Розділи

  • 13 жовтня 2021

  Ожиріння та надмірна вага вимагає мультидисциплінарного погляду

  У своїй щоденній практиці лікарі різних спеціальностей часто мають справу з проблемою ожиріння, що підтверджує вагомість й актуальність останньої з точки зору мультидисциплінарного погляду.

  Близько 800 млн людей у всьому світі живуть з ожирінням, – наголошує завідувачка відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань ДУ «Вінницького обласного Центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Оксана Скоробогач. – Економічні наслідки ожиріння до 2025 року є приголомшливими та складають фантастичну суму в розмірі 1 трлн доларів. Окремо варто зауважити, що ще більшої актуальності проблема ожиріння набула в епоху пандемії коронавірусної хвороби (COVID 19). Це підтверджує той факт, що ожиріння – фактор ризику тяжкого перебігу інфекції, про що свідчать підвищений ризик смерті й удвічі більша кількість госпіталізацій щодо COVID 19 серед людей, які страждають на ожиріння.

  - На Вінниччині, - коментує Оксана Скоробогач, - у 2020-му році серед дорослого населення (18+) ожиріння зафіксовано 561 випадок / на 10 тисяч населення. У 2019 -му цей показник був 622 / на 10 тисяч. Не менш тривожна ситуація спостерігається і серед дітей: за минулий рік в області фіксувалося 223 випадки / на 10 тис. осіб, у 2019 -му - відповідно 256 випадків / на 10 тисяч населення, - підкреслила лікар.

  Проблема ожиріння стосується не лише дорослих, а й педіатричних пацієнтів. Зокрема, передбачається, що приблизно на 60% зросте кількість дітей з ожирінням протягом наступного десятиріччя, досягнувши показника 250 млн. За даними Всесвітньої федерації ожиріння, показники ризику ожиріння та дитячого ожиріння є досить високими й у нашій країні.

  На сьогодні можна впевнено сказати, що ожиріння – це не косметичний дефект і фактор схильності до розвитку цукрового діабету (ЦД) 2 типу, серцево-судинних захворювань і ураження суглобів. Ожиріння – це хвороба. Саме таку думку мають провідні міжнародні організації: Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), Всесвітня федерація ожиріння (World Obesity Federation), Американська медична асоціація (Аmerican Medical Association) та Європейська асоціація з вивчення ожиріння (Еuropean Association for the Study of Obesity).

  На жаль, більшістю пацієнтів ожиріння не розглядається як хвороба. Сучасні дані свідчать про те, що зазвичай люди занадто пізно звертаються по медичну допомогу щодо ожиріння. Згідно з результатами одного з нещодавніх досліджень, кількість років від моменту початку боротьби з ожирінням до першого обговорення проблеми з лікарем у середньому становила 6 років.

  Надмірна вага й ожиріння може призводити до скорочення тривалості життя і є фактором ризику низки хронічних захворювань, як-то серцево-судинні, діабет, щонайменше 12 видів раку, захворювання печінки й органів дихання, може впливати на психічне здоров’я. А також — може погіршити перебіг COVID-19.

  В Україні лише дві п’ятих населення в Україні мали нормальну вагу, а майже три п’ятих мали надмірну й ожиріння, згідно з даними Дослідження STEPS у 2019 році. Як показники зайвої ваги, так і ожиріння різко збільшувалися з віком, а ожиріння більш поширене серед жінок.

  Чи нормальна у вас маса тіла можна визначити за допомогою уніфікованого показника — індексу маси тіла. Калькулятор для обрахунку ІМТ http://bit.ly/2OlbAJ5

  Окружність талії — другий важливий об’єктивний показник, який доповнює ІМТ і також відображає ризик виникнення небезпечних захворювань.

  Надмірну вагу й ожиріння, так само як і пов’язані з ними неінфекційні захворювання, значною мірою можна попередити.

  Для цього: зменшіть споживання калорій та контролюйте порції: відстежуйте кількість споживаної їжі та її калорійність, намагайтеся замінити калорійну їжу овочами та несолодкими фруктами, дотримуйтесь здорового харчування;

  -будьте активними: ведіть щоденник фізичної активності, щоби розуміти, чи достатньо ви рухаєтесь щодня;

  -дізнайтеся свій індекс маси тіла. Це може допомогти вам зрозуміти, чи здорова у вас вага й чи вам потрібно схуднути.

  -зверніться по допомогу: якщо вам не вдається самостійно схуднути, поговоріть зі своїм лікарем.