Розділи

  • 27 листопада 2017

  Чи є науково-технічний прогрес безпечним?!

  На сьогоднішній день важливе гігієнічне значення для забезпечення належних умов життєдіяльності людини має стан електромагнітної ситуації населених місць. Електромагнітне забруднення навколишнього середовища стало настільки серйозним, що Всесвітня Організація Охорони здоров’я винесла проблему в число найбільш актуальних для людства. Фахівці відносять електромагнітне випромінювання до числа сильнодіючих факторів із можливим  катастрофічним наслідком для генофонду людини.

  Сьогодні у світі налічується близько 1,5 млрд. користувачів мобільних телефонів. Суперечки про те, шкідливо для людини це досягнення прогресу чи ні, ведуться вже багато років. Представники компаній-виробників мобільних телефонів, обсяг ринку яких оцінюється в $ 100 млрд. на рік, завзято відстоюють свою позицію, стверджуючи, що немає ніяких наукових доказів шкоди електромагнітного випромінювання.

  Вчені Європейського союзу показали, що електромагнітне випромінювання від  мобільних телефонів ушкоджує клітини в організмі людини і змінює його ДНК.

  Стільниковий телефон є пристроєм, який несе потенційну небезпеку для здоров'я. Відомо, що електромагнітне випромінювання частотою вище 1 МГц розігріває тканини організму (ефект мікрохвильової печі). Другий достеменно відомий факт говорить про те, що електромагнітні поля впливають на нервову систему. Поля порушують проникність клітинних мембран для іонів кальцію, в результаті нервова система починає неправильно функціонувати. Німецькі медики продемонстрували, що електромагнітне випромінювання у різних людей викликає депресію і навпаки вибухи в настрої.

  Виробники стільникових телефонів планомірно піднімають частоти мобільників. Трубки починають працювати в частотних діапазонах 1800 МГц і 1900 МГц. У цьому сантиметровому діапазоні поширення хвиль стають непередбачуваними.

  На початку, мобільні телефони, які імпортувались в країну повинні були проходити державну санітарно-епідеміологічну експертизу, принцип якої полягав у встановленні максимального часу їх безпечного використання, про що зазначалось у висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи. Таким чином, кожен громадянин мав можливість самостійно приймати рішення про тривалість розмов з урахуванням можливих ризиків. На сьогоднішній день, за прогнозами аналітиків, продається близько 650 млн. трубок, з яких великий відсоток не відповідає санітарним стандартам. З чим, в своїй практиці, фахівці лабораторії, при проведенні інструментальних вимірів, неодноразово зтикались.

  Особливо необхідно звернути увагу батьків, які дозволяють користуватись мобільним телефоном дітям до 14 років, не знаючи рівень випромінювання від трубки, дотримуватись деякіх правил:
  - використовувати телефон у випадках гострої необхідності;
  - не розмовляти більше трьох - чотирьох хвилин;
  - вибирати телефон з меншою потужністю випромінювання (провести лабораторні виміри електромагнітного випромінювання при роботі телефонного апарату).

  Однак, найбільшу стурбованість у населення викликають базові станції мобільного стільникового зв’язку , які будуються у безпосередній близькості до місць перебування людини (житлові та громадські будівлі, відкриті території, тощо).

  Вимірювання електромагнітного випромінювання від вишок стільникового зв’язку можуть показати значення у діапазоні від 0,0062 до 12,5 мкВт/см2 і вище (при новому нормативі 10 мкВт/см2). Результати вимірювань будуть залежати від таких чинників, як: відстань від базової станції мобільного зв’язку, її потужність, кількість абонентів, яку вона обслуговує в даний момент та час доби.

  Слід також враховувати такі особливості, як висоту розміщення житлового приміщення відносно базової станції мобільного зв’язку. Здебільшого рівень випромінювання на висоті 2 метри над землею навіть на незначній відстані від антени мобільного зв’язку (від 2 до 200 м) знаходиться в межах норми – в діапазоні від 1,7 до 0,0045 мкВт/см2. Натомість, на висоті більше ніж 6 метрів над поверхнею землі результати вимірювань електромагнітних випромінювань від вишок стільникового зв’язку можуть будути значно вищими.

  Якщо Ви мешкаєте, або плануєте купувати житло на верхніх поверхах – варто переконатися, чи немає поблизу Вашого дому базової станції мобільного зв’язку.  У разі, якщо із вашого вікна на відстані менше 100 метрів видно вишку стільникового зв’язку – переконайтеся, чи рівень електромагнітних полів у вашому помешкані не перевищує безпечних рівнів.

  Останнім часом у підземних паркінгах також встановлюють приймально-передавальне обладнання для забезпечення доступності зв’язку. Тому бажано обирати місце паркування подалі від такої антени.

  Електромагнітне поле створюється навколо всіх працюючих електроприладів, випромінювання побачити неможливо,  тому людина його майже не побоюється. Між тим, якщо підсумувати вплив електромагнітного випромінювання усіх приладів на планеті, то рівень природного геомагнітного поля Землі виявиться перевищеним в мільйони разів.

  Тому, щоб бути впевеним чи безпечна мобілка Вашого малюка та в побуті здоровю Ваших рідних ніщо не загрожує, радимо звертатись до фахівців лабораторії фізичних факторів для проведення інструментальних вимірів. Ви гарантовано отриматєте достовірну інформацію щодо  впливу на організм будь яких побутових приладів та відповідності фактичних рівнів нормативним значенням.