Розділи

  • 31 травня 2017

  І Н Ф О Р М А Ц І Й Н Е ПО В І Д О М Л Е Н Н Я Про поширення небезпечних інфекційних захворювань у світі

  ЕПІДЕМІЧНА СИТУАЦІЯ

  З НЕБЕЗПЕЧНИХ ІНФЕКЦІЙИХ ХВОРОБ у березні-квітні 2017 р.

  Хвороба, спричинена вірусом Ебола (ХСВЕ)

  Демократична Республіка Конго

  11 травня 2017 року Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) ДРК інформувало ВООЗ про те, що з п'яти зразків, узятих у осіб з передбачуваним захворюванням, один зразок дав позитивний результат на підтип Заїр вірусу Ебола методом ЗТ-ПЛР в Національному інституті біомедичних досліджень (INRB) в Кіншасі. В даний час проводиться тестування додаткових лабораторних зразків, і його результати, включаючи секвенування, будуть використані для опису спалаху.

  10 травня 2017 р МОЗ за підтримки ВООЗ та партнерів була спрямована багатопрофільна група для роботи на місцях для проведення ретельного розслідування.

  Довідкова інформація та епідеміологічна ситуація

  20 листопада 2014 року відповідно до рекомендації ВООЗ МОЗ ДРК і ВООЗ оголосили про припинення спалаху хвороби, спричиненої вірусом Ебола, який розпочався 24 серпня 2014 року і в рамках якого було зареєстровано 38 лабораторно підтверджених і 28 передбачуваних випадків захворювання, включаючи 49 випадків смерті в районі Боенде, Екваторіальна провінція ДРК. Це стало сьомий спалахом ХСВЕ  з моменту відкриття цього вірусу в 1976 році в ДРК.

  • 2014 р .: 66 випадків ХСВЕ , включаючи 49 випадків смерті, спочатку діагностовані в Екваторіальній провінції (Ватсі Кенго, Локоліа, Боенде).

  • 2012 р .: 36 випадків, включаючи 13 випадків смерті в Східній провінції - Ісіро (вірус Bundibugyo).

  • 2008-2009 рр .: 32 випадки, у тому числі 15 випадків смерті в провінції Західне Касаї (вірус Заїр).

  • 2007 р .: 264 випадки, включаючи 187 випадків смерті в провінції Західне Касаї (вірус Заїр).

  • 1995 р .: 315 випадків, включаючи 250 випадків смерті, в місті Киквіт і в прилеглих районах.

  • 1977 р .: 1 випадок (вірус Заїр).

  • 1976 р .: 318 випадків, включаючи 280 випадків смерті в Ямбуку (вірус Заїр).

  Виявлено п'ять підтипів вірусу Ебола. Вони були названі за найменуваннями місцевості, в якій вони були вперше виявлені. Три з цих п'яти підтипів пов'язані з великими спалахами геморагічної лихоманки Ебола в Африці: Ебола - Заїр, Ебола - Судан і Ебола - Бундібуджіо. ХСВЕ є гарячковим захворюванням, яке в 25-90% випадків призводить до летального результату.

  Холера.

  За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) в ряді країн спостерігається погіршення епідеміологічної ситуації по небезпечним інфекційним хвороб..

  З початку нинішнього року зареєстровано понад 55 тисяч випадків холери в 26 країнах світу, з них найбільшу кількість в Сомалі, де постраждали понад 30 тисяч осіб, в республіці Конго 8,7 тисяч осіб, у Південному Судані 2,8 тисячі, на Гаїті понад 5 тисяч людей.

  Ємен.

  За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров'я за останній тиждень квітня зареєстровано 25 летальних випадків в результаті спалаху холери.

  За інформацією Міністерства охорони здоров'я Ємену з початку підйому захворюваності зареєстровано понад 23,5 тисячі випадків холери, з яких 108 закінчилися летальним результатом.

