Розділи

  • 29 травня 2020

  Палити – краще не починати! (до Всесвітнього дня без тютюну)

   У сучасному суспільстві куріння є поширеною звичкою серед різних груп населення, в тому числі серед жінок, підлітків і навіть дітей. Згідно зі статистичними даними, людей, які регулярно вживають тютюн, в світі налічується близько мільярда. В Україні  нараховується близько 9 мільйонів активних курців, що складають третину всього працездатного населення  Україна посідає 17 місце в списку країн-лідерів за кількістю курців.Щорічно до числа курців долучаються не менш 100 000 українців.Кожен четвертий підліток  викурює першу сигарету у віці 10 років. Україна є другою країною у світі (після Чилі), де у віці 13-15 років курять більш 30 % юнаків і дівчат;

   Нікотинова залежність є серйозною небезпекою для організму людини. У той же час усвідомлення шкоди тютюну є дієвою мотивацією, що допомагає подолати тягу.

  Мінуси  куріння:  Всю правду про шкоду куріння переконливо демонструє той факт, що до складу тютюнового диму входить 3000 різних хімічних сполук. У 20 цигарках (середня добова норма курця) міститься 130 мг нікотин.Крім цього, в нього входять сотні отрут, в тому числі: ціанід,миш'як,

  синильна кислота,чадний газ та ін.

  У тютюновому димі міститься 60 найсильніших канцерогенів: бензопірен, Хріза, дібензпірен і інші, а також нітрозаміни, які мають руйнівну дію на головний мозок.

  Крім них, в його складі присутні радіоактивні речовини:полоній,свинець,

  вісмут і ін.  За один рік через дихальні шляхи курця минає 81 кг тютюнового дьогтю, частина якого осідає в легенях.

  Якої шкоди приносить куріння? За офіційною статистикою в Україні щороку від хвороб пов'язаних з курінням помирає 120 тисяч чоловік.

   Шкода куріння для організму людини полягає в його здатності стимулювати розвиток важких системних захворювань. Багато з них мають смертельні наслідки. Коротко і красномовно про шкоду, яку завдає організму куріння, свідчать дані медичної статистики. Щорічно в світі від тютюну помирає приблизно 5 мільйонів чоловік.    Приблизно 90% смертей від раку легенів викликані вживанням тютюну. Доведено, що життя людини з нікотиновою залежністю на 9 років коротше, ніж у його некурящого однолітка.

  Чим може бути небезпечно куріння для вашої шкіри?

   Хронічна гіпоксія і звуження просвіту судин призводять до порушення кровопостачання дерми курця, внаслідок чого вона позбавляється поживних речовин і кисню. Шкіра набуває сіруватого кольору, стає зневоднена   . Внаслідок втрати еластичності збільшується кількість мімічних зморшок,

    Здавалося б, якої шкоди куріння приносить фігурі? Але всупереч поширеному міфу про те, що сигарети допомагають схуднути, розподіл жирових відкладень курця істотно відхиляється від норми: жир розподіляється, головним чином, навколо талії та грудей. На стегнах відкладення знижується. Виникає диспропорція окружності стегон і талії.

    Крім вираженого галитоза (смердючого дихання) наслідки куріння проявляються естетичними дефектами: пожовтінням емалі зубів, фарбуванням ясен. Куріння шкідливе і для слизової оболонки порожнини рота: воно призводить до запальних захворювань і навіть втрати зубів. Ще одним аспектом шкоди від куріння цигарок є порушення кислотно-лужного балансу порожнини рота. Воно збільшує ризик виникнення карієсу, тріщин емалі і інших патологій .

   Які захворювання розвиваються через куріння

    Найбільш негативними наслідками пристрасті до сигарет є онкологічні захворювання бронхів, легенів, трахеї, гортані, стравоходу, сечового міхура і підшлункової залози. Крім того, страждають нирки, органи репродуктивної та кровотворної систем.  

  Нікотинова залежність виснажує нервову систему і гальмує мозкову діяльність. Реакції людини, яка палить сповільнюються, знижується інтелект.

  Захворювання серцево-судинної системи. Це такі наслідки куріння, як ішемічна хвороба серця, хвороба Бюргера, порушення в периферичних судинах, інсульти, тромбози та ін.

    Куріння шкодить і здоров'ю шлунково-кишкового тракту, викликаючи утворення поліпів товстого кишечника, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, гастрит, гастродуоденіт і ін. Смертність від хвороб органів травлення - виразки шлунка і дванадцятипалої кишки - у курців в 3,5 рази вище, ніж у некурящих.

    Куріння сигарет провокує розвиток або ускладнює перебіг бронхіальної астми, хронічного риніту, туберкульозу, хронічної обструктивної хвороби легень і бронхіту, а також збільшує частоту захворюваності на ГРЗ та грип.

