Розділи

  • 12 червня 2020

  ЛІТНЯ ЗАСМАГА: ХТО В ГРУПІ РИЗИКУ ТА ЯКІ НАСЛІДКИ МАЄ ПЕРЕБУВАННЯ НА СОНЦІ

  Ось і розпочався сезон відпусток, більшість українців вже спланували відпустку на морських узбережжях, деякі ходять купатися та засмагати на місцеві пляжі до річки. Сонце нам дарує тепло, вітамін D та молекули радості: серотонін та бета-ендорфін, і засмагу. Золотава шкіра - це символ літа, відпустки, активного відпочинку, здоров'я і краси.

  ЩО ТАКЕ ЗАСМАГА ТА ЯКІ ВОНА МАЄ НАСЛІДКИ

  Засмага жодним чином не сприяє здоров’ю. Ми асоціюємо її зі здоровим та красивим виглядом, насправді ж, засмага є ознакою того, що шкіра постраждала від ультрафіолетового випромінювання і намагається “захиститись”. Надмірне перебування на сонці є одним з факторів ризику розвитку раку шкіри. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 3 мільйонів випадків раку шкіри діагностується по всьому світу щорічно. І хоча рак шкіри поширеніший серед людей, що мають світліший колір шкіри, проте це не означає, що більш смагляві люди в безпеці. Тому якщо ви гарно засмагаєте та швидко темнішаєте - не розслабляйтеся. Вам так само шкідливе ультрафіолетове випромінювання. Якщо ваш залізний аргумент для засмаги був вітамін D, яким треба запастися на всю довгу зиму, то й це не так. Утворення вітаміну D в шкірі обмежено. Після того, як його утворилась певна кількість, цей процес спиняється, і завдяки тривалому лежанню на пляжі ми більше не помножуємо запаси вітаміну D. Так само засмага не допомагає ставати гарнішими. Пружність і зволоженість шкіри підтримують речовини колаген та гіалуронова кислота. А дія ультрафіолету їх руйнує, і не дає утворювати нові. Тому сонце справді сушить і старить шкіру, і жодні зволожуючі засоби це не спинять. Бо речовини, що вологу можуть утримати, зруйновані.   

  ХТО В ГРУПІ РИЗИКУ

  Групу ризику складають:

  - люди зі світлою шкірою;

  - люди з родимками;

  - люди, які в дитинстві отримували сонячні опіки;

  - люди, у членах сім'ї яких діагностували меланому;

  - підлітки;

  - вагітні.

  Люди зі світлою шкірою - це ті, тип шкіри яких відноситься до I або другої категорії, зазвичай у них також світле волосся присутні веснянки. Тим, у кого безліч родимок на тілі, або є кілька родимок діаметром понад 6 міліметрів, також засмагати потрібно з обережністю. Окрім того, небезпечними є періоди життя, коли родимки можуть зростатися - період статевого дозрівання та вагітності. 

  ЧИ МОЖНА ЗАСМАГАТИ ВАГІТНИМ

  Вагітні жінки знаходяться у групі ризику, проте, якщо бажання засмагнути все ж таки є, потрібно звернути увагу на такі моменти:

  Вагітним обов'язково потрібно звернути увагу на цифри "11" та "16". Це стосується усіх людей, проте вагітним не можна засмагати після 11 години ранку та до 16 години дня, адже саме в цей час сонячне проміння є найбільш небезпечним. 

  Крилатий капелюшок допоможе вберегти обличчя від пігментних плям, які часто з'являються у вагітних. Краще взагалі не підставляти обличчя під пряме сонячне проміння.

  Вагітним рекомендовано пити більше води для запобігання зневоднення, а також носити натуральний одяг. 

  Засмагати краще у затінку. У моменти виходу під пряме сонячне проміння краще скористатися захисним кремом з фільтрами класів А та В. 

  Як правильно доглядати за шкірою в літній період
  Потрібно користуватися сонцезахисним кремом зі ступенем захисту SPF30 і фільтрами променів UVA і UVB. Не варто шукати крем з максимальним захистом: крем з SPF 30 блокує або відбиває 97% променів, а 50 - 98%.
  Потрібно перевіряти термін придатності сонцезахисного крему, а також пам'ятати про правило чайної ложки - крем слід наносити по чайній ложці на кожну частину тіла. Для двох годин перебування на пляжі, потрібно наносити 35 мл крему.

  Якщо весь день на сонці, варто оновлювати крем кожні дві години. Але краще не виходити на вулицю з 11  до 16 години.

  Не можна покладатися виключно на сонцезахисний крем. Він зменшує частину променів, що потрапляють на шкіру, але не повністю. Тому потрібно носити закритий одяг, головний убір і сонцезахисні окуляри. 

  У разі обгорання, потрібно негайно піти в тінь або приміщення і охолодити опік. Допоможе холодний душ або компрес. Зменшити запалення допоможуть ацетилсаліцилова кислота та парацетамол, якщо вони не протипоказані.

  Після опіку потрібно пити багато рідини - перегрів міг спричинити зневоднення. А також їсти продукти, багаті на фолієву кислоту і каротиноїди: броколі, шпинат, печінку, моркву, перець, смородину. 

  Пам’ятайте, що ви найгарніші, коли здорові!

  Наносьте сонцезахисний крем щоразу, як виходите на вулицю, і тим більше, якщо йдете відпочивати на пляж.

  Знаходьтеся якомога менше на сонці, особливо, в найбільшу спеку (з 11 до 16 години)

  Носіть кепки та панамки, одяг з довгими рукавами й штани для захисту від сонячних променів.