Розділи

  • 06 вересня 2021

  Що потрібно знати про лептоспіроз?

  Лептоспіроз – небезпечне інфекційне захворювання людини і тварин, яке викликається особливими мікроорганізмами – лептоспірами.  Відомо понад 10 видів лепто спір, здатних викликати захворювання у людини. Захворюваність характеризується вираженою сезонністю (літні і осінні місяці). Хоча випадки лептоспірозу трапляються і в інші місяці.

  Основним джерелом збудників лептоспірозу у природі є миловидні гризуни, від яких заражаються люди і свійські тварини (велика рогата худоба, свині, собаки). Лептоспіри паразитують у звивистих канальцях нирок тварин і з сечею виділяються в зовнішнє середовище. При цьому інфікуються грунт, рослини, вода. Особливо добре почувають себе лептоспіри в дощовій воді, на заболоченій місцевості, у водоймах, де зберігають свою життєдіяльність тривалий час.

  Людина може захворіти на лептоспіроз, купаючись у заражених водоймах, вживаючи сиру воду з них або заражені харчові продукти, під час догляду за хворими тваринами чи розбирання їхніх туш, через недотримання правил особистої гігієни. Мікроби потрапляють в організм людини не лише через травний тракт, а й через ушкоджену шкіру, слизову оболонку рота, носа, ока.

  Від моменту потрапляння інфекції в організм людини до початку недуги минає в середньому від 2 до 20 діб ( найчастіше – 7-14 діб).

  Хвороба починається раптово, температура підвищується до 39-40*С, людину морозить. З’являється загальна слабкість, головний біль, біль у попереку, суглобах, м’язах, особливо литкових. Часто буває біль у правому підребір’ї, під грудьми. Виникає кон’юктивіт – запалення слизової оболонки ока. У розпалі хвороби, залежно від тяжкості перебігу її, приєднуються нудота, блювання (часто з домішками крові), марення, безсоння, кровотечі із носа. У тяжких випадках приблизно на 4-7 день хвороби із зниженням температури з’являється жовтяниця шкіри та білкової оболонки очей, а також крововиливи у шкіру й слизові оболонки.

  При появі перших ознак хвороби треба негайно звернутися до лікаря. Захворювання на лептоспіроз може призвести до тяжких наслідків, бо інколи недуга перебігає тяжко, з ускладненнями на нирки, печінку, очі. Смерть частіше настає від гострої ниркової недостатності. Тому такі важливі своєчасна діагностика і госпіталізація людини, що захворіла на лептоспіроз.

  Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням!!!

  Після перенесеного захворювання залишається стійкий і тривалий імунітет (несприйнятливість організму до хвороби), спрямований лише проти того виду лептоспіри, яка викликала захворювання.

  Профілактика лептоспірозу

  Профілактика полягає в дотриманні санітарних вимог під час будівництва зрошувальних систем, ставків, колодязів та інших водозбірних споруд, а також під час експлуатації відкритих водоймищ.

  Для купання слід вибирати перевірені водойми. Для питних потреб та вмивання необхідно використовувати воду гарантованої якості.

  Величезне значення в профілактиці лептоспірозу має захист водойм від можливих забруднень продуктами життєдіяльності сільськогосподарських тварин та гризунів.

  Перебуваючи в заболочених місцевостях, на риболовлі чи полюванні, доглядаючи за хворою худобою, слід особливо ретельно виконувати правила особистої гігієни, взувати гумові або кирзові чоботи, надягати рукавиці.

  Необхідно знищувати пацюків та мишей, захищати продуктові склади, комори, житло, інші об’єкти від проникнення всередину них гризунів. Перед вживанням овочі, фрукти слід ретельно мити.

  Не менш важливе значення має раннє виявлення, ізоляція та лікування хворих тварин, дотримання санітарно-ветеринарних правил при розміщенні тваринницьких ферм.

  На теренах Вінницької області лептоспіроз виявляється щорічно. В 2020 році зареєстровано 10 випадків лептоспірозу. В 2019 році 18 випадків. За півріччя 2021 року зареєстрований 1 випадок в Бершадському районі. Смертність від лептоспірозу коливається від 5% до 20%.

  Любі друзі!

  Бережіть своє здоров'я, будьте пильні і не ризикуйте заради хвилинного задоволення від купання в неперевірених місцях. Пам'ятайте, що візуально водойма може виглядати бездоганно чистою, але стати причиною виникнення хвороби. Звертаємо  Вашу увагу, що при появі перших симптомів захворювання невідкладно зверніться на прийом до лікаря!

  Будьте здорові!