Розділи

  • 22 квітня 2020

  « Чи є можливість ефективного захисту?»

  Щорічно в світі на туберкульоз хворіють майже 10 млн людей, помирає майже 2 млн, з яких понад 200 тис. – діти. На мультирезистентні форми туберкульозу , за оцінками ВООЗ, продовжують щороку захворювати майже 500 тис. осіб. Загальна кількість хворих у світі сягає 50-60 млн. – дещо більше від усього населення України чи Франції. Отже, туберкульоз – не тільки медична проблема.

  Зараз страх розповсюдження  коронавірусу  відволікає від інших реальних небезпек. Адже в Україні стійка епідемія туберкульозу. За даними ВООЗ, у світі протягом доби помирають понад 3 тис. людей від сухот. Нині третина населення земної кулі інфікована  мікобактерією туберкульозу, які в 80-90% випадків вражають органи дихання. Це реальна загроза людству, адже його називають лідером за смертністю серед інфекційних захворювань.

   Відомий хірург, гордість української медицини Микола Пирогов стверджував: «Фунт профілактики дорівнює пуду лікування». Одним із основних методів запобігання інфекційним хворобам є профілактичні щеплен­ня. 

   Щорічно вакцини рятують життя 2-3 мільйонів осіб і можуть зберегти ще 1,5 мільйона Вакцинація – один з найбільш економічно ефективних способів захиститися від хвороб.Згідно Календаря профілактичних щеплень в Україні проводиться 10 обов’язкових щеплень проти дифтерії, коклюшу, правця, туберкульозу, вірусного гепатиту В, гемофільної інфекції, кору, краснухи, паротиту, поліомієліту.

  Як пояснює ВООЗ, імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я населення – всіх разом і кожного окремо – залежить від рівня охоплення вакцинацією в країні. Для формування колективного імунітету необхідно, щоб рівень вакцинації населення досягав 95-98%.

  У довакцинальний період  смертність від дифтерії, кашлюка, кору становила майже 50 відсотків, а 40 відсотків людей, що перенесли поліомієліт, залишались інвалідами. Деякі інфекційні хвороби зустрічаються настільки рідко, що створюється ілюзія, ніби вони перестали бути небезпечними й захищатися від них більше немає потреби. Проте така благополучна епідеміологічна ситуація досягнута саме завдяки застосуванню вакцин.

  Кожна країна має свій календар щеплень, який розробляють із врахуванням епідеміологічної ситуації в регіоні, стану здоров’я дітей тощо. Наприклад, у країнах Європи (Німеччина, Швейцарія, Італія) проводяться обов’язкові профілактичні щеплення від 13 інфекційних захворювань, у США – від 16. В Україні планова вакцинація дітям проводиться проти 10 інфекцій:туберкульозу, дифтерії, кашлюку, правця, гемофільної інфекції, кору, краснухи, епідпаротиту, поліомієліту та гепатиту В.

   Вакцинація проти туберкульозу (БЦЖ), яку роблять на 3-5 день життя дитини за відсутності протипоказань, є однією з найбезпечніших. Ускладнення, переважна більшість з яких не потребує лікування, трапляються менше, ніж у 1% випадків. Нагноєння і утворення скоринки, що трохи кровить – нормальна реакція, що може тривати до 6 місяців і забезпечує утворення міцного імунітету. На жаль, вакцинація дійсно не може повністю захистити від зараження і захворювання, лише знижує ризик. Проте, саме завдяки вакцині нині діти зараз хворіють на туберкульоз дуже рідко, у них практично немає тяжких випадків туберкульозу, від яких раніше помирали, або ставали інвалідами: передусім, туберкульозного менінгіту, туберкульозу хребта. Люди старшого віку мабуть пам’ятають на вулицях людей з горбами, або велетенськими головами – в минулі часи це не було рідкістю; частіше за все, це були наслідки перенесеного в дитинстві туберкульозу.

  У дітей захворювання виявляють за допомогою туберкулінодіагностики (проба Манту), але також в групах високого ризику, а не суцільним способом, як було раніше. Проба Манту лише є методом виявлення інфікування, а не підтвердженням захворювання.

  Альтернативою пробі Манту є квантифероновий тест, але, на жаль, лише за кошти пацієнта. Він дозволяє відрізнити істинну латентну туберкульозну інфекцію від наявності антитіл через імунізацію БЦЖ. Але після нього також потрібно дообстежити пацієнта.

  Скористайтеся можливостями ефективного захисту від захворювання на туберкульоз, перевірено багаторічним досвідом людства.

  «Прийшов час подолати туберкульоз!» « It’s Time To  End TB.»