  Спалах холери триває з 2014 року, з моменту початку збройного конфлікту в країні, в результаті якого погіршилися соціально-економічні умови проживання населення. Останнім часом спостерігаються аварійна робота електростанцій і проблеми в подачі електроенергії, які сприяли порушенню водопостачання, нестачі якісної води, а також неможливості дотримання гігієнічних заходів жителями сільської місцевості.

  Гаіті

  З 1 січня 2017 року до 15 квітня 2017 року Міністерство охорони здоров'я та народонаселення Гаїті зареєструвало 5095 випадків холери і 69 пов'язаних з ними смертей. У порівнянні з аналогічним періодом 2016 року, коли було зареєстровано 12536 випадків холери і 134 смертей, спостерігається тенденція до зниження. Станом на 31 грудня 2016 року, вдалося знизити захворюваність і смертність від холери майже на 88 відсотків у порівнянні з піком у 2011 році (350 000 випадків).

  Судан

  З вересня 2016 року влада Судану почали реєструвати випадки «водянистої діареї» в східній, центральній і північній частині країни. Всього було уражено близько 900 людей.

  23 квітня Міністерства охорони здоров'я Судану повідомило про смерть жінки від холери і 40 випадків захворювання. Епідрозслідування триває, кількість випадків уточняється.

  Сомалі.

  За повідомленням міністра охорони здоров'я і соціального забезпечення Сомалі протягом трьох місяців 2017 року принаймні 25000 людей захворіли на холеру. Найбільш постраждали регіони Гедо Bay, Баколі і Нур, де кількість померлих досягла 3000 осіб.

  Спалах холері співпав з посухою, яка є найгіршою за останні роки. Триваюча посуха, дефіцит води и недостатнє харчування привели до поширення спалаху.

  Південний Судан.

  Станом на кінець квітня зареєстровано 6222 випадки холери і 172 летальних випадки. Холера реєструється в 14 округах, перші випадки були виявлені в червні 2016 року. Деякі випадки холери по всій країні залишаються непідтвердженими з-за критичної нестачі лабораторного обладнання, необхідного для уточнення діагнозу.

  За даними ООН, є побоювання, що спалах активізується і буде поширюватися під час майбутнього сезону дощів.

  Індія

  23 квітня 2017 офіційна влада Індії повідомила про лабораторне підтвердження двох випадків холери у жителів району Джаганнатха Прасад. Це перші випадки холера виявлені в 2017 році в цьому районі. Між тим, число осіб, які постраждали від діареї в 36 селах цього району досягло 151. Захворювання спалахнуло в районі після того, як жителі вжили пан (традиційний солодкий напій), приготований з нібито забрудненої води сільського ставка в Kadua.

  Жовта гарячка.

  Бразилія.

  ВООЗ інформує, що щорічно в світі реєструється близько 200 000 випадків жовтої лихоманки, з них 30 000 закінчуються летальним результатом.

  Жовта лихоманка поширена в деяких країнах Центральної і Південної Америки, Африки (Аргентина, Бразилія, Венесуела, Колумбія, Перу, Нігерія, Ангола, Конго, Ефіопія та ін.), Які є ендемічними по жовтій лихоманці, в яких клімат сприяє тривалому виживанню і активному виплоду комах.

  З січня 2017 року офіційно оголошено про спалах жовтої лихоманки в Бразилії, де з грудня минулого року реєструються захворювання, і станом на 17 березня 2017 року зареєстровано тисячу п'ятсот шістдесят один випадок (448 підтверджених та 1113 підозрілих), в тому числі 264 з летальним результатом.

  Захворювання відзначені в 188 муніципалітетах країни, з яких майже половина розташована в штаті Мінас-Жерайс, звідки почав поширюватися спалах. Випадки захворювання також реєструються в штатах Еспіріту-Санту, Сан-Паулу, Баїя, Токантінс, Гоас і Ріу-Гранді-ду-Норті. У столиці м Ріо-де Жанейро - 3 випадки, в т.ч. 2 підтверджених, один з яких летальний.

