Розділи

  • 03 липня 2020

  Чим небезпечна ВІЛ-інфекція?

   Що таке ВІЛ-інфекція?

  ВІЛ- це вірус імунодефіциту людитни. ВІЛ впливає на імунну систему, зокрема на Т-клітини, або CD4-клітини, які ведуть боротьбу з інфекціями. Простіше кажучи, вірус знищує Т-клітини, в результаті чого імунна система людини з ВІЛ при відсутності лікування, не в змозі боротися з хворобами та інфекціями.

  ВІЛ-інфекція – це соціально небезпечне інфекційне захворювання, що розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), довготривалої персистенції (проживання) ВІЛ в лімфоцитах, макрофагах  та клітинах нервової тканини. Хвороба характеризується прогресуючою дисфункцією імунної, нервової, лімфатичної та інших  систем організму. Відповідно до сучасних уявлень ВІЛ-інфекція відноситься до невиліковних хвороб, має тривалий хронічний перебіг і, в разі відсутності ефективної терапії, закінчується смертю хворого.

  Що таке СНІД?

  СНІД – це синдром набутого імунодефіциту. СНІД спричинений ВІЛ, і є пізньою стадією ВІЛ-інфекції. Людина може протягом багатьох років жити з вірусом імунодефіциту людини, при цьому не відчуваючи жодних ознак захворювання. Коли, під впливом ВІЛ відбувається руйнація великої кількості  Т-клітин, організм втрачає здатність опиратися хворобам та інфекціям. На цьому етапі можуть діагностувати СНІД.

  На сьогодні ВІЛ-інфекція поширена по країнам усіх континентів і її поширення в  світі носить назву пандемії ВІЛ/СНІДу, а в Україні розвивається епідемія ВІЛ/СНІДу. В країні зареєстровано понад 170 тис. ВІЛ-інфікованих, але за підрахунками експертів про свій ВІЛ-статус знає лише третина інфікованих; загальна кількість людей, які живуть з ВІЛ в Україні, сягає 377 600.

  З початку епідемії ВІЛ  у Вінницькій області вперше виявлено 5913 ВІЛ-інфікованих громадян  України , із них 2629 особам встановлено діагноз СНІД, померло всього 1365 ВІЛ-інфікованих осіб (в тому числі від СНІДу – 851 особа).

  Під медичним наглядом станом на 01.06.2020 року знаходиться 3056 ВІЛ-інфікованих громадян  України, в тому числі з діагнозом СНІД  1418 осіб.

  Протягом останнього десятиліття щороку обстежується близько 70 000 мешканців Вінницької області, виявляється близько 400 ВІЛ-інфікованих осіб. Щороку біля 80% від виявлених – 330 - 360 ВІЛ- інфікованих осіб стають пацієнтами КНП «Вінницький клінічний Центр СНІДу ВОР», медичний нагляд за якими, згідно чинного законодавства здійснюється протягом усього їх життя.

  На 01.01.2020 р. всього на антиретровірусному лікуванні знаходиться 2154  хворих, в тому числі 46 дітей. Щороку їх кількість збільшується на 250-300 осіб.

  ВІЛ передається:

  Через кров - при потрапляння крові інфікованої людини в організм здорової людини Найчастіше цей шлях реалізується при ін’єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами.

  При потраплянні в організм інших біологічних рідин, що містять вірус (сперма, виділення піхви, грудне молоко) від  ВІЛ-інфікованої особи до здорової  людини.

  Статевим шляхом - підчас незахищених статевих стосунків, незалежно від того чи це вагінальний, оральний чи анальний секс.

  Внаслідок передачі вірусу від інфікованої ВІЛ матері до її дитини підчас вагітності, пологів та годуванні груддю. Ризик інфікування зростає під час годування дитини груддю, при важкому перебігу хвороби у матері та складних пологах.

  ВІЛ не передається:

  При спільному користуванні побутовими речами, посудом, роботі в одному приміщенні

  У лазні та сауні

  Підчас поцілунків

  Обіймах та рукостисканні

  При чханні та кашлі

  Через поручні, дверні ручки, столи, стільці

  При укусах комарів чи інших комах.

