Розділи

    • 22 травня 2020

    Спосіб життя – здоров’я

        Здоров’я — це перша і найважливіша потреба людини, яка визначає його здібність до праці і забезпечує гармонійний розвиток особистості. Воно є найважливішою передумовою до пізнання оточуючого світу, до самоутвердження та щастя людини. За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), «Здоров’я — це стан фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів». Здоровий спосіб життя — це спосіб життя, заснований на принципах моральності, раціонально організований, активний, трудовий, що загартовує і, в той же час, захищає від несприятливого впливу оточуючого середовища, що дозволяє до глибокої старості зберігати моральне, психічне та фізичне здоров’я.

        Здоровий спосіб життя можна охарактеризувати, як активну діяльність людей, що направлена передусім, на збереження та покращення здоров’я. При цьому необхідно врахувати, що здоровий спосіб життя людини та сім’ї не складається сам по собі в залежності від обставин, а формується протягом життя цілеспрямовано та постійно.

            Основні елементи здорового способу життя .

         Здоровий спосіб життя як форма активної фізичної життєвої діяльності людини включає в себе наступні основні елементи: розпорядок дня (раціонально складений), раціональний режим праці та відпочинку, гігієна харчування, правильне дихання, повноцінний режим сну, викорінення шкідливих звичок, оптимальний руховий режим, масаж, фізичне загартування.

         Особливе місце в режимі здорового способу життя належить розпорядку дня, який задає певний ритм життя та діяльності людини. Режим кожної людини повинен передбачати певний час для роботи, відпочинку, прийому їжі, сну. Розподіл часу повинен бути оптимальний для всіх складових. Безлад в режимі дня руйнує умовні рефлекси   людини. Розпорядок дня є своєрідним стержнем, на якому повинно базуватися проведення як буденних, так і вихідних днів. Перерви між прийомами їжі не повинні перебільшувати 5- 6 годин.
        Раціональний режим праці та відпочинку — необхідний елемент здорового способу життя. При правильному режимі, що суворо дотримується, виробляється чіткий і необхідний ритм функціонування організму, що створює оптимальні умови для роботи та відпочинку, і тим самим сприяє зміцненню здоров’я, покращанню працездатності та підвищенню продуктивності праці.

     Праця як фізична, так і розума не тільки не шкідлива, але, навпаки, систематична, помірна, і добре організована  надзвичайно благодатно впливає на нервову систему, серце та судини, кістково-м’язовий апарат — на весь організм людини.

     Навпаки, безділля веде до  атрофії м'язів, порушення обміну речовин, ожиріння та передчасного одряхління. Необхідною умовою збереження міцного здоров’я  є чергування роботи та відпочинку.

    12 травня відзначають  Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми. Однак це втома не від тяжкої фізичної чи розумової праці, синдром хронічної втоми це дуже реальна хвороба.  Відомо, що вона є аутоімунним захворюванням і може передаватися повітряно-крапельним шляхом, як вірус. 

    Головна проблема синдрому хронічної втоми полягає в тому, що люди, у яких є цей стан, іноді помічають, що їм ніхто не вірить. Їм часто кажуть, що це все просто в їх головах, а це дуже реальна і болісна хвороба, яку, як і всі інші, не можна ігнорувати.  Варто відрізняти втому (нормальне і нетривале (!) явище) від перевтоми (сукупність різних втом, негативні функціональні зрушення в організмі), і якщо за собою або за кимсь із близьких ви помічаєте такі симптоми, як:

    • раптове виникнення виснажливої слабкості;
    • прогресуючу втому, що не проходить після відпочинку;
    • серйозне зниження працездатності;
    • відсутність інших видимих причин або виснажуючих хвороб, які можуть спричинити неминущу втому, то варто звернутися по професіональну допомогу, а також внести зміни до  розпорядку життя і вимог до себе.

    Пам’ятайте, найцінніше в житті – це  здоров’я. Позитивні зміни у способі життя допомагають, особливо, якщо завчасно думати про це і здійснювати їх як профілактику – адже  на сьогодні медикаментозне лікування синдрому хронічної втоми обмежується переважно вітамінами, біологічними добавками та антидепресантами. Тож саме якісні зміни поведінки неодмінно допоможуть полегшити симптоми і перемогти хворобу. 

