Розділи

  • 23 червня 2017

  Радіологічні дослідження піску дитячих майданчиків

  Пісок ігрових майданчиків у дитячих навчальних закладах -  улюблене місце для гри як малюків, так і дітей старших вікових груп. Тому до чистоти такого піску потрібно відноситись особливо відповідально. Адже діти несуть до рота все, що їм здається цікавим -  так вони пізнають оточуючий світ. Крім того, діти можуть гратися у пісочниці тривалий час, створюючи свої власні чарівні шедеври. Завдання дорослих – зробити  цей процес для дітей найбільш безпечним і цікавим.

  Одним із показників безпеки піску дитячих ігрових майданчиків є рівень вмісту в ньому природних радіонуклідів радію-226, торію-232, калію-40. Ці радіонукліди - постійна складова піску як природної мінеральної сировини. Можливість його застосування залежить від ефективної питомої активності природних радіонуклідів і, відповідно, класу використання.

  Так, згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97), ДГН  6.6.1-6.5.001-98:

  І клас - якщо величина ефективної питомої активності природних радіонуклідів в будівельних матеріалах та мінеральній будівельній сировині нижче або дорівнює 370 Бк/кг, то вони можуть використовуватись для всіх видів будівництва без обмежень.

  ІІ клас -  будівельні матеріали та мінеральна будівельна сировина, в яких величина ефективної питомої активності природних радіонуклідів вище 370 Бк/кг, але нижче, або дорівнює 740 Бк/кг, можуть бути використані: для промислового будівництва; для будівництва шляхів.     

  ІІІ клас - будівельні матеріали та мінеральна будівельна сировина, в яких величина ефективної питомої активності природних радіонуклідів вище 740 Бк/кг, але нижче, або дорівнює 1350 Бк/кг, можуть бути використані: в межах населених пунктів для будівництва підземних споруд чи комунікацій, покритих шаром грунту товщиною понад 0,5м, де перебування людей становить не більш, ніж 50% робочого дня; поза межами населених пунктів для будівництва шляхів, гребель, спорудження інших об‘єктів, де час перебування людей становить не більш, ніж 50% робочого дня.

  Зрозуміло, що на дитячих майданчиках може використовуватись пісок лише І класу за радіаційним фактором.

  Радіологічна лабораторія ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» проводить даний вид досліджень – визначає кількісний і якісний вміст природних радіонуклідів у піску спектрометричним радіологічним методом, встановлює клас використання з оформленням відповідного протоколу.

  Вже з початку літа дитячі навчальні заклади почали звертатись у радіологічну лабораторію ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» для проведення таких досліджень.

  Даний вид робіт продовжується і проводиться позачергово.

         

           Віталіна Пристопюк,

           завідувачка радіологічної лабораторії