Розділи

  • 25 травня 2020

  Безпека літнього відпочинку!

  Кліщовий бореліоз (Хвороба Лайма).

  Хоча весна у цьому році затяжна, денна температура, поступово досягає комфортних рівнів. І тільки карантині обмеження не дозволяють насолодитися перебуванням   на свіжому повітрі, в тому числі у парках і лісах. А там на нас уже чекають, не тільки приємні враження. Варто не забувати, що травень – це також і період активності іксодових кліщів. Ці небезпечні для людей і тварин комахи найбільш активні саме в цей період.

  Зустріти такого «гостя» можна не лише у парку чи сквері, а й на будь-якому газоні, присадибній ділянці Найчастіше кліща можна зустріти на траві, на висоті близько 20-60 см і лише зрідка вони потрапляють на невисокі кущові рослини.

  Хворо́ба Ла́йма (також відома як — бореліоз, Лайм-бореліоз, системний кліщовий бореліоз) — природно-осередкова інфекційна хвороба з групи бактеріальних зоонозів, яку спричинюють борелії комплексу Borrelia burgdorferi sensu lato. Хворобу передають кліщі. Характеризується вона переважним ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми, а також нервової системи, опорно-рухового апарату і серця.

  Хвороба Лайма є найпоширенішою трансмісивною кліщовою інфекційною хворобою країн північної півкулі і вагомою медичною проблемою з огляду на можливість ураження багатьох органів і систем, схильність до хронізації, що може бути причиною тривалої втрати працездатності та появи інвалідності.

  Кліщовий бореліоз реєструється по всій території Вінницької області. За період 2019 року, захворювання реєструвалося на 17 адміністративних територіях області. Вперше виявлено його розповсюдження в 35 населених пунктах області.

  Захворіло 375 осіб, що склало 3,9 на 100 тис. нас., госпіталізовано 100 хворих (26,7 %) від усіх хворих. У 248 захворівших (66,1 %), діагноз підтверджено лабораторно. 

  Як уберегтися від укусів кліщів?

  • Якщо ви зібралися на прогулянку, перш за все, подбайте про відповідне вбрання: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, який прилягає до тіла. 
  • Для захисту від кліщів використовуйте репелент (акарицид) — спеціальний засіб, що відлякує кліщів. Він може бути у вигляді аерозолю, мазі тощо. Дотримуйтесь вимог інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на строк його дії: в разі необхідності повторіть процедуру.
  • На прогулянці тримайтесь ближче до центру стежки та не заходьте в траву поруч: саме там кліщів найбільше.
  • Увага: коли кліщ прикріпляється до вашого одягу, він залишається нерухомим, аж до тих пір, поки ви не припините активно рухатись, сядете чи ляжете. Саме після того, як ви припинили рухатись, кліщ починає шукати місце прикріплення. Цей процес може тривати від півгодини до трьох і більше годин.
  • Ретельно оглядайте себе та своїх близьких кожні 2 години прогулянки. Відчути укус кліща фактично неможливо: від виділяє анастезуючу речовину, яка знеболює укус.
  • Одразу після повернення додому ще раз огляньте дітей, тварин та себе: найкраще це зробити в білій ванній.
  • Одяг, який ви зняли, необхідно ретельно почистити або випрати, а потім попрасувати. Те саме зробіть з речами, якими ви користувалися на прогулянці. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.

  На що потрібно звернути увагу при огляді?

  Почніть огляд знизу вгору, поступово оглядаючи:

  • лінію шкарпеток,
  • підколінну впадину,
  • нижню і верхню лінію трусів,
  • нижню і верхню лінію бюстгальтеру,
  • комір сорочки,
  • лінію волосяного покрову на голові, вуха
  • волосся та шкіру голови: робіть це також за допомогою рук, зважаючи на будь які незвичності.

  Важливо! Від ретельності огляду залежить ваше здоров’я. Подібний простий огляд повинен стати звичкою.

  Що робити, якщо ви все ж виявили кліща?

  • Одразу зверніться до лікаря. В травмпункті вам допоможуть витягти кліща та проконсультують щодо подальших дій.
  • Якщо поблизу лікаря немає, видаліть кліща самостійно. Для цього можна використовувати спеціальній пристрій для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках. Необхідно підсунути його під кліща якомога ближче до шкіри і, розхитуючи з боку в бік, праворуч-ліворуч, викрутити кліща. 
  • Якщо нема пристрою, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою або пінцетом чи петлею з нитки. Витягайте кліща повільно, розхитуючи з боку вбік або викручуючи.
  • Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть його стерильною голкою.
  • Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом.

  Що робити далі?

  Не всі кліщі переносять збудників небезпечних хвороб, однак їх укуси можуть загрожувати людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), хвороба Міямото, кліщовий вірусний енцефаліт і ще близько 150 найменувань.

  Видаленого кліща необхідно помістити у флакон, пробірку, інший чистий посуд, покласти туди ж маленький пучечок трави та щільно закрити кришку. За направленнями лікаря у лабораторній мережі проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.

  Також протягом трьох тижнів спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватись, — негайно зверніться до лікаря.

  Щорічно із укусами кліщів до закладів охорони здоров’я звертаються в середньому близько 20 тис людей.

  Згідно з даними ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України», за 4 місяці 2020 року було зареєстровано 9 випадків захворювання на хворобу Лайма (бореліоз), що склало 0,6 на 100 тис. нас., в порівняні з тим самим періодом минулого року захворюванність зменшилась в три рази. Впершу чергу, це пов’язано з карантинними обмеженнями та обмеженнями перебування на природі. Випадки пов’язані з присмоктуванням кліщів, інкубаційний період складає від 3 днів до року.

