Розділи

  • 17 червня 2020

  НЕ ЗНАЮЧИ БРОДУ...

  Стомившись від повсякденної роботи, метушні, шуму та проблем, люди прагнуть знайти спокій на лоні природи. Дуже часто для свого відпочинку, а особливо в спеку, громадяни вибирають місцевість біля водойм.  А чи завжди все виходить вдало.

  "Не знаючи броду - не лізь у воду" - наголошує стародавнє прислів'я. Відпочиваючи на воді, завжди треба пам'ятати про безпеку. Відпочинок на воді допускається тільки у спеціально відведених місцевими органами влади та обладнаних для цього місцях.  Не лізьте у воду в незнайомому для вас місці, уникайте води із швидкою течією, не заходьте у воду напідпитку, ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах; купаючись на "дикому пляжі" чи у незнайомому місці - не пірнайте з берега, гірки, дерева; у воду слід входити неспішно, обережно пробуючи дно ногою; купатися краще там, де є рятувальні служби; особливо слідкуйте за дітьми: їхня поведінка у воді непередбачувана; до плавок потрібно прикріпляти шпильку, якщо далеко від берега судома зведе руку чи ногу, укол шпилькою допоможе відновити еластичність м'язів; утримуйтеся від далеких запливів: переохолодження - головна причина трагічних випадків.

  Нестерпна спека буквально змушує нас пірнути в звабливу прохолоду водойми, забувши про те, що у воді можуть чекати на нас недружелюбно налаштовані мікроорганізми.  Часто люди забувають про заходи безпеки та купаються в непризначених для цього місцях. Та чистий на перший погляд ставок чи озеро, може виявитися розсадником серйозних захворювань.  Однак  ми шукаємо хоч якусь водойму, де можна зануритися у прохолодну воду. Якщо дозволу на пляжі, де ви знаходитеся, немає, намагайтеся не купатися у водоймі зі стоячою водою Краще, щоб це була річка з течією, а не озерце. У стоячій воді розмножуються і довго-довго живуть безліч бактерій. Саме літом найчастіше виникають та розповсюджуються інфекції шлях передачі яких є вода. Купання в відкритих водоймах загрожує інфекційними захворюваннями бо разом з нами там плаває безліч мікроорганізмів. Великий ризик захворювання на інфекції, які передаються водним шляхом, викликаються різними видами збудників:  вірусами, бактеріями, простішими, гельмінтами. Збудники проникають через рот і активно розмножуються в шлунково-кишковому тракті. Виділяючись з кишечника хворого, збудники потрапляють у зовнішнє середовище, в тому числі і в водойми. Найбільш поширеними є:

  Ентеровірусна інфекція. Основним шляхом передачі ентеровірусної інфекції вважається фекально-оральний, контактно-побутовий, через предмети побуту, брудні руки, при недотриманні правил особистої гігієни. Зараження також може відбутися через водний шлях – при купанні у відкритих заражених водоймах. Симптоми  досить різноманітні. В основному ентеровірусне інфікування протікає без ускладнень і неприємних наслідків. Однак у деяких випадках може виникнути ускладнення, залежно від важкості перебігу хвороби і місця локалізації: менінгіт, епілепсія, набряклість головного мозку, психічні розлади, частковий параліч тіла, пневмонія, дихальна недостатність у гострій формі. Інші наслідки: часті головні болі, внутрішньочерепний тиск, зниження гостроти слуху або зору.

  Ще одна неприємна хвороба – церкариоз, або «свербіж купальника», його можна підхопити, пробувши у воді буквально 10-15 хвилин або навіть прогулявшись босоніж по мокрій траві на березі. Збудниками є личинки гельмінтів водоплавних птахів — церкарії, які виходять з тіла проміжних господарів (ставковиків — річкових молюсків), вільно переміщаються у воді і проникають на шкіру водоплавних птахів і людини.

  Лептоспіроз – це одне з найбільш розповсюджених та найсерйозніших захворювань, яке можна «підхопити» в заражених водоймах. Бактерія, що спричиняє лептоспіроз у людей, потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше – гризунів. У стоячій воді вона живе протягом 25 днів. Щоб бактерії лептоспіри проникли в організм, достатньо найменшого ушкодження шкіри, і зараження відбувається навіть при швидкоплинному контакті з водою, де є мікроби. Збудник також легко проникає через кон’юнктиву очей і слизові оболонки. Хвороба страшна тим, що протікає швидко і часто з великою кількістю ускладнень. Якщо імунітет у людини хороший, то при своєчасному лікуванні хвороба успішно виліковується. Але, на жаль, часто пацієнти приходять до лікаря запізно. Тому збереження життя залежить від своєчасного звернення до лікаря.

  Мікоз – це ураження шкіри грибкового походження. Захворіти мікозом може будь-яка людина, оскільки спори грибка поширені всюди. Висока вірогідність захворювання у громадських місцях, що мають підвищену температуру і вологість.   Патологічні процеси, спровоковані мікозом, можуть виникати абсолютно на будь-якій ділянці тіла людини, проте першими страждають шкіра, стопи та статеві органи. 

