Розділи

  • 01 серпня 2020

  ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ГЕПАТИТУ В МОЖНА ЗАВДЯКИ ВАКЦИНАЦІЇ.

  Станом на 1 серпня цього року від вірусного гепатиту В вакциновано 4 296 дітей віком до року, що становить 34% від планових щеплень. Нагадаймо, гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Гепатити B і C — два основних типи вірусного гепатиту, які можуть викликати цироз та гепатоцеллюлярную карциному.   ВГВ і ВГС є причиною 96% всіх випадків смертей, зумовлених гепатитами. Згідно з даними ВООЗ, близько 325 млн людей у ​​світі живуть з хронічною інфекцією, спричиненою вірусом гепатиту B або вірусом гепатиту C. Гепатит В наразі невиліковний, у той час, як гепатит С виліковний. Вберегтися від гепатиту В можна завдяки вакцинації. Вакцини проти гепатиту С не існує.

  Найкращий та найбільш ефективний спосіб попередження інфікування ВГB — це вакцинація. Чому варто робити і не відкладати.

  Перше рішення на користь життя — вакцинація від гепатиту В. Його роблять малюку у перші 24 години життя. Дуже важливо, щоб батьки були готові до цього і не відмовлялися від щеплення, адже гепатит В є найнебезпечнішим саме для малюків до року.

  Хто і коли винайшов вакцину?

  Вакцину проти гепатиту В винайшов Барух Бламберг. Саме цей лікар і виявив гепатит В, як хворобу, знайшов спосіб її діагностики, за що і був нагороджений Нобелівською премією. До речі, вакцина від гепатиту В є єдиною вакциною, що попереджує рак і є в календарі обов’язкових щеплень.

  Першу вакцину від гепатиту В почали використовувати на початку 80-х у Китаї та США. Її виготовляли з плазми крові хворих на гепатит, які протягом тривалого часу вже були носіями вірусу. Така вакцина була складна у виробництві й дуже дорога.

  У 1987 році з’явилося друге покоління вакцин від гепатиту В. При виготовленні цієї вакцини використовувалася технологія генної модифікації рекомбінантної ДНК в клітинах дріжджових організмів. Нова технологія дозволила виготовляти вакцину швидше та у більших обсягах. Завдяки цьому вона стала значно дешевшою у виробництві, а отже і доступнішою.

  До кінця 2013 року вакцина проти гепатиту B для дітей грудного віку була введена на загальнонаціональному рівні в 183 країнах. Нині глобальне охоплення трьома дозами щеплення від гепатиту B оцінюється на рівні 81%, а у деяких країнах досягає 92%.

  Після введення масової імунізації від гепатиту В — захворюваність на гострі форми в світі скоротилася в 10 разів.

  Як і коли вакцинувати дитину?

  Щеплення від гепатиту В робиться виключно внутрішньом’язово. Імунізація від відбувається у три етапи.

  За рекомендацією ВООЗ, усі новонароджені якнайшвидше мають отримати щеплення від гепатиту В. Бажано, щоб перша доза була введена протягом 24 годин після народження. Друга доза вводиться у 2 місяці, третя — у півроку.

  Дуже важливо отримати усі три вакцини, адже від цього залежить рівень захисту дитини. Так, після першої дози вакцини, дитина має захист у 48% через місяць після вакцинації. Через два місяці після другого щеплення рівень захисту становить 91%, після третьої дози рівень захисту досягає 96%.

  Якщо дитина не була вакцинована вчасно, вакцинація проводиться за схемою 0-1-6, тобто друга вакцина вводиться через місяць після першої, третя — на 6 місяць.

  З 2000 року вакцина від гепатиту В є в Календарі обов’язкових щеплень — її закуповує держава, а отже вакцинація є безоплатною.

  Протягом 2004-2008 років охоплення вакцинацією дітей до 1 року в Україні сягало рекордних показників: від 84% майже до 98%. З 2009 року, через поширення антивакцинаторських ідей, батьки масово розпочали відмовлятися від вакцинації.

  За 9 років такого тренду в Україні накопичилося близько 2,5 млн дітей, що не мають імунного захисту від гепатиту В. В групі найбільшого ризику — діти до 5 років — понад 1,1 млн дітей. Тобто кожен другий з цих дітей при зустрічі з інфекцією може захворіти на хронічний гепатит В і, як наслідок, отримати цироз або рак печінки.

  Відмова від вакцинації — це найбільша помилка, якої можуть припуститися батьки. Адже саме вакцинація є найуспішнішим методом боротьби із захворюваннями та смертністю. Вчасна вакцинація захищає дитину, а загальне охоплення вакцинацією у 95% може назавжди викорінити захворювання, як явище.