  У штатах Мінас-Жерайс і Еспіріту-Санто відзначається тенденція до зниження кількості зареєстрованих випадків, що спостерігалися в останні п'ять тижнів

  Крім Бразилії підозрілі на жовту лихоманку випадки захворювання з початку 2017 року відзначені в Колумбії (1), Сурінам (1), Болівії (1), Еквадор (1) і Перу (8, в т.ч. 2 летальних).

  Щорічно Всесвітня організація охорони здоров'я публікує перелік країн, в яких існує наявність ризику передачі жовтої лихоманки, а також перелік країн, при в'їзді в які потрібно наявність міжнародного свідоцтва про вакцинацію проти жовтої лихоманки для мандрівників.

  Жовта лихоманка - вірусне захворювання, що передається людині через укус комарів, залишається єдиним захворюванням, що вимагає проведення вакцинації при в'їзді до країн, в яких існує ризик зараження жовтою лихоманкою.

  Вакцини проти жовтої лихоманки забезпечують захист від інфекції після закінчення 10 днів після проведення щеплення. Відповідно до вимог ММСП (2005 р.) Особи, які зазнали вакцинації, отримують міжнародне свідоцтво про вакцинацію або профілактиці, яке має силу протягом усього життя.

  Особи, які вчиняють поїздку, у яких відсутні свідоцтва про вакцинацію проти жовтої лихоманки, що в'їжджають на території країн, де присутні переносники жовтої лихоманки, можуть бути піддані карантину на період інкубаційного періоду (шість днів), медичному обстеженню або іншим заходам, аж до відмови у в'їзді в країну, відповідно до статті 31 Міжнародних медико-санітарних правил (2005 г.).

  Під час подорожі ризик укусів комарами може бути знижений шляхом застосування ефективних репелентів при знаходженні поза приміщеннями, які повинні мати засетченні вікна і протикомарині пологи над ліжками. Перебуваючи на відкритому просторі, слід одягати одяг, який максимально закриває відкриті частини тіла. Одяг може бути оброблений додатково препаратами, які відлякують комарів.

  Гарячка Ласа

  Бенін і Того, ввезення з Беніну

  20 лютого 2017 року Міністерство охорони здоров'я Беніну сповістило ВООЗ про випадок лихоманки Ласа в районі Чаура, департамент Боргу, поруч з кордоном з Нігерією. Пацієнткою стала вагітна жінка, яка жила в Нігерії (поруч з кордоном з Беніном).

  11 лютого 2017 р жінка була госпіталізована в лікарню, де їй було проведено кесарів розтин. 12 лютого 2017 р пацієнтка померла. Результати тестування взятих у неї зразків виявилися позитивними на лихоманку Ласа..

  Результати тестування новонародженої дитини виявилися позитивними, а результати тестування батька - негативними на лихоманку Ласса. Тестування було проведено в Національному інституті гігієни в Ломе, Того. Дитина був пролікована рібавірином і в даний час знаходиться в стабільному стані. Залишається в лікарні в зв'язку з недоношеністю і необхідністю в загальному моніторингу.

  Особи, які мали контакти з вагітною жінкою і новонародженою дитиною, перебувають під медичним наглядом - в цілому, 68 осіб в Беніні і 29 осіб в Того.

  Того, ввезення з Буркіна-Фасо

  26 лютого 2017 року після отримання інформації з Того Міністерство охорони здоров'я Буркіна-Фасо сповістило ВООЗ про підтверджений випадок лихоманки Ласа в лікарні в північній частині Того. Пацієнтка проживає в районі Уаргайе в центрально-східній частині Буркіна-Фасо.

  Раніше ця вагітна жінка була госпіталізована в Буркіна-Фасо. Пацієнтка була виписана додому, де у неї стався викидень. Після другої госпіталізації в Буркіна-Фасо вона була перевезена в лікарню в Манго в північній частині Того. 3 березня 2017 р пацієнтка померла.

  Результати тестування взятих у вагітної жінки зразків виявилися позитивними на лихоманку Ласса. Тестування було проведено в Національному інституті гігієни в Ломе, Того.

