Розділи

  • 26 серпня 2020

  ВИМІРЮВАННЯ ЕЛЕКТРОМАГНІТНОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ – ПРИМХА ЧИ ВИМОГА СУЧАСНОСТІ?

  Кожна людина, дорослі й діти, зазнають складного впливу електричних та магнітних полів майже постійно: - на вулиці, на роботі, у школах, дитячих садках і вдома. Вплив на людину техногенних електромагнітних полів протягом останніх років постійно зростає, оскільки збільшується попит на нові технології та розвивається промисловість, яка потребує значних об’ємів електроенергії – її потрібно генерувати і транспортувати, перетворювати та використовувати.

  Чому необхідно контролювати - вимірювати електромагнітне випромінювання?

  Організм людини – чутлива електромагнітна система: нерви ретранслюють сигнали, біохімічні процеси травлення подають інформацію в головний мозок. Для серця винайшли методику реєстрації електричних полів – електрокардіографію.

  На думку доктора Бьорна Норденстрома, людські електричні струми «працюють, щоб збалансувати діяльність внутрішніх органів, і у випадку травм являють собою основу процесу зцілення». Магнітні поля впливають на циркуляцію струму в тілі людини так само, як вони діють на будь-який інший провідний матеріал: розпочинають розподіл електричних зарядів по поверхні. Сила цих струмів залежить від інтенсивності зовнішнього магнітного поля. Слід враховувати також тривалість впливу ЕМВ.

  При підключенні дроту до розетки, навіть лампи освітлення, створюються електричні поля в повітрі. Напруга може існувати навіть тоді, коли не тече струм. Щоб усунути електричне поле навколо пристрою – потрібно його вимкнути з розетки. Магнітні поля виникають тільки у процесі подачі електричного струму. Магнітні й електричні поля існують разом у приміщенні. Чим більший струм, тим сильніше магнітне поле. Високі напруги використовуються для передачі та розподілу електроенергії, тоді як відносно низькі напруги – в домашніх приладах. Дискусії у пресі зосереджені на тому, чи може довгостроковий вплив низького рівня магнітного випромінювання спричинити біологічні реакції та негативно вплинути на здоров’я людини.

  Випромінювання буває неіонізуюче та іонізуюче.

  За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, неіонізуюче випромінювання розподіляють на три категорії:

  • Електричні прилади з надзвичайно низькими частотами полів – до 300 Гц. До них відносяться лінії електропостачання в будівлях та основні електроприлади.
  • Поля проміжної частоти – від 300 Гц до 10 МГц: комп’ютерні екрани, протиугінні пристрої та системи безпеки.
  • Радіочастотні поля від 10 МГц до 300 ГГц: радіо, телебачення, радіолокаційні та стільникові телефонні антени, лінії електропередач, бездротові (Wi-Fi) мережі, мобільні телефони, пристрої Bluetooth, а також мікрохвильові печі.

  Вплив електромагнітних полів на організм людини залежить не тільки від рівня їхнього поля (частоти), а й від довжини хвилі та енергії. Джерелами іонізуючого електромагнітного випромінювання є сонячне світло (УФ), рентгенівські промені, гамма- (радіаційне) випромінювання.

   Як вимірювання ЕМВ допоможе зменшити шкоду для здоров’я

  Виробники гаджетів наголошують, що не знайдено прямих зв’язків між неіонізуючим електромагнітним полем і захворюваннями на рак. Водночас доктор Йохансон, професор Каролінського інституту (Стокгольм, Швеція), на семінарі з питань охорони навколишнього середовища в Барселоні перерахував негативні наслідки ЕМВ:

  • гіперчутливість до ЕМП;
  • посилення алергії;
  • потенційний зв’язок з різними формами раку;
  • зниження ефективності дії лікарських засобів;
  • зміна структури ДНК.

  Інститут здоров’я США, починаючи з 1990 р., проводить дослідження впливу екстремально - низьких частот, спричинених звичайними джерелами живлення. Результати деяких досліджень показали можливість зв’язку між силою ЕМ-поля та дитячою лейкемією. Зв’язок між впливом ЕМП та раком і лейкемією у дорослих не має документальних підтверджень. Тим не менш, безпечніше вжити всіх заходів, щоб зменшити вплив електромагнітного випромінювання на організм.

  Розпочати потрібно з вимірювання ЕМВ в будинку, офісі, на присадибній ділянці, якщо поруч проведена потужна лінія електропередач. Людині не хочеться відмовлятися від зручностей, які несуть мобільні телефони, Wi-Fi, комп’ютерні технології. Тому більшість воліє не зважати на наслідки, мовляв «ще нічого не доказано». А даремно.   Ті хто нехтує небезпекою,  можуть переконатися в необхідності обстеження житлових приміщень і визначення рівня електромагнітного випромінювання.  

  Результати вимірювання рівня магнітного поля в житловій квартирі показали, що на кухні при роботі побутової техніки (посудомийна машина, мікрохвильова піч, електроплита, бойлер) та в місцях прокладання силового кабелю значення ЕМВ перевищують допустимі норми. Виявилося ще одне небезпечне місце у квартирі – місце встановлення роутера.

  Що дає вимірювання електромагнітного випромінювання ? Дбайливий господар екранує небезпечні місця проведення кабелів. Сім’я після використання електричних приладів буде вимикати їх з розетки. Господиня розмістить дитяче ліжечко в безпечній зоні квартири.

  Жителі мегаполісів найбільше піддаються негативному впливу розвиненої технології: лінії електропередач пронизують житлові квартали, стільникові антени встановлені на дахах будівель, домашні помічники-прилади цілодобово створюють електромагнітне поле.

  Лабораторія санітарно – гігієнічних та фізичних досліджень ДУ « Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України» оснащена сучасними приладами та укомплектована компетентними фахівцями, які за Вашими зверненнями проведуть визначення рівнів ЕМВ у квартирах, будинках, дачах, котеджах, виробничих приміщеннях, офісах, на присадибних ділянках тощо. 

  Фахівці   виїжджають до замовника і на місці, використовуючи набір аналітичних сертифікованих приладів, проводять вимірювання та відразу попереджають замовника про виявлені ризики. 

  Для вимірювання ЕМП фахівці використовують аналізатори електромагнітного випромінювання та аналізатори низькочастотного електромагнітного поля. Виміряні показники порівнюють з гранично допустимими нормами, затвердженими Міністерством охорони здоров’я України та з вимогами Євросоюзу.

  Завідувачка лабораторією санітарно – гігієнічних та фізичних досліджень ДУ «Вінницький ОЛЦ МОЗ України Борисенко Наталія