Розділи

  • 08 липня 2020

  Небезпека лісових пожеж!

  Кількість пожеж в України зросла на 46%. На засіданні  Державної комісії з питань ТЕБ і НС 16 червня 2020року було наголошено, що цього року кількість пожеж зросла на 46% і становить 24 тисячі, їх площа досягає 78га., і що Україну попереду очікує найнебезпечніший період з точки зору пожежної небезпеки.

  Також було відмічено, що в 99% випадків пожежі визнані людським фактором: люди свідомо підпалюють поля, сміття нехтуючи правилами протипожежної безпеки. Частка пожеж від блискавок, або інших природних чинників, становить не більше 2% від загальної кількості.

  Лісові пожежі знищують дерева і чагарники, будівлі та споруди. Ослаблені пожежами насадження стають вогнищами шкідливих захворювань, що призводить до загибелі не тільки уражених вогнем, а й сусідніх з ними посадок. В результаті пожеж знижуються захисні, водоохоронні та інші корисні властивості лісу, знищується  флора і фауна.

   Найтиповішими причинами виникнення лісової пожежі є:

  • викинуті палаючий сірник, недопалок;

  • багаття, розведені у місцях з сухою травою;

  • підпал трави на лісових галявинах, прогалинах або стерні на полі біля лісу;

  • сфокусовані уламками скла сонячні промені .

  Залежно від того, в яких елементах лісу поширюється вогонь, пожежі поділяються на: низові, верхові, підземні (грунтові), а від швидкості просування крайки пожежі і висоти полум’я пожежі можуть бути слабкими, середньої сили і сильними. Найчастіше пожежі бувають низові.

  • Низові пожежі розповсюджуються тільки за грунтовим покривом    (горіння хвойного підліску, опалого хвої, листя, кори, хмизу, пнів та ін.).

  • Верхові пожежі можуть бути швидкими і стійкими, в останньому випадку вогонь рухається суцільною стіною від грунтового покриву до крон дерев зі швидкістю до 8 км / год.

  • Підземні (грунтові) лісові пожежі, зазвичай, є розвитком низової пожежі. Вони виникають на ділянках з торф’яними грунтами. Горіння відбувається повільно, без полум’я.

  Небезпечні для людини фізико-хімічні фактори лісових пожеж включають підвищену температуру повітря, світлове і теплове випромінювання, наявність в димі чадного і вуглекислого газів, палаючих часток лісових горючих матеріалів. 

  Вогонь – основна причина травматизму і загибелі людей, коли вони потрапляють в його оточення. В результаті згорання лісу в повітря виділяється СО (окис вуглецю, чадний газ) і СО2 (вуглекислий газ). Ці речовини чинять отруйну дію на людину, викликають подразнення слизової оболонки очей і верхніх дихальних шляхів.

  Склад отруйних речовин залежить в значній мірі від об’єктів, які потрапляють в зону поширення вогню. Адже, непоодинокі в світі випадки, коли пожежі охоплювали різні виробництва (мінеральних добрив, нафтопереробних, арсеналів зброї, атомних електростанцій і т.і.). І тоді уже спектр шкідливого впливу значно розширювався і  на навколишнє середовище і людей та залежить від епіцентру пожежі та концентрації шкідливих речовин в атмосферному повітрі. А також значно збільшується шкідливий вплив на інші органи і системи людини, а ніж при горінні лісу чи трави.

  Висока температура навколишнього середовища - найбільш характерний фактор лісової пожежі. У  полум’ї низових пожеж вона досягає 200-300° С.

  Дослідження проведені вченими підтвердили небезпеку лісових пожеж для нашого організму.  Експерти стверджують, що дим від лісових пожеж негативно впливає на легеневу та серцево-судинну систему людини майже відразу.

  До такого висновку прийшли вчені Університету Британської Колумбії в Канаді, результати дослідження яких опубліковані в журналі Environmental Health Perspectives. Вони встановили, що вплив підвищеного рівня тонких дисперсних частинок в атмосфері, що з'являються через лісові пожежі у провінції Британська Колумбія, швидко призводить до збільшення госпіталізацій, пов'язаних з порушеннями респіраторної і серцево-судинної систем.

  Причому зростання цих госпіталізацій відбувається практично через годину після того, як якість повітря через пожежі псується. У жертв діабету ймовірність розвитку серйозних ускладнень зі здоров'ям збільшується протягом 48 годин після того, як вони починають вдихати дим лісових пожеж. Тепер встановлено, наскільки швидко тонкі дисперсні частинки впливають на здоров'я людей. Шкідливі частинки складаються з крихітних фрагментів попелу, бруду і диму в атмосфері. У той час, як більші частки подразнюють очі та горло, тонкі дисперсні є більш небезпечними, оскільки можуть проникати глибоко в легені і навіть потрапляти в кровообіг.