         У їх числі, по-перше, хороший нічний сон – від восьми до дев’яти годин на добу. Другий, але не менш важливий аспект – вживання  продуктів в контексті збалансованої дієти і активність у межах ваших можливостей .

              Наступною складовою здорового способу життя є правильне харчування При правильному, раціональному харчуванні людина менше піддається  захворюванням і легше з ними справляється.   Коли  мова йде про нього, слід пам’ятати про два основних закони, порушення яких небезпечно для здоров’я.

           Перший закон — рівновага енергії, що отримується та витрачається. Якщо організм отримує енергії більше, ніж витрачає, тобто якщо ми отримуємо їжі більше, ніж це необхідно для нормального роз­витку людини, для роботи та хорошого самопочуття, — ми набираємо зайву вагу. Зараз більше третьої частини нашої країни, включаючи дітей, має надмірну вагу. Причина одна — надмірне харчування, що в результаті призводить до ожиріння, атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, гіпертонії, цукрового діабету та цілого ряду інших недугів.

           Другий закон — харчування повинно бути різноманітним і забезпечувати потреби в білках, жирах, вуглеводах, вітамінах, мінеральних речовинах, харчових волокнах. Багато з цих речовин незамінні, оскільки не утворюються в організмі, а надходять тільки з їжею.

    Таким чином, Раціональне харчування забезпечує правильне зростання й формування організму, сприяє збереженню здоров’я, високій працездатності та тривалості життя.

     6 травня, майже в усьому світі відзначають Міжнародний день без дієт. Його заснувала директорка британської групи «Diet Breakers» Мері Еванс Янг у 1992 році. Сьогодні Мері Янг – відома пропагандистка здорового способу життя без дієт. Вона впевнена: людина може бути красивою, здоровою та чудово почуватися незалежно від того, яку цифру показують ваги.

    Основними  причинами відмови від дієт є: 

    Дієти викликають обезофобію - це страх набрати зайву вагу. Коли ви на дієті, стати заручником цього страху – надзвичайно просто. Адже, як тільки вам вдалося скинути хоча б кілька зайвих кілограмів – ви починаєте боятись втратити досягнуте. А отже – постійно рахуєте калорії, боїтеся з’їсти щось зайве і від того постійно знаходитесь у стані стресу.

    Дієти провокують переїдання - ви помічали, що коли нам забороняють їсти якусь страву, вона одразу стає омріяним «забороненим плодом». І як тільки ми піддаємося спокусі – виникає почуття провини і викликаний нею стрес, який знову викликає голод.

    Дієти не дають стійкого результату - навіть якщо вдалося скинути 5-10 килограмів, після повернення до звичайного харчування більшість із нас швидко набирає їх знову. Лише 20% людей можуть підтримувати зниження ваги протягом року після дієти.

    Чудовою альтернативою дієтам буде правильне харчування, фізична активність і здоровий спосіб життя. Тож любіть своє тіло і насолоджуйтесь життям!                                                                                                                         

               Для збереження нормальної діяльності нервової системи та всього організму велике значення має повноцінний сон. Сон — це свого роду гальмування, яке захищає нервову систему від надмірної напруги та втоми. Сон повинен бути достатньо тривалим і глибоким. Потреба в сні в різних людей різна. В середньому ця норма складає близько 8 годин. Спати слід в добре провітреному приміщенні, непогано привчити себе спати при відкритій кватирці, а в теплу пору року з відкритим вікном. Систематичне недосипання призводить до порушення нервової діяльності, зниження праце­здатності, підвищення втомлюваності, роздратування.
              Правильне дихання є однією з найважливіших функцій організму. Воно знаходиться в тісному взаємозв’язку з кровообігом, обміном речовин, м’язовою діяльністю та здійснюється при безпосередній участі центральної нервової системи. Акт дихання виконується автоматично, але поряд з цим має місце довільне управління диханням. Дихати обов’язково треба через ніс. Проходячи через носову порожнину, атмосферне повітря зволожу­ється та очищається від пилу. До того ж струмінь повітря подразнює нервові закінчення слизової оболонки, в результаті чого виникає так званий носо-легеневий рефлекс, який грає важливу роль у регуляції дихання. При диханні через рот повітря не очищується, не зво­ложу­ється, не зігрівається. В результаті частіше виникають гострі запалювальні процеси. В тих, хто систематично дихає ротом, зменшується кількість еритроцитів у крові, порушується діяльність нирок, шлунку та кишечника.

