Розділи

  • 30 травня 2020

  Цвіт - не тільки краса

  Чудова пора року весна - найнебезпечніший сезон для алергіків. Причина: підвищена реакція організму на пилок рослин, від якого сховатися практично неможливо. Для такої категорії - пробудження природи завжди пов’язане із сезонними захворюваннями, а саме - алергічний риніт або поліноз. Їх також називають – сінна лихоманка, весняний катар, пилкова астма, сезонний риніт.

   З віком тип алергенів, на які спостерігається алергічна реакція, може змінитися, як часто змінюється і сама симптоматика. Найчастіше спостерігаються такі алергічні прояви як  нежить з виділенням рідкого прозорого відокремлюваного слизу, чхання, закладеність носа, відчуття закладеності в вухах (або у одному вусі), почервонілі очі, сльозотеча, безсоння, знесиленість, слабкість, втома, печіння і свербіж у носі, подразнення кон'юнктиви і м'якого піднебіння, висип на різних областях шкірних покривів (між пальцями, внизу живота, в паху тощо). У разі появи симптомів, затягувати з відвідуванням вузького спеціаліста не варто. За допомогою нескладної процедури кваліфікований алерголог визначить що негативно впливає на здоров'я. Сама діагностика полягає у проведенні шкірних тестів з набором найбільш поширених в місці проживання хворого пилкових алергенів.

  Всього за 2019 рік серед жителів Вінницької області було зареєстровано 5 828 алергічних ринітів. Із них 1770 випадків серед дітей, 461 серед підлітків та 3597 випадків серед дорослого населення. За І квартал 2020 року зареєстровано 2286 алергічних ринітів. Із них 713 випадків серед дітей, 212 серед підлітків та 1361 випадок серед дорослого населення.

  Таблиця рослин-алергенів та періоди їх цвітіння:

  Березень, квітень-вільха, ліщина, верба;

  Квітень, травень-береза, ясен, дуб, тополя, клен, верба, в’яз, осика;

  Квітень-вересень: спори грибів-мікроорганізмів;

  Травень, червень - ялина, сосна, кульбаба;

  Травень- липень: костриця, тимофіївка, їжака, тонконіг, райграс, лисохвіст, жито, пирій, ячмінь, овес;

  Червень, липень- подорожник, липа, гречані;

  Липень, серпень - кропива;

  Липень – жовтень: полин, лобода, кропива, амброзія.

  Терміни цвітіння рослин можуть змінюватися в залежності від погодних умов та кліматичного регіону.

  Хто схильний до сезонної алергії?

    Це переважно мешканці міст. Пояснення просте- високий ступінь забрудненості повітря місць проживання. Хімічні компоненти, що потрапляють в повітря з викидами транспорту, промисловості, надмірне використання побутової хімії, подразнюють слизові оболонки дихальних шляхів, знижують імунітет. За статистикою страждають на алергію 25-30 % людей.

  Як берегтися

  На жаль, сучасна медицина не навчилася ефективно лікувати цю недугу. Але стабілізувати стан організму та полегшити протікання захворювання можна. Звісно, найоптимальнішим виходом із ситуації було б змінити географію свого перебування, скажімо, взяти відпустку і поїхати подалі від небезпечного цвітіння. Але це не завжди реально.

  Не забувайте про проти алергенну терапію.

  • Будьте обережними- приймайте лиш призначені препарати. Починати варто за два тижні до початку цвітіння.
  • Існує ще один метод профілактики– гіпосенсибілізація. Це поступове введення в організм алергенів , починаючи з малих доз і закінчуючи великими. Такий метод дозволяє знизити рівень чутливості до пилку.
  • Повертаючись додому з вулиці, одразу прийміть душ, змініть одяг, промийте ніс і горло морською водою.
  • Сушіть одяг у квартирі, а не на вулиці.
  • Частіше робіть вологе прибирання.
  • Користуйтеся очисниками повітря або кондиціонерами з фільтрами.
  • Хоча б на час загострення алергії відмовтеся від алкоголю та тютюну.
  • Дотримуйтеся гіпоалергенної дієти.