Розділи

  • 24 березня 2023

  Складні воєнні часи, на жаль, створюють сприятливі умови для поширення туберкульозу

  Та все ж маємо зберігати позитивний настрій і кидати собі виклик, думати по-новому, щоб покласти край епідемії цього захворювання.

  Метою Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу є підвищення обізнаності про глобальну епідемію туберкульозу і зусилля по ліквідації цієї хвороби та підвищення рівня обізнаності людей про симптоми хвороби, методи виявлення та своєчасне звернення до лікаря.  В даний час одна третина світового населення інфікована туберкульозом. Організації і країни, що борються проти туберкульозу, проводять цей День з метою привернення уваги до масштабів цієї хвороби і способів її профілактики та лікування.

  Впродовж  2022 року на Вінниччині зареєстровано 665  випадків нових випадків туберкульозу органів дихання, що на 261 випадок більше ніж у 2021 році. Серед них 557 - вперше в житті і 108 рецидивів захворювання. Враховуючи ситуацію у країні, фахівці області надають медичну допомогу хворим на туберкульоз, які прибули з інших областей.  На Вінниччину минулого року прибуло 20 хворих на туберкульоз ВПО  і 32 випадки зареєстрували нових випадків.

  За 2022 рік захворіло 11 дітей на туберкульоз органів дихання.

  Вперше діагностований туберкульоз органів дихання частіше реєструється серед жителі сільської місцевості Вінницької області (58%).

  У соціальній структурі хворих із вперше діагностованим туберкульозом, як і в попередні роки, продовжують переважати соціально незахищені верстви населення, зокрема відсоток непрацюючих працездатного віку складає 58,6%, пенсіонерів 19,8%, робітники і службовці 7,4%, учні та студенти 3,3%, медичні працівники 1,1%, особи без постійного місця проживання 0,5%, інші категорії осіб – 9,2%.

  Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке поширюється повітряно-крапельним шляхом. Туберкульоз викликається бактерією, яка зазвичай вражає легені, але також може вразити і інші органи.

  Паличка Коха – збудник захворювання на туберкульоз – не розрізняє соціального статусу, гендерних та вікових відмінностей, і з однаковою ефективністю заражає бідних і багатих, чоловіків і жінок, старих і молодих.  Високий темп життя, інформаційний пресинг, постійний «брак часу», а, отже, нерегулярне і незбалансоване харчування − це все стресові аспекти, які призводять до зниження захисних сил організму і сприяють розвитку захворювання. Разом з тим, туберкульоз − безумовно, соціальна хвороба, адже безпосередньо залежить від способу життя населення, якості харчування та інших факторів.

  ВООЗ вважає туберкульоз більш смертоносним інфекційним захворюванням у світі, аніж ВІЛ/СНІД, гепатит та інші інфекційні і паразитарні хвороби разом узяті.

  Своєчасно виявлений туберкульоз – виліковний. Ось чому вкрай важливим є розробка програм інформування та навчання, охоплення громадян, спільнот та громад знаннями про туберкульоз, його профілактику, виявлення та лікування, відповідальне ставлення до особистого та громадського здоров’я тощо.

  Підготувала лікар-епідеміолог відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю Горбик Світлана Іванівна