  В Того виявлено, в цілому, 7 осіб, що мали контакти з вагітною жінкою; відстеження контактів триває. У Буркіна-Фасо виявлено, в цілому, 135 осіб, що мали контакти з вагітною жінкою; відстеження контактів триває.

  Того.

  2 березня 2017 року в центр охорони здоров'я району Кпендіал був госпіталізований чоловік з лихоманкою і меленою. 3 березня 2017 року він був направлений в регіональну лікарню.

  Взяті у пацієнта зразки були направлені в Національний інститут гігієни в Ломе, Того. Результати тестування виявилися позитивними на лихоманку Ласа. 6 березня пацієнт покинув лікарню. Розслідування тривають. Чоловік і його близькі родичі перебувають під наглядом будинку.

  В Того було виявлено, в цілому, 18 осіб, що мали контакти з пацієнтом.

  Лихоманка Ласа є гострою вірусною геморагічною лихоманкою. Вірус Ласа передається людям при контакті з харчовими продуктами або побутовими предметами, забрудненими сечею або фекаліями гризунів. Може також мати місце передача інфекції від людини людині і в лабораторних умовах.

  Лихоманка Ласа є ендемічною в сусідній Нігерії та інших країнах Західної Африки і майже щорічно викликає спалахи в різних частинах регіону з піками, що припадають на грудень-лютий. Останній спалах лихоманки Ласа в Беніні стався в цьому ж районі в січні-травні 2016 року. У масштабах країни було зареєстровано, щонайменше, 54 випадки захворювання, 28 з яких закінчилися смертельним результатом. У Буркіна-Фасо і Того в минулому реєструвалися поодинокі випадки захворювання.

  У зв'язку з постійними значними переміщеннями населення між Нігерією, Того, Буркіна-Фасо, Нігером і Беніном в Західній Африці очікувалися окремі випадки лихоманки Ласа, і в країнах цього регіону можуть відбутися інші окремі випадки захворювання.

  Разом з тим, завдяки прийнятим в Беніні, Того і Буркіна-Фасо контрольним заходам ризик подальшого розповсюдження хвороби з цих країн вважається низьким. З урахуванням сезонних піків в минулі роки, підвищеної обізнаності щодо цієї хвороби, поліпшень в області підготовленості та заходів в цілому, а також регіонального співробітництва ризик великомасштабних спалахів в регіоні вважається середнім.

  Профілактика лихоманки Ласа спирається на просування належної «гігієни в спільнотах», спрямованої на недопущення гризунів в оселі людей. У медичних установах при наданні медичної допомоги пацієнтам, незалежно від їх передбачуваного діагнозу, персонал повинен завжди приймати стандартні запобіжні заходи для профілактики інфекції та інфекційного контролю.

  У рідкісних випадках люди, які приїжджають з районів, в яких лихоманка Ласа є ендемічною, завозять цю хворобу в інші країни. Хоча інші тропічні інфекції зустрічаються набагато частіше, лихоманку Ласса слід враховувати при діагностиці пацієнтів з лихоманкою, які повернулися із Західної Африки, особливо якщо вони перебували в сільських районах або лікарнях в країнах, в яких лихоманка Ласса є ендемічною.

  Хвороба, спричинена вірусом Зіка

  В даний час захворюваність населення лихоманкою Зіка (ЛЗ) в результаті місцевої передачі вірусу спостерігається в 48 країнах Американського регіону, а також ряді держав Південно-Східної Азії і Тихоокеанського регіону.

  Загальна кількість постраждалих осіб в країнах Американського регіону становить понад 554 тис., у більш ніж 207 тис. діагноз підтверджений лабораторно.

  У 31 країні, з числа уражених, відзначено зростання числа випадків патологій нервової системи новонароджених, в 23 країнах виявлено збільшення кількості неврологічних розладів, в тому числі синдрому Гієна-Барре, пов'язане з випадками захворювання ЛЗ. У 13 країнах виявлено нетрансміссивна передача вірусу Зіка (передача при статевому контакті, внутрішньоутробне інфікування, гемотрансфузії).