            Наступною ланкою здорового способу життя є неприйняття шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю та наркотиків). Ці порушники здоров’я є причиною багатьох захворювань, різко вкорочують тривалість життя, знижують працездатність, згубно відбиваються на здоров’ї підростаючого покоління та майбутніх дітей.

            Дуже багато людей починають своє оздоровлення з відмови від куріння, яке вважається одною із самих небезпечних звичок і є по суті ворогом номер один для сучасної людини. Курець вдихає не всі шкідливі речовини, що знаходяться в тютюновому димі — близько половини дістається тим, хто знаходиться поруч з ним (пасивні курці). Невипадково, що в сім’ях курців діти хворіють респіраторними захворюваннями набагато частіше, ніж в сім’ях, де ніхто не курить. Куріння є частою причиною виникнення пухлин порожнини рота, гортані, бронхів та легенів. Постійне та тривале куріння приводить до передчасного старіння. Тривалість життя при цьому скорочується в середньому на 5—10 років. Поширенність щоденного куріння в Україні складає 20%, в Хорватії, Грузії – 25-27%, тоді як в Скандинавських країнаї – 8-12%.  Наступна непроста задача — подолання пияцтва, як способу життя та алкоголізму як хвороби. Встановлено, що алкоголізм діє руйнівно на всі системи та органи людини. В результаті систематичного вживання алкоголю розвивається комплекс симптомів хворобливої пристрасті до нього — втрата почуття міри та контролю над кількістю алкоголю, що вживається; порушення діяльності центральної та периферійної нервової систем (психози, неврити тощо) і функцій внутрішніх органів.

         Оптимальний руховий режим — важлива умова здорового способу життя. Його основу складають систематичні заняття фізичними вправами й спортом, що ефективно вирішують задачі зміцнення здоров’я та розвитку фізичних здібностей, а також збереження здоров’я й рухових навиків, посилення профілактики неблагополучних вікових змін. При цьому фізична культура та спорт виступають, як найважливіший засіб виховання.

    Щоденна ранкова гімнастика — обов’язковий мінімум фізичного навантаження. Вона повинна стати для всіх такою ж звичкою, як вмивання вранці. Для людей, що ведуть «сидячий» спосіб життя, особливо важливі фізичні вправи на повітрі (ходьба, прогулянка).  Систематична ходьба благотворно впливає на людину, покращує самопочуття, підвищує працездатність.

            Масаж — це система механічної та рефлекторної дії, що здійснюється на тканини та органи людини в загальнозміцнюючих та лікувальних цілях.  Масаж сприяє збільшенню кровопостачання ділянок тіла, що масажуються, покращує відтік венозної крові, активізує дихання шкіри, процеси обміну речовин, посилює функції потових і сальних залоз, видаляє клітини шкіри, що відмерли, при цьому шкіра стає пружною, а зв’язки та м’язи зберігають еластичність. Масаж здійснює благотворний, заспокійливий вплив на нервову систему, сприяє відновленню працездатності організму після втоми.

         Загартування здавна було масовим. Користь загартування з раннього віку доведена величезним практичним досвідом і спирається на солідне наукове обґрунтування. Широко відомі різноманітні способи загартування. Корисність цих процедур не викликає сумніву.

    Ефективність загартовування зростає при використанні спеціальних температурних дій і процедур. Основні принципи їх правильного застосування повинні знати всі: поступовість, систематичність і послідовність; врахування індивідуальних особливостей, стану здоров’я та емоційні реакції на процедуру. Ще одним діючим засобом, що загартовує, може й повинен бути до і після занять фізичними вправами контрастний душ. Контрастні душі тренують нервово-судинний апарат шкіри та підшкірної клітчатки, вдосконалюючи фізичну терморегуляцію, а також здійснюють стимулюючу дію на центральні нервові механізми.

            Невід’ємною частиною здорового способу життя є високі моральні та етичні цінності людини. Велику увагу треба приділяти формуванню свідомості особистості. Адже, якщо кожна особистість буде вести здоровий спосіб життя, то тоді все наше суспільство буде здоровим.