  Після інфікування вірус починає швидко розмножуватись, вражає різні клітини, органи та системи організму. Через 6-8 тижнів у третини інфікованих розвивається гостра ВІЛ-інфекція, яка протікає у формі лихоманки зі слабкістю, підвищенням температури, болях в суглобах, як це часто спостерігається при ГРЗ, у інших - цей період проходить непомітно. Через 1,5-3 місяці після інфікування в крові інфікованої людини з’являються антитіла до ВІЛ, на виявленні яких ґрунтується діагностика ВІЛ-інфекції. Період, що проходить від часу інфікування до формування антитіл до ВІЛ, називають «сероконверсіонним або діагностичним  вікном».

  Після закінчення гострої стадії ВІЛ-інфекції розвивається безсимптомний період, який триває 8-10-12 років: здебільшого людина відчуває себе здоровою, веде звичайний спосіб життя, хоча періодично збільшуються лімфовузли, часто з’являються простудні захворювання. Такі люди є носіями ВІЛ і являють найбільшу загрозу для своїх сексуальних партнерів та партнерів по голці, не можуть бути донорами крові і органів. Вірус, що знаходиться весь цей час в організмі, постійно вражає клітини імунної системи, так звані СД4 лімфоцити, які захищають організм від вторгнення мікроорганізмів ( бактерій, вірусів, грибків і т.ін.). В здоровому організмі їх кількість становить 1000 в мл. крові. Кожного року кількість СД4 в крові ВІЛ-інфікованого зменшується в середньому на 50 клітин, і коли їх кількість падає до 300-200 і нижче порушується система імунного захисту і розвиваються захворювання, спричинені збудниками різних інфекцій, які в практиці ВІЛ-інфекції/СНІДу мають назву опортуністичних інфекцій. Людина погано себе почуває, відзначає схуднення, слабкість, стомлюваність. Ця стадія хвороби називається СНІД і проявами його можуть бути герметична інфекція ( насамперед оперізуючий герпес), грибкові ураження шкіри і слизових оболонок, активується або первинно розвивається туберкульоз.

  Щороку в Україні діагностується від 2 до 3 тисяч хворих на СНІД. Для надання медичної допомоги хворим на ВІЛ-інфекцію створена мережа спеціалізованих лікувально-профілактичних закладів – центрів профілактики і боротьби зі СНІДом, які здійснюють диспансерний нагляд за ВІЛ-інфікованими і хворими на ВІЛ-інфекцію та СНІД, діагностують стадію хвороби, визначають тактику лікування. Починаючи з 1996 року, в світі впроваджується так звана комбінована  антиретровірусна терапія (АРТ), яка впливає безпосередньо на ВІЛ, пригнічує розмноження вірусних частинок і сприяє зміцненню імунітету, зростанню кількості СД4, що повертає хворому здоров’я. В законодавчому порядку встановлено безоплатне лікування  хворих на  ВІЛ-інфекцію за рахунок Державного і місцевих  бюджетів, коштів донорських організацій.

  Найефектинішим у попередженні поширення ВІЛ-інфекції в країні є дотримання здорового способу життя, відмова від ризикованої щодо інфікування ВІЛ поведінки, насамперед вживання наркотиків, обов’язкове використання при статевих контактах засобів  індивідуального захисту – презервативів. Свідоме ставлення до свого здоров’я забезпечить захист від СНІДу.

  Через високу мінливість ВІЛ створити вакцину проти СНІДу поки що питання майбутнього, незважаючи на те, що збудник СНІДу був відкритий ще в 1983 р. французькими вченими  в лабораторії М.Л.Монтаньє та американського дослідника Р.Галла.

  Пункт тестування на ВІЛ:

  У Вінницькій області пройти обстеження на ВІЛ можна у всіх районних лікарнях, або у свого сімейного лікаря. А також у КНП «Вінницький обласний клінічний Центр профілакетики та боротьби зі СНІДом Вінницької обласної Ради» безкоштовно, з 9.90 до 15.00 за адресою Вінницький р-н, с. Березина, 5 км Барського шосе, медмістечко. Доїхати з м. Вінниця можна маршрутним таксі 16А до кінцевої зупинки «Медмістечко».