Розділи

  • 05 жовтня 2020

  Кліщовий бореліоз (Хвороба Лайма).

  Хворо́ба Ла́йма (також відома як — бореліоз, Лайм-бореліоз, системний кліщовий бореліоз) — природно-осередкова інфекційна хвороба з групи бактеріальних зоонозів, яку спричинюють борелії комплексу Borrelia burgdorferi sensu lato. Хворобу передають кліщі. Характеризується вона переважним ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми, а також нервової системи, опорно-рухового апарату і серця.

  Хвороба Лайма є найпоширенішою трансмісивною кліщовою інфекційною хворобою країн північної півкулі і вагомою медичною проблемою з огляду на можливість ураження багатьох органів і систем, схильність до хронізації, що може бути причиною тривалої втрати працездатності та появи інвалідності.

  Кліщовий бореліоз реєструється по всій території Вінницької області. За період 2019 року, захворювання реєструвалося на 17 адміністративних територіях області. Вперше виявлено його розповсюдження в 35 населених пунктах області. Захворіло 375 осіб, що склало 3,9 на 100 тис. нас., госпіталізовано 100 хворих (26,7 %) від усіх хворих. У 248 захворівших (66,1 %), діагноз підтверджено лабораторно. 

  Як уберегтися від укусів кліщів?

  • Якщо ви зібралися на прогулянку, перш за все, подбайте про відповідне вбрання: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, який прилягає до тіла.
  • Для захисту від кліщів використовуйте репелент (акарицид) — спеціальний засіб, що відлякує кліщів. Він може бути у вигляді аерозолю, мазі тощо. Дотримуйтесь вимог інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на строк його дії: в разі необхідності повторіть процедуру.
  • На прогулянці тримайтесь ближче до центру стежки та не заходьте в траву поруч: саме там кліщів найбільше.
  • Увага: коли кліщ прикріпляється до вашого одягу, він залишається нерухомим, аж до тих пір, поки ви не припините активно рухатись, сядете чи ляжете. Саме після того, як ви припинили рухатись, кліщ починає шукати місце прикріплення. Цей процес може тривати від півгодини до трьох і більше годин.
  • Ретельно оглядайте себе та своїх близьких кожні 2 години прогулянки. Відчути укус кліща фактично неможливо: від виділяє анастезуючу речовину, яка знеболює укус.
  • Одразу після повернення додому ще раз огляньте дітей, тварин та себе: найкраще це зробити в білій ванній.
  • Одяг, який ви зняли, необхідно ретельно почистити або випрати, а потім попрасувати. Те саме зробіть з речами, якими ви користувалися на прогулянці. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.

  На що потрібно звернути увагу при огляді?

  Почніть огляд знизу вгору, поступово оглядаючи:

  • лінію шкарпеток,
  • підколінну впадину,
  • нижню і верхню лінію трусів,
  • нижню і верхню лінію бюстгальтеру,
  • комір сорочки,
  • лінію волосяного покрову на голові, вуха
  • волосся та шкіру голови: робіть це також за допомогою рук, зважаючи на будь які незвичності.

  Важливо! Від ретельності огляду залежить ваше здоров’я. Подібний простий огляд повинен стати звичкою.

  Що робити, якщо ви все ж виявили кліща?

  • Одразу зверніться до лікаря. В травмпункті вам допоможуть витягти кліща та проконсультують щодо подальших дій.
  • Якщо поблизу лікаря немає, видаліть кліща самостійно. Для цього можна використовувати спеціальній пристрій для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках. Необхідно підсунути його під кліща якомога ближче до шкіри і, розхитуючи з боку в бік, праворуч-ліворуч, викрутити кліща.
  • Якщо нема пристрою, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою або пінцетом чи петлею з нитки. Витягайте кліща повільно, розхитуючи з боку вбік або викручуючи.
  • Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть його стерильною голкою.
  • Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом.

  Що робити далі?

  Не всі кліщі переносять збудників небезпечних хвороб, однак їх укуси можуть загрожувати людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), хвороба Міямото, кліщовий вірусний енцефаліт і ще близько 150 найменувань.

  Видаленого кліща необхідно помістити у флакон, пробірку, інший чистий посуд, покласти туди ж маленький пучечок трави та щільно закрити кришку. За направленнями лікаря у лабораторній мережі проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.

  Також протягом трьох тижнів спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватись, — негайно зверніться до лікаря.

  Щорічно із укусами кліщів до закладів охорони здоров’я звертаються в середньому близько 20 тис людей.

  Згідно з даними ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України», за 8 місяців 2020 року було зареєстровано 100 випадків захворювання на хворобу Лайма (бореліоз), що склало 6,4 на 100 тис. нас., в порівняні з тим самим періодом минулого року захворюванність зменшилась в три рази. Впершу чергу, це пов’язано з карантинними обмеженнями та обмеженнями перебування на природі. Випадки пов’язані з присмоктуванням кліщів, інкубаційний період складає від 3 днів до року.