Розділи

  • 04 вересня 2020

  Небезпечний тандем

  Ко-інфекція ВІЛ/туберкульоз

  Актуальність:

  Одне із завдань мети №3 у сфері сталого розвитку тисячоліття має ціллю до 2030 року покласти край смертності новонароджених і дітей у віці до 5 років, а також зупинити епідемію ВІЛ-інфекції, туберкульозу, малярії і занедбаних тропічних захворювань та забезпечити боротьбу з вірусними гепатитами та захворюваннями, що передаються через воду, та іншими інфекційними захворюваннями.

  Туберкульоз є поширеною причиною смерті госпіталізованих дітей і дорослих, які мають ВІЛ.

  Всі люди, які живуть із ВІЛ, повинні регулярно проходити скринінг із застосуванням клінічного алгоритму оцінки таких симтомів, як лихоманка, кашель будь-якої тривалості, втрата ваги та сильне нічне потовиділення.

  Ризик позалегеневого туберкульозу є вищим у людей, які живуть з ВІЛ, особливо у осіб із меншою кількістю клітин імунного захисту СD4. Люди, які живуть із ВІЛ, і мають позалегеневий туберкульоз, часто мають дисеміновані ураження та високий ризик швидкого клінічного погіршення стану та смерті.

  Більшість українців вважає, що туберкульоз — це хвороба безпритульних або людей з нарко- чи алкозалежністю. Натомість, щороку в Україні реєструють десятки тисяч нових випадків захворювань і лише 8-10% з них — у соціально-незахищених громадян.

  Лікування від туберкульозу в Україні безкоштовне. Під час амбулаторного лікування хворий отримує препарати за місцем лікування.

  Як це відбувається? Пацієнт отримує протитуберкульозні препарати на 10-20 або 30 днів і кожен день, показує процес прийому препаратів на камеру (в реальному часі або пересилає запис) медичній сестрі. Вона переглядає це і ставить відмітки про прийом препаратів.

  Амбулаторна форма лікування має переваги, тому що:

  - пацієнтові немає необхідності лежати в стаціонарі у лікарні;

  - хворий може бути поруч із сім'єю;

  - в деяких випадках пацієнт може продовжувати працювати.

  загальна кількість на поточному лікуванні

  всього, у т.ч. 

  295

  нові

  232

  рецидиви

  46

  інші випадки повторного лікування

  17

  серед випадків ТБ (нові+рецидиви)

  жінки

  82

  чоловіки

  196

  місто

  115

  село

  163

  позитивний ВІЛ-статус

  48

  негативний ВІЛ-статус

  222

  невідомий ВІЛ-статус

  8

  лікарськостійкий ТБ (Риф, МРТБ, РРТБ)

  зареєстровано

  73

  розпочали лікування

  72

  Необхідність у госпіталізації виникає лише під час появи певних конкретних клінічних причин та для пацієнтів з бактеріовиділенням за неможливості забезпечити ефективне та безпечне лікування в амбулаторних умовах. На перші 2-3 тижні з моменту початку лікування. Так відбувається в усіх розвинених країнах. Пацієнти з туберкульозом лікуються в стаціонарі 2 тижні, далі – амбулаторно. Після початку ефективного режиму хіміотерапії за кілька днів пацієнт не може поширювати інфекцію.

  З початку епідемії ВІЛ  в Україні станом  на 01.07.2020 року у Вінницькій області вперше виявлено 5930 ВІЛ-інфікованих громадян  України , із них 2645 особам встановлено діагноз СНІД, померло всього 1376  ВІЛ-інфікованих осіб  (в тому числі від СНІДу – 853 особи).

  Під медичним наглядом станом на 01.07.2020 року у ЗОЗ Вінницької області знаходиться 3055 ВІЛ-інфікованих громадян  України, в тому числі з діагнозом СНІД  1424 осіб.

  Всього народилось від ВІЛ-інфікованих матерів 980 дітей. З них, на серологічному контролі знаходиться 120 дітей, 730 дітей  знято з сероконтролю (здорові). ВІЛ-інфіковано 46 дітей (в тому числі зі СНІДом-34 дитини) , 33 померло, 78 дитини вибули в інші регіони, та прибули з іншого регіону на сероконтроль 43 дітей, відмова від нагляду 7.

  За період з 1 січня 2020 по 1 липня 2020 року вперше було офіційно зареєстровано 124 ВІЛ- інфікованих осіб. Вперше діагноз СНІД  встановлено 84 особам . За цей період померло 48 ВІЛ-інфікованих осіб , в тому числі від  СНІДу -30 особи.

  На 01.07.2020 р. всього на антиретровірусному лікуванні знаходиться 2079  хворих, в тому числі 46 дітей.

  Моніторинг стану здоров’я людей, які живуть з ВІЛ здійснюється згідно наказів МОЗ України та департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА №1257 від 06.09.2018 року «Про подальше вдосконалення організації медичної допомоги людям, які живуть з ВІЛ у Вінницькій області». Госпіталізація у стаціонарне відділення КНП «Вінницький клінічний Центр СНІДу ВОР» згідно додатку 3 «АЛГОРИТМ госпіталізації ВІЛ-інфікованої особи в стаціонарне відділення » цього наказу здійснюється виключно при наявності

  - результати обстеження мокроти на МБТ (двократно);

  - рентгенографія ОГК та консультація фтизіатра ВСТМО «Фтизіатрія»

  Усі ВІЛ-інфіковані мешканці Вінницької області, які перебувають під медичним наглядом, щорічно, згідно «Новий клінічний протокол із застосування антиретровірусних препаратів для лікування та профілактики віл-інфекції», затвердженого  наказом МОЗ України 05.06.2019 №1292 , регулярно проходять скринінг на ТБ із застосуванням діагностичного методу на основі симптомів (скринінгової анкети).

  З метою поліпшення епідситуації стосовно туберкульозу в області серед ВІЛ-інфікованих осіб здійснюються лабораторні та рентгенологічні обстеження пацієнтів при поліклінічному прийомі та у стаціонарі. За 6 міс 2020 року здійснено 312 дослідженнь з використання системи генно-молекулярної діагностики туберкульозу GeneXpert, у 9 випадках отримано позитивний результат.

  Із появою тестів на основі виявлення мікобактеріального LAM-антигену в сечі з’явилася потенційна можливість проведення дослідження у місцях надання послуг. LAM-антиген – це ліпополісахарид, що міститься у стінках клітин мікобактерій та виділяється з метаболічно активних або дегенеруючих бактеріальних клітин та, ймовірно, наявний лише у людей з активною формою ТБ. Тестова система LF-LAM (Alere DetermineTM TB LAM Ag) – це доступна на ринку тест-смужка для виявлення активної форми ТБ. Такі тести для роботи фахівців КНП «Вінницький клінічний Центр СНІДу ВОР» надає благодійна організація ВОВ БО «Мережа ЛЖВ». У поточному році проведено 59 таких досліджень, у 45 випадках отримано позитивний результат. Такі особи були проконсультовані ВСТМО «Фтизіатрія», та 29 встановлено діагноз ко-інфекції ВІЛ/ТБ.

  Профілактичне лікування туберкульозу ізоніазідом отримали  66 ВІЛ-інфікованих осіб.