.

    - Необхідні вітаміни

     Найнеобхідніші для серця вітаміни - групи В.   З харчових продуктів найбільше вітамінів цієї групи в зелені темних відтінків, в бобових, в горосі, спаржевої квасолі, рибі, зерні, а також свіжих овочах і фруктах.

      - Відмова від солоної їжі

    Один з основних способів, як знизити навантаження на серце, полягає в зниженні кількості споживаної солі.  Адже вона нагромаджується в клітинах організму і збирає в них воду, що викликає підвищений тиск. 

    -  Відмова від жирної їжі

     Основний спосіб, як знизити рівень холестерину в крові, полягає в максимальній відмові від споживання жирних харчових продуктів.    Найкраще м'ясо, яке не осідає холестерином в наших судинах, - це телятина і курятина.

    - Відмова від стимуляторів

     Важливий спосіб, як зберегти серце здоровим, - відмовитися від різних стимуляторів.   До них відносяться кава і гострі спеції.  Як це не прикро, але такими ж стимуляторами вважається какао, шоколад і навіть чай, якщо він міцний.  Про алкоголь у великих дозах не варто й згадувати, адже це перший провокатор захворювань серцево-судинної системи.

    -  Зниження густоти крові

    У дорослої людини кров стає занадто густою, тому серцю важко її перекачувати.  Простий спосіб, як знизити густоту крові, - це споживання  напоїв, що містять велику концентрацію вітаміну С. Це може бути настій шипшини, журавлинний морс і інші вітамінні бомби.  Подібними властивостями наділений і часник.

    - Повноцінний сон

    Для зниження навантаження на серце важливо добре висипатися

    Доки ми молоді та здорові, то не думаємо, як зберегти своє серце в хорошому стані. Хоча, як замислитись, то це не так вже і важко.

    Цікаво знати: протягом життя (70-80 років) людське серце здатне наповнити, «в ролі помпи», близько 3500 стандартних залізничних цистерн. За 70 років життя серце людини скорочується більше 2 500 000 000 разів. З кожним скороченням серце виштовхує в артерії 70-80 мл. крові. Приблизно 12 ударів досить, щоб заповнити, наприклад, стандартний літровий пакет. Ці цифри вірні в стані спокою. При фізичному навантаженні обсяг крові, що перекачується, зростає в кілька разів. При максимальних фізичних навантаженнях - в 4-5 разів, з кожним ударом виштовхується в артерії більше 200 мл. крові, а стандартна нафтова цистерна - 60 тонн.  

    Наше серце дуже працьовите, а дублерів у серця немає,  бережіть його!