  У Бразилії за час епідемії ЛЗ зареєстровано 2366 випадків мікроцефалії і неврологічних порушень у новонароджених. Загальна кількість випадків захворювання з підозрою на ЛЗ складає на 07.04.2017 понад 219 тис. Складна епідеміологічна ситуація зберігається в Колумбії, Сальвадорі, Гондурасі, Венесуелі і ряді інших країн регіону.

  За період з січня 2016 по березень 2017 випадки захворювання лихоманкою Зіка реєструвалися також в окремих регіонах Південно-Східної Азії - на Філіппінах (57 випадків), в Малайзії (8 випадків), в Таїланді (713 випадків). У квітні 2017 р нових випадків захворювання лихоманкою Зика на даних територіях не виявлено.

  У Республіці Сінгапур на 14 тиждень 2017 р зареєстровані два нових випадки захворювання лихоманкою Зіка. Загальна кількість випадків захворювання лихоманкою Зіка за період з 28 серпня 2016 р по 07 квітня 2017 р склало 468, 17 з них - вагітні жінки.

  У В'єтнамі на 14 тиждень 2017 р зареєстровані два нових випадки захворювання лихоманкою Зика. Загальна кількість випадків захворювання склали 248 випадків.

  Всього за період з січня 2015 р по 07 квітня 2017 року в світі зареєстровано 8046 завезених випадків  лихоманки Зіка в 62 країнах.

  Список країн, неблагополучних щодо вірусу Зика:

  1. Американське Самоа, 2. Ангола, 3. Ангілья, 4. Антигуа і Барбуда,5. Аргентина, 6. Аруба

  7. Багамські острови, 8. Барбадос, 9. Беліз,10. Болівія, 11. Бонайре,12. Бразилія

  13. Венесуела, 14. Віргінські острови (США,  15. В'єтнам

  16. Гайана, 17. Гаїті, 18. Гваделупа, 19. Гватемала, 20. Гвінея-Бісау, 21. Гондурас, 22. Гренада

  23. Домініка, 24. Домініканська Республіка

  25. Індонезія

  26. Кайманові о-ва, 27. Кабо-Верде, 28. Колумбія, 29. Косре, 30. Коста-Ріка,31. Куба, 32. Кюрасао

  33. Мартинюк, 34. Маршаллові острови, 35. Мексика, 36. Монсеррат

  37. Нікарагуа, 38. Нова Каледонія

  39. Панама,40. Папуа Нова Гвінея, 41. Парагвай,42. Паулу, 43. Перу, 44. Пуерто-Ріко

  45. Сальвадор, 46. Самоа, 47. Сен-Бартелемі, 48. Сен-Мартен, 49. Сент-Вінсент і Гренадіни,50. Сент-Люсія , 51. Сінт-Мартен, 52. Сінт-Естатіус і Саба, 53. Суринам, 54. США

  55. Таїланд, 56. Тонга, 57. Теркс і Кайкос, 58. Тринідад і Тобаго, 59. Фіджі, 60. Філіппіни, 61. Французька Гвіана, 62. Еквадор

  63. Ямайка

  Малярія

  Зімбабве.

  На території Зімбабве зареєстрований найбільший спалах малярії, що виник в наслідок затяжних проливних дощів, викликаних тропічним циклоном.

  На півдні і півночі країни, що межують з ПАР і Замбією, за останні 2 місяці зареєстровано близько 90 тис. нових випадків, з яких понад 200 закінчилися летально.

  Гепатит А

  Країни Європейського регіону

  За інформацією Європейського центру з контролю і профілактиці захворювань (ECDC) з лютого 2017 року в країнах європейського регіону спостерігається епідемічний підйом захворюваності на гепатит А. Загальне число постраждалих становить понад 330 осіб. Випадки зареєстровані в 13 країнах: Австрія, Бельгія, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Італія, Ірландія, Голландія, Португалія, Іспанія, Швеція і Великобританія. Більшість випадків зареєстровано серед чоловіків, що мають секс з чоловіками.