  Щоб відпочинок біля річки або ставка не закінчився лікарняним ліжком, потрібно дотримуватися кількох правил:

  1. Якщо на березі водойми встановлені таблички, які вказують на те, що купатися заборонено, то порушувати це правило буде собі дорожче.

  2. Не можна купатися у водоймах, біля яких є очисні споруди, заводи, фермерські господарства.

  3. Уникай купання у водоймах, де живе багато водоплавних птахів. Це загрожує забрудненням води їх калом, а, значить, у ній багато мікробів і паразитів.

  4. Не пити та не дозволяти дитині пити воду з річки, ставка чи озера. Стежити за тим, щоб чадо не заковтувало її під час купання.

  5. Не можна купатися у непротічних водойма, бо в спеку в ній може розмножуватися кишкова паличка та інші настільки ж небезпечні для здоров’я мікроби.

  6. Вагомий аргумент проти – вода яка цвіте.

  7. Плаває сміття, особливо харчові відходи? Відмовтеся від купання!

  8. Не варто купатися відразу після сильного дощу, коли весь бруд, пестициди та добрива стікають у водойми.

  9. У воду в незнайомому місці входити слід обережно. Особливо там, де багато водоростей, а дно мулисте: у водоростях можна заплутатися, а під шаром мулу можуть знаходитися травмонебезпечні предмети.

  10. Після купання обов’язково приймайте душ з милом, а садна і ранки обробляйте спеціальними засобами.

  11. Не заходити у воду без купальників і плавок.

  12. Не купатися в місці відпочинку, якщо там вже були випадки захворювання.

  Якщо ви все ж вирішили викупатися в незнайомій або забрудненій водоймі пам’ятайте  що, через забруднену воду може передаватись  гельмінтні захворювання, бувають випадки розвитку гепатиту А, який можна уникнути, якщо випадково не ковтати воду, але це дуже складно, особливо якщо у воді діти.         

  За результатами лабораторних досліджень у Вінницький області  у місцях масового відпочинку - 33,8% проб не відповідає  нормативам по  санітарно-хімічних  показниках,  майже 39% по мікробіологічних  показниках,  а біля 10% по паразитологічних показниках. По санітарно-хімічних показниках, в основному, перевищення за рахунок вмісту загального заліза, азоту амонійного, органолептичних показників; по мікробіологічних показниках  встановлено перевищення вмісту  лактозо позитивних кишкових паличок.

  Обов’язково дивіться на те, який пісок знаходиться біля вас та на якому ви лежите. Пісок має бути, як мінімум, чистим, світлим. Не варто лежати на вологому піску, адже саме він – місце, де бактерії дуже добре себе почувають. До вас на ньому могла лежати людина з грибковими захворюваннями, чи хвора тварина. Хвороботворні бактерії потрапляють в теплий вологий пісок і якщо не розмножуються, то дуже комфортно себе почувають від декількох годин до кількох діб. Саме так ви можете підхопити усілякі грибкові захворювання. Тому на пляжі, краще за все, носіть взуття. Дітей на пляжі дуже часто вражає стригучий лишай. Його джерелом є тварини. Дитина може захворіти вже просто тоді, коли посиділа на місці, де бігала хвора собака. Тому на пляжі використовуйте покривало так, щоб ноги і голова не торкались піску. А після пляжу прийміть душ. Мийте ноги під великим напором води з милом, а потім нанесіть протигрибковий крем.

  На пляжі завжди хочеться їсти, особливо після купання. Численні продавці креветок, тортиків та пиріжків голодними не залишать нікого, однак не варто одразу спокушатися, адже разом з пиріжком до вашого організму може потрапити кишкова паличка, а разом з креветкою – ботулізм. Окрім того, перед тим як щось з’їсти, випийте спочатку води. Зазвичай на сонці організм швидко зневоднюється, і ви насправді хочете пити, а не їсти.

  Який би пляж ви не обрали – із дозволом чи без, дотримуйтеся особистої гігієни. Лежіть лише на килимку. На пляжі використовуйте пляжне взуття. Майте змінний одяг для перевдягання. Це вбереже вас одразу від декількох проблем.

  До того ж, якщо жінка сіла без захисту на пісок, то рештки грибків та віруси можуть потрапити на її статеві органи. І таким чином можна викликати велику кількість різних захворювань – уретрити, вагініти. Ну й, безумовно, питання переохолодження.   У разі загального переохолодження необхідно провести заходи, які відвертають можливість подальшого переохолодження. Мокрий одяг знімають, а постраждалого загортають у ковдру, можна зробити декілька активних фізичних вправ. Не слід давати алкоголь, через те що він підвищує потребу в кисні і може спровокувати виникнення судом.

  Бережіть себе та своє здоров’я. Купайтеся тільки в перевірених місцях!

  Пам’ятайте, що міські фонтани, в яких вода циркулює по замкнутій системі, з яких п’ють тварини і в яких миються бездомні – це дуже  погане  та небезпечне місце  для купання.

  Рябова Л.О. – заступник директора ДУ « Вінницький ОЛЦ МОЗ України»

                                                      червень 2020р.