   Куріння цигарок   згубно позначається на стані сухожиль і зв'язок, а також м'язової тканини. Під впливом куріння в організмі погіршується засвоєння кальцію, розвивається остеопороз, зростає частота переломів і ризик формування ревматоїдного артриту. Щорічно в Україні кожному сьомому курцю  проводиться  ампутація нижніх кінцівок внаслідок облітеруючого ендартеріїту. Хвороба розвивається в результаті порушення трофіки тканин через недостатнє кровопостачання, викликаного вживанням тютюну.

   Небезпека куріння полягає і в провокуванні таких очних патологій, як макулярна дистрофія (ураження сітківки), ністагм (аномальні руху очних яблук), тютюнова амбліопія (втрата зору), діабетична ретинопатія (ураження судин сітківки очей при цукровому діабеті), катаракта та ін.

  Колосальної шкоди куріння завдає серця і судин. Після однієї сигарети підвищується артеріальний тиск, збільшується ризик тромбоутворення і закупорки артерій. Пульс людини, що вживає тютюн, на 15 000 серцевих скорочень на добу частіше, ніж у некурящого. Таким чином, навантаження на серце у нього приблизно на 20% вище норми. Звуження судин викликає кисневе голодування тканин - гіпоксію.

   Куріння шкідливе і для статевих органів. Найбільш частими наслідками у жінок є менструальні дисфункції, зниження фертильності, ановуляторні цикли, рання менопауза. Під впливом куріння здоров'я чоловіків страждає не менше. У них відзначається зниження фертильності, статева слабкість, зменшення кількості сперматозоїдів в спермі, погіршення їх якості і рухливості.   Крім зазначених вище патологій курці ризикують отримати цукровий діабет II типу, депресію, розсіяний склероз, порушення слуху та інші недуги.

  Знайте! Тютюнопаління скорочує  життя чоловіка приблизно на 12 років , а жінки- на 11років.

  Тютюнова індустрія використовує різні маніпулятивні інструменти,  щоб привабити молодь до початку куріння. Один із багатьох прийомів —  використання різнокольорових логотипів на сигаретних пачках, які ще більше  спонукають до купівлі.

  За висловом  виконавчої  директорки громадської організації «Життя» Лілії Олефір.: «Яскрава упаковка – це надважливий «канал комунікації» зі споживачем, від якого безпосередньо  залежать продажі сигарет. Це беззаперечний факт, який доводять результати маркетингових досліджень.  Саме тому тютюнова індустрія завжди використовувала упаковку як дієвий інструмент для реклами своєї продукції»

  Згідно з даними ВООЗ, глобальна тютюнова епідемія вбиває понад 8 мільйонів осіб у світі, з яких близько 900 000 не є курцями і помирають через хвороби, викликані вторинним тютюновим димом. Не меншої шкоди куріння завдає і економіці, за розрахунками експертів щорічні економічні втрати складають 3,2% ВВП України або близько 90 млрд грн внаслідок ранньої втрати працездатності курцями, соціальних виплат та лікування хвороб, викликаних курінням.

  За інформацією Владислава Збанацького, заступника генерального директора ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України:  «В Україні 85 тисяч смертей щороку пов'язані власне із курінням і понад 14 тисяч – з впливом вторинного тютюнового диму. Аби зменшити можливість шкідливого впливу диму, варто збільшити кількість громадських місць, у яких буде повністю заборонено куріння».

  Наразі зараз дуже актуальними є законодавчі ініціативи захисту здоров’я людей від шкоди тютюну. Зокрема уже підписаний Президентом Закон №466-IX (законопроєкт №1210), який знизить цінову доступність електронних сигарет, сигар та тютюнових виробів  нагрівання (ТВЕН) для дітей. А також зареєстровано комплексний антитютюновий законопроєкт №2813. Він має кардинально змінити взаємовідносини між покупцями та продавцями тютюну та електронних сигарет і зменшити їх надмірну популяризацію серед молоді.

  «Курець й надалі матиме змогу купити собі сигарети, натомість тютюновим компаніям стане значно важче рекламувати смертельні тютюнові вироби, а молодь перестане бути мішенню для тютюнової індустрії. У законопроєкті №2813 ми пропонуємо обмежити продаж усіх видів сигарет для осіб, які не досягли 21 року. Дослідження американських та європейських вчених показують, що для 95% відсотків курців, перший досвід вживання сигарет відбувся саме у віці до 21 року», — висловила думку  народний депутат України Лада Булах .

  Кожна цигарка яку ви палите шкідлива!

  Чи потрібна вона у Вашому житті?  Ні!