  В даний час європейськими фахівцями проводиться комплекс заходів по локалізації та ліквідації вогнища, в тому числі вакцинація груп ризику, лабораторні дослідження, широка санітарно-просвітницька робота.

  Близькосхідний респіраторний синдром (БСРС, МЕRS)

  Станом на 27 квітня 2017 р. і починаючи з вересня 2012 р., в усьому світі зареєстровано 1952 лабораторно підтверджених випадків інфікування людей коронавірусною інфекцією, з них 693 (35,5%) смертельних. Нові випадки МЕRS-CoV за інформувальний період реєструвалися в Саудівській Аравії, Катарі і Об'єднаних Арабських Еміратах.

  Саудівська Аравія

   За період з 10 січня по 3 лютого Національний координатор ММСП повідомив про 17 випадків інфікування людей коронавірусною інфекцією, з них 4 випадки закінчилися смертельним результатом. Випадки МЕRS-CoV   виявлені в 10 місцях проживання: Таіф – 3, Джидда – 3, Хаджран – 2, Ер-Ріяд – 2, Хофуф – 2 і в інших – Ель-Курмах, Ель-Карар, Джубайл, Бурайда, Ель-Батін – по одному випадку. Вік хворих від 27 до 75 років, в 11 випадках хворіли чоловіки, 13 хворих з 17 мали супутні захворювання, що сприяло їхньому критичному стану. Епідеміологічне розслідування з метою виявлення факторів зараження триває в 7 випадках, в інших випадках установлений контакт із верблюдами і уживання сирого молока.

   За період з 6 по 21 лютий 2017 р. у ВООЗ надійшла інформація  ще про 12 випадків МЕRS-CoV, з яких 3 закінчилися смертельним результатом. Більшість із цих випадків захворювання людей були первинними випадками, у яких мало місце контакти з верблюдами або вживання сирого молока. Хворі реєструвалися в 9 містах: Ер-Ріяд – 2, Джидда – 3, Ель-Махаль – 1,  Мекка – 1, Ель-Маквах – 1, Хайбер – 1, Букейра – 1, Медіна – 1. Боліли тільки чоловіки у віці 45 - 80 років.

   За період з 23 лютого по 16 березня 2017 р. зареєстровано 18 випадків інфікування людей, з них 10 випадків епідеміологічно пов'язані із внутрішньолікарняним спалахом у відділенні гемодіалізу однієї з лікарень у г. Ер-Ріяді. При відстеженні контактів у період цього спалаху виявлено 8 випадків із симптомами захворювання і 2 безсимптомних випадків інфікування. 

   За період з 18 березня по 20 квітня 2017 р. Національний координатор з ММСП повідомив про 13 випадків коронавірусної інфекції, включаючи 2 випадки зі смертельним результатом.  Випадки  МЕRS-CoV    виявлено в тих же 8 містах і не зв'язані між собою. Вік хворих від 20 до 86 років, з них тільки одна жінка. Епідеміологічне обстеження встановило у всіх випадках контакт із верблюдами і уживання сирого молока.

  Катар

  21 березня Національний Координатор з ММСП інформував ВООЗ про один випадок інфікування. Занедужав 62 літній чоловік з м. Доха, а 20 березня після його госпіталізації тестування методом ПЦР дало позитивні результати на МЕRS-CoV. Джерело зараження поки не встановлено.

  18 квітня 2017 р. був зареєстрований ще 1 випадок МЕRS-CоV у чоловіка 25 років, який мав часті контакти з верблюдами. Проведене розслідування і відстеження контактів не виявило нових випадків. На сьогоднішній день у Катарі зареєстроване всього 20 лабораторно підтверджених випадків  МЕRS-CoV.

