Розділи

  • 11 травня 2018

  Радіаційно-гігієнічний моніторинг – це профілактика хронічного опромінення населення

  Державна установа «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України» та її структурні підрозділи в районах проводять санітарно-гігієнічний  моніторинг радіаційної ситуації за лабораторними показниками, який здійснюється згідно вимог «Норм радіаційної безпеки України» (НРБУ-97) ДГН 6.6.1.-6.5.001-98, іншої нормативної документації, що регламентує зменшення доз хронічного опромінення людей від техногенно-підсилених джерел природного походження в побуті та на виробництві, а також не перевищення допустимих рівнів техногенних радіонуклідів у продуктах харчування, питній воді, тощо.

  Всього в області у 2017 році проведено 39593 радіологічні дослідження та вимірювання, із них 31951 (80,7%) – згідно плану соціально-гігієнічного моніторингу.        

  Зокрема, проводились випробування щодо вмісту природних та техногенних радіонуклідів у продуктах харчування, продукції та сировині будівельної галузі, лісогосподарській продукції, воді, мінеральних добривах, виробах з порцеляни, фаянсу, глини, скла, мінеральних барвниках,  лікарських рослинах, тощо. Здійснювалось визначення рівнів гамма-фону в контрольних точках, інструментальні вимірювання  потужності поглиненої  дози гамма-випромінювання та вмісту радону-222 в повітрі приміщень новозбудованих і реконструйованих будівель, а також об’єктів моніторингу (лікувально-профілактичні заклади, школи, дитячі дошкільні заклади, тощо). Визначалась доза зовнішнього опромінення людей, які працюють з джерелами іонізуючого випромінювання (індивідуальний дозиметричний контроль).

  Впродовж року радіологічно досліджено 4234 проби, в т.ч. 2096 (49,5%) – за радіаційно-гігієнічним моніторингом. У 10-ти досліджених пробах будівельних матеріалів встановлено ІІ клас використання.

    Обстежено радіологічними методами 999 об’єктів, що втричі більше, ніж у 2016 році. В т.ч. відбулися моніторингові візити до 148-ми лікувально-профілактичних закладів, 680-ти дитячих і підліткових та 170-ти комунальних об’єктів.   

  За соціально-гігієнічним моніторингом проводилось визначення потужності поглиненої дози гамма-випромінювання у контрольних точках, на об’єктах та територіях всіх районів області. Всього проведено 34774 вимірювання. Перевищень допустимих та багаторічних фонових рівнів не зафіксовано.

  Також, у зв’язку з надзвичайною ситуацією на території військової частини у м. Калинівка, у період з 27.09.17 по 29.09.17 було здійснено 11 виїздів у прилеглі населені пункти та виконано 13 вимірів потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання. Перевищень фонових рівнів не виявлено.

         У 2017 році значно збільшилась кількість об’єктів (55 проти 10-ти у 2016 році),  в повітрі яких визначався вміст радону-222. Всього проведено

  749 вимірювань, в т.ч. 283 – в дитячих дошкільних закладах, школах, лікувально-профілактичних закладах. Перевищень допустимих значень на спостерігалось.

              У районах області моніторинговими вимірюваннями потужності поглиненої дози гамма-випромінювання в основному були охоплені дитячі і підліткові заклади:  Жмеринський район – 89, Іллінецький – 56, Козятинський – 49, Могилів-Подільський – 45, Гайсинський -40. Потужність поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання не перевищувала 30 мкР/год, що відповідає Нормам радіаційної безпеки України (НРБУ-97).

    У радіологічній лабораторії ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України» проведено  випробування  78 проб води відкритих водойм зі створів постійних спостережень річок Південний Буг та Дністер.(Муровано-Куриловецький, Оратівський, Погребищенський, Ямпільський , Тиврівський, Тростянецький райони та м.Вінниця). Перевищень допустимих рівнів не зафіксовано.

   Не викликала занепокоєння за радіологічними показниками якість води централізованого водопостачання та шахтних криниць.  Пройшли випробування  168 проб води криничної, 8 проб води централізованого водопостачання на вміст техногенних радіокуклідів цезію-137 і стронцію-90. Перевищень допустимих рівнів згідно Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» не зафіксовано.

           Згідно затвердженого плану проводились спектрометричні дослідження 10 проб ґрунту (з Шаргородського району). Забруднення техногенними радіонуклідами не виявлено.

  Станом на 11.05.2018 року радіаційна ситуація в області (за лабораторними показниками) не ускладнювалась. Радіаційні аварії не реєструвались.