       Змії: що варто знати та як уберегтися.

  Із приходом дощів та грибного сезону зростає ймовірність не лише насолодитися красою природи, а й зустрітися з її дикими мешканцями, зокрема плазунами.

  Як відпочивати безпечно та не стати жертвою власної необережності? Центр громадського здоров’я розповідає про заходи, що убезпечать вас у разі зустрічі зі змією.

  В Україні живуть 11 видів змій, але з них тільки три є отруйними. Йдеться про гадюку звичайну, гадюку Нікольського і гадюку степову. Ще дві змії несуть серйозну небезпеку для людини не будучи отруйними – це каспійський і ескулапів полози.

  Вони розповсюджені по всій території країни, і багато видів мають природоохоронний статус. Не всі ці тварини є отруйними і зазвичай проявляють агресію лише в разі небезпеки.

   Гадюки водяться поблизу боліт, в лісах, горах і на луках. Єдина умова – наявність поблизу (не більше 100 м. від гнізда) відкритих ділянок для прийняття сонячних ванн. Коли температура повітря перевищує середні показники, їх активність знижується, вони стають малорухомими і млявими, тому, зазвичай, люди отримують укуси, якщо випадково наступають, сідають або лягають на плазунів.

  Змії в нашій країні активні з квітня до жовтня, найбільше шансів зустріти їх — у квітні–травні, під час шлюбного періоду. Другий пік — восени, у вересні, якраз припадає на грибний сезон.

  Щороку жертвами отруйних змій стають десятки людей — переважно через власну необачність чи нерозважливість. Уберегтися від укусів можна, якщо дотримуватися простих правил.

  1. Не руками, а ціпком

  Не торкайтеся неперевірених предметів руками.

  Натрапити на небезпечних плазунів можна в лісі, парку, в полі чи на сіножаті, а то й на власному подвір’ї. Змій багато в заболочених місцевостях, біля зарослих озер і ставків, у горах та степах. Ці тварини часто ховаються у старих пнях, копицях сіна, під каменями або стовбурами повалених дерев. Саме тому цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися ціпком.

  2. Перевіряйте

  Не сідайте, якщо не перевірили місце.

  Перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду, пошурхотіть чи постукайте в тому місці палицею. Це відлякає змію. Зазвичай вони тікають від людей, почувши кроки, стукіт чи голоси та одразу ж ховаються або відповзають подалі. Однак у спеку їхня поведінка може змінюватися, тож убезпечте себе цією простою дією.

  3. Не наближайтеся і не торкайтеся

  Змії агресивні у відповідь.

  У більшості випадків змії, які мешкають в Україні, намагаються втекти, щойно помічають людину; агресію проявляють лише в разі небезпеки. Гадюки активні в денний час: як усі холоднокровні, вони полюбляють грітися на осонні. Зазвичай люди зазнають укусів, якщо випадково наступають, сідають чи лягають на рептилію. Однак буває, що змія стає об’єктом своєрідного полювання з боку людини. Якщо ви побачили змію, відійдіть убік без різких рухів: безпечна відстань — 1,5–2 м. Не намагайтеся зловити чи вбити змію — саме так і відбувається більшість укусів.

  4. Одягайтеся відповідно

  Підготуйтеся до походу.

  Якщо вирушаєте до місцевості, де потенційно можуть мешкати плазуни, надягайте одяг, що захистить від укусів. Це мають бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани треба заправити в черевики.

  Що робити, якщо змія вкусила?

  Укус змії має важкі прояви та серйозні наслідки. Особливо тяжко переносять їх діти, літні люди й особи зі схильністю до алергічних реакцій та зниженим імунітетом.

  Отрута гадюки справляє гемолітичну дію (спричиняє руйнування червоних кров’яних тілець крові) на людський організм. Після укусу на ураженому місці з’являється болючий набряк із множинними дрібними крововиливами — геморагіями. Отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини: настає загальна слабкість, тиск сильно знижується, виникають головний біль, задишка, запаморочення, поширений набряк тканин і запалення лімфатичних вузлів.

  У разі укусу намагайтесь якнайшвидше потрапити до лікаря. Лише професійний медик зможе надати необхідну допомогу. Проте пам’ятайте, що навіть без медичного лікування укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті.

  Якщо транспортування до лікарні довготривале, постраждалий потребує домедичної допомоги:

  • зберігайте спокій та менше рухайтесь;
  • пийте багато води;
  • на місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком;
  • зніміть з ураженої кінцівки весь одяг, прикраси або взуття;
  • за можливості прийміть 1–2 таблетки ліків від алергії;
  • під час транспортування покладіть уражену кінцівку на підвищення;
  • за можливості прикладіть до рани лід, загорнутий у тканину;
  • не намагайтесь обробляти рану додатково;
  • не треба висмоктувати отруту — таким чином збільшується імовірність додаткового зараження, до того ж це може спровокувати алергічну реакцію та набряк верхніх дихальних шляхів;
  • не накладайте джгут на травму;
  • не припікайте рану;
  • не вживайте алкоголь.

  Головна допомога для постраждалого — медична, тому якнайшвидше доправте його до лікарні. Вже у медзакладі можуть прийняти рішення ввести антитоксин, але через ризик побічних явищ його призначають лише у важких випадках.