  Об'єднані Арабські Емірати

  9 і 11 квітня 2017 р. у ВООЗ надійшла інформація про 2 випадки захворювання коронавірусною інфекцією в Абу-Дабі. Один з них чоловік 31 року помер 16 квітня. Другий випадок  виявлений шляхом відстеження контактів за місцем проживання і є безсимптомним.

  На період даної інформації ОАЭ повідомили, у цілому, про 81 лабораторно підтверджений випадок  МЕRS-CoV    у країні.

           

  СЕЗОННИЙ ГРИП

  Ситуація з сезонного грипу в Європі

  Європейське регіональне  бюро ВООЗ інформує про триваюче   зниження  рівня   захворюваності   грипом у сезон 2016 -2017рр.

          Поточна ситуація на тижнях 13/2017 і 16/2017 р. ( березень-квітень).

  Активність грипу продовжує знижуватися, в 38 з 39 країн зареєстрована низька активність, в одній – відзначена середня активність.

   За рівнем інтенсивності в цих 38 країнах відзначено повернення до фонових рівнів захворюваності з низькою інтенсивністю.

   За рівнем географічної поширеності з 40 країн, що надали відомості:

  -  в 1 країні  зареєстрована широко розповсюджена активність;

  -  в 2-х країнах – регіональна;

  - в 22-х країнах – локальна або спорадична активність, що вказує на триваючу циркуляцію вірусів грипу;

  - в 15 країнах відзначається відсутність активності грипу.

  Частка позитивних на грип дозорних зразків склала 13%, знизившись у порівнянні з попередніми тижнями.

  Частка вірусів типу В перевищує частку вірусів типу А в дозорних зразках. Проте абсолютне число виявлених вірусів  залишається низькою.

  Особливості сезону грипу 2016-2017 рр.

  ▪ Сезон грипу після більш раннього початку (тиждень 46/2016) у більшості країн Регіону завершився. В 38 з 39 країн, що надали відомості за останній тиждень (16/2017), активність грипу перебуває на міжсезонному рівні;

  ▪ за період з тижня 40/2016 по тиждень 10/2017 домінуючими були віруси грипу А (90%), при цьому переважна більшість (99%) субтипованих вірусів грипу А з дозорних крапок були віднесені до підтипу А(H3N2);

  ▪ з тижня 11/2017 у циркуляції переважають віруси грипу В, хоча абсолютне число виявлених вірусів залишається низьким;

  ▪ у стаціонарах серед пацієнтів з підтвердженою інфекцією – вірусний грип А, переважали особи у віці 65 років і більше;

  ▪ відзначена надлишкова смертність від усіх причин серед осіб у віковій групі від 15 до 46 років, особливо серед осіб у віці 65 років і більше, що звичайно спостерігається, коли в циркуляції переважають віруси А(H3N2); 

  ▪ серед вірусів, досліджених у перебігу даного сезону, тільки 2 віруси   А(H3N2) виявили знижену чутливість до інгібіторів нейрамінідази: один до осельтамивіру і один до занамивіру.

  Ці особливості перебігу справжнього сезону грипу були підтверджені при оцінці ризику сезонного грипу, проведеної силами ЕСДС 25 січня 2017 р.

  Рекомендований склад вакцини проти грипу на сезон 2017-2018 у Північній півкулі

  Склад тривалентної вакцини проти грипу на сезон 2016-2017 був наступний:

  • вірус, подібний A/California/7/2009(H1N1)pdm09;
  • вірус, подібний  A/Hongkong/4801/2014(H3N2);
  • вірус, подібний B/Brisbane/60/2008(лінія B/Victoria)

  У цей час ВООЗ оголосила рекомендований склад вакцини проти грипу на сезон 2017-2018 рр. у Північній півкулі.  Цей склад той же, що й для сезону 2016-2017 рр., за винятком того, що компонент А(H1N1)pdm09 замінений на вірус, подібний A/Michigan/48/ 2015(галузі 6В.1). У чотиривалентні вакцини рекомендується  включати вірус, подібний B/Phuket/3073/2013(лінія В/Yamagata).