   В  системі Державного агентства лісових ресурсів України створена і функціонує відомча пожежна охорона. Чисельність відомчої пожежної охорони становить більше 13 тисяч осіб. В лісах створена мережа спостережних веж, розпочалось впровадження сучасних телевізійних систем спостереження. Державні лісогосподарські підприємства мають відповідні засоби і техніку для пожежегасіння.

  Але, як засвідчують статистичні дані, цього недостатньо. Система спостережень потребує розширення і вдосконалення, а техніка заміни та збільшення. На протязі 10 років реєструється значна кількість пожеж на території України,  і кількість їх не зменшується.

  В Національній доповіді про стан техногенної та природної безпеки в Україні у 2017 році зазначено, що проблема виникнення пожеж і мінімізації їх наслідків є глобальною за своїми масштабами, бо щорічно на Землі виникає близько 7 мільйонів пожеж. В Україні в середньому на рік буває близько 3,5 тис. лісових пожеж, які знищують більше 5 тис. гектарів лісу. В найбільшій небезпеці знаходяться північний та східний регіони України, де щорічно буває в середньому відповідно 37 і 40% усіх лісових пожеж. Статистика пожеж та наслідків від них значною мірою є відбитком стану економіки держави, політичних, соціальних і демографічних процесів, що відбуваються у суспільстві, тому ситуація із забезпеченням пожежної безпеки залишається складною. 

  В науковій роботі «Визначення впливу лісових пожеж на забрудненість ґрунтів важкими металами» (Харків  -2018) зроблені цікаві висновки: Лісові пожежі негативно впливають на всі компоненти природної екосистеми, особливо на забруднення атмосферного повітря, поверхневих вод, ґрунтів, втрат біорізноманіття і зміни мікроклімату. На прикладі Харківської області розрахунки показали, що підвищення температури повітря і зменшення обсягу опадів сприятиме небезпечному збільшенню кількості лісових пожеж. В роботі запропонована нова методика оцінки інтегрального показника забруднення ґрунтів важкими металами (IS), який враховує кратність перевищення фонових концентрацій з врахуванням їх класу небезпеки. Результати дослідження дають змогу прийняття необхідних управлінських рішень щодо впровадження превентивних природоохоронних заходів.

  Актуальною проблемою пожежі залишаються і для Вінниччини. Цього року на Вінниччині побільшало пожеж, зокрема, в екосистемах. Збитки від пожеж на відкритих територіях становлять 52,4 мільйона гривень.

  За даними Вінницької ОДА, станом на 14 червня 2020 р. на території області зареєстровано 1993 пожежі, це на 37% більше, ніж в аналогічний період минулого року (1455 пожеж). Економічні втрати від пожеж склали 144,2 мільйона гривень (+26,2%), з них прямі матеріальні збитки становлять 29,4 мільйона.

  В екосистемах на відкритих територіях (сухі трава та чагарники) було 988 пожеж проти 502-х за  період минулого року. Кількість пожеж на відкритих територіях збільшилась на 96,8% - це становить майже половину від загальної кількості пожеж в області. Збитки від цих пожеж становлять 52,4 мільйона гривень. Для прикладу, у 2019 році збитки становили 26,1 мільйона.

  Крім того, в лісах виникло 6 пожеж на площі 10,1 га. У 2019-му році була лише одна лісова пожежа.

  За повідомлення Міністерства оборони України  11 вересня 2019року на  ділянці підриву нерозірваних боєприпасів, технічної території бази зберігання, поблизу селища Калинівка виникла пожежа, за даними відомства пожежу  ліквідували упродовж кількох годин. Причиною виникнення ситуації було спалювання сухої трави поблизу арсеналу. У наслідок інциденту ніхто не постраждав.

   Але ще всі  добре пам’ятають, коли рівно два роки тому, 26 вересня 2017 року, востаннє сталися пожежа і вибухи на складах боєприпасів біля Калинівки . Тоді через це з Калинівки і прилеглих сіл евакуювали понад 30 тисяч людей, були травмовані дві людини.

  Необхідно  всім пам’ятати, що порушення правил пожежної безпеки несе загрозу і становить небезпеку для життя людей і тварин.

  Нагадуємо, що громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які перебувають на території України, зобов'язані:
  – виконувати правила пожежної безпеки в лісі, виховувати у дітей обережність у поводженні з вогнем;
  – повідомляти лісогосподарське підприємство, територіальний підрозділ ДСНС, місцеві органи влади про виникнення лісової пожежі.


  Протягом пожежонебезпечного періоду забороняється:
  – розведення багаття у лісі та лісопосадках, крім тих, що пов’язані з технологічними вимогами лісогосподарських заходів у спеціально передбачених для цього місцях;

  – заїзд на територію лісового фонду (крім транзитних шляхів) транспортних засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарської мети;

  – палити, кидати у лісі та лісопосадках непогашені сірники, недопалки;

  – залишати у лісі просочене бензином, гасом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я;

  – заправляти у лісі, лісопосадках паливні баки під час роботи двигуна;

  – випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду, сільськогосподарських угіддях, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу.