Розділи

  • 15 червня 2020

  Всесвітній День донора крові

  14 червня – Всесвітній день донора крові. Це міжнародний день, заснований у травні 2005 року.

  Певно чи не кожен із нас інколи задумувався над тим, щоб стати донором, але не завжди знаходив на це час чи мотивацію. Одна донація крові – в середньому 450 мл – може врятувати до 3 життів. Наприклад, у дитячій лікарні "ОХМАТДИТ" щодня від 10 до 20 пацієнтів потребують трансфузій різних компонентів донорської крові (тромбоконцентрат, еритроцити та плазма). Для підтримання необхідного запасу компонентів крові у цій лікарні необхідно проводити 20-25 донацій щодня.

  А тепер про деякі поширені хибні думки про донорство: 

  1. "У МЕНЕ ПОШИРЕНА ГРУПА КРОВІ, ТОМУ НЕ ВАРТО ЇЇ ЗДАВАТИ"

  Якщо група крові поширена серед донорів, то вона поширена й серед реципієнтів, донорська кров потрібна завжди.

  Лікар уточнює, що динаміка здачі крові донорами залежить від багатьох факторів. "Від погоди (чим гірша погода – тим менше донорів), від свят (перед- та післясвяткові дні супроводжуються зменшеною кількістю донорів, пов'язано це з від'їздами людей за межі міста і країни, із затяжними святкуваннями), зменшення кількості донорів спостерігається влітку, в сезон відпусток"

  Варто розуміти також, що донорська кров має свої терміни зберігання. Тромбоконцентрат зберігається 5 діб при температурі 20-24°C, в умовах постійного помішування; еритроцити – 35 чи 42 дні, при температурі 2-6°C, в залежності від консервуючого розчину, а плазма заморожується і зберігається 3 роки при температурі -30°C і нижче.

  Якщо ви таки вирішили стати донором, то знайте, що ним може стати громадянин України, який досягнув 18 річного віку. В законодавстві України не прописано максимально допустимого віку для донорства, тому лікар, керуючись оглядом кандидата, показниками його аналізів, додатковими методами інструментальних обстежень (напр.. ЕКГ), вирішує питання допуску донора до донації.

  "ПІД ЧАС ЗДАЧІ КРОВІ МОЖНА ЗАРАЗИТИСЯ

  ІНФЕКЦІЙНИМИ ХВОРОБАМИ"

  Заклади служби крові забезпечені одноразовим, стерильним обладнанням та індивідуальними системами.

  Шприци та голки одноразового користування розкривають тільки в присутності донора. Після використання вони знищуються.

  Навпаки потенційний донор може перевірити стан свого здоров'я та наявність інфекційних хвороб.

  За бажанням йому видадуть такі результат аналізів: групу крові, резус фактор,  загальний аналіз крові, рівень білірубіну, рівень АЛТ, а також аналіз на маркери ВІЛ-інфекції, гепатиту В, гепатиту С, сифілісу.

  3. "ДОНОРСТВО – ЦЕ БОЛЯЧЕ І ДОВГО"

  Донація – це дуже проста процедура. Тисячі донорів здають кров по 40 і більше разів.

  Це не дуже тривала процедура. Після реєстрації донора, заповнення анкети, здачі переддонаційних лабораторних тестів та огляду лікаря, сама процедура здачі крові триває в нормі до 12 хв. Довше триває здача тромбоконцентрату – від 1 до 1,5 год.

  4. "ДОНОРСТВО ШКІДЛИВЕ ДЛЯ ЗДОРОВ'Я

  І ВИКЛИКАЄ ЗАЛЕЖНІСТЬ ВІД КРОВОПОЖЕРТВ"

  Фахівці пояснюють, що донорство не шкодить здоров‘ю, а навпаки покращує стан організму.

  Завдяки йому нормалізується кровообіг, відбувається профілактика серцево-судинних захворювань, покращується робота імунної системи та відбувається загальне омолодження організму. 

  Чому бути донором крові – корисно? Наукові факти

  У донорів суттєво менший ризик серцево-судинних хвороб

  Американська медична асоціація стверджує, що люди, які здавали кров щопівроку, мали менше інфарктів та інсультів.

  Масштабне дослідження фінських донорів показало, що здача крові хоча б раз на рік знизила ризик хвороб серця на 88%.

  У донорів кращий баланс холестерину і нижчий його загальний рівень. Отже, менші ризики серцево-судинних хвороб.

  У донорів менші ризики захворіти на рак легенів, прямої кишки, шлунку та гортані.

  Причина нижчих шансів онкологічних хвороб не лише в тому, що донори це, зазвичай, здорові люди, які стежать за здоров'ям, і тому мають менші ризики. Можлива причина – зниження рівня неорганічного заліза, шкідливого для здоров'я.

  Донорство зменшує ризик гемахроматозу

  Це хвороба, коли іони заліза накопичуються в печінці та інших органах. Симптоми гемахроматозу перекриваються із проявами інших хвороб, і їх важко розпізнати та вжити заходів. Донори просто втрачають зайве залізо і знижують ризик.

  У донорів менше проявів запалення та вищий так званий антиоксидантний статус, тобто вони краще знешкоджують вільні радикали

  Донору проводять безкоштовні аналізи на гемоглобін, ВІЛ, гепатити В та С і сифіліс. Ці аналізи слід регулярно робити всім.

  Режим донора перед дачею крові

  У день дачі крові бажано відпочити, легко поснідати та не планувати на цей день серйозних справ, інтенсивне фізичне навантаження, прийом алкоголю.

  Не бажано в цей день управляти транспортними засобами через емоційне збудження, яке буває, як правило, у всіх.

  За 2 години до та 2 години після дачі крові палити небезпечно і для Вас, і для того, кому потрапить Ваша кров.

  Намагайтесь регулярно і збалансовано харчуватися, вживайте побільше рідини. Наприклад, перед здачею крові не рекомендують їсти: соління, молочні продукти (в тому числі і йогурти, сир, вершки, масло), яйця, горіхи, фініки, банани, буряк (рекомендується виключити за 48 годин перед здачею крові), чорницю (рекомендується виключити за 72 години до забору крові), ковбасні вироби, чіпси, сухарики, халву, насіння, всілякі снеки, а також кетчуп, майонез, інші магазинні соуси і маринади тощо.

  Детальніше про те, як правильно харчуватися перед здачею крові, читайте на сайті donor.ua

  Також відмовтесь від вживання алкоголю за 48 годин до процедури; утримайтеся від вживання аспірину, анальгіну і ліків, що містять аспірин і анальгетики, за 72 години до процедури; по можливості, не паліть за годину до процедури; обов'язково виспіться, відпочиньте.

  Що робити після здачі крові

  - відпочиньте протягом 10 хвилин;

  - з'їжте легку їжу та випийте солодкий чай;

  - протягом 2-3 годин не піднімайте нічого важкого рукою, з якою брали кров;

  - старайтесь уникати інтенсивних фізичних навантажень протягом наступних 12 годин;

  - не вживайте алкогольні напої раніше ніж через 8 годин;

  - намагайтесь часто та регулярно харчуватися протягом двох діб;

  - вживайте підвищену кількість рідини протягом двох діб;

  - приходьте ще раз здати кров через відновний термін: після здачі крові повинно пройти не менше 60 днів, перш ніж донор зможе знову здавати кров;

  За рекомендацією МОЗ, чоловікам варто здавати кров не частіше 5 разів на рік, жінкам – 4 разів на рік.

  Якщо ви відчули запаморочення, зверніться до медичного персоналу. Найпростіший спосіб допомогти собі – лягти і підняти ноги вище голови або сісти і опустити голову між колін. Не намагайтеся одразу йти чи керувати машиною, якщо у вас паморочиться голова.

  5. "МЕНЕ ЦЕ НЕ СТОСУЄТЬСЯ"

  Міф  Я постійно чую, що хтось здає кров, тому не бачу сенсу йти самому

  Про донорство багато говорять в ЗМІ та на телебаченні, знімають соціальну рекламу, організовують акції, але статистика говорить, що лише 5% від тих, хто не має протипоказань щодо донорства (а це близько 60% населення планети), насправді стають донорами крові.

  Міф  В мене заберуть занадто багато крові й це призведе до погіршення здоров'я

  В організмі дорослої людини знаходиться близько 5,6 л крові, в той час коли за один раз забирають 450-470 мл – занадто мало, щоб нанести шкоду вашому організму. До того ж організм історично звик до незначної частини крові внаслідок травм та складних природних умов, тому швидка регенерація (відновлення) закладена в нас біологічно.

  Будь-якій людині може в якийсь момент знадобитися донорська кров.

  Фахівці зазначають, що недостатня кількість донорів у закладах служби крові пов'язана з неосвіченістю людей у питаннях донорства.

  "Ніхто ніколи не задумується про те, що можливо йому колись потрібна буде трансфузія компоненту донорської крові. В школах дітям не розповідають про донорство".

  За інформацією КНП «Вінницький обласний центр служби крові Вінницької обласної ради», станом на 15.06.2020 р. з 8 позицій груп запасів по двох (25%) запасів достатньо, по одній (12,5%) – мало, по 5 (62,5%) – критично.