Розділи

  • 16 квітня 2020

  25 КВІТНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З МАЛЯРІЄЮ.

  Всесвітній день боротьби з малярією відзначається щорічно 25 квітня, починаючи з 2008 року.

  Мета його проведення – роз’яснення того, що малярія виліковна, інформування громадськості про необхідність профілактичних заходів, залучення уваги як експертів, так і науково-дослідних інститутів, компаній та фондів до пошуку шляхів роз’яснення проблеми малярії.

  Всесвітня організація охорони здоров’я у 2015 році прийняла «Глобальну технічну стратегію боротьби з малярією на 2016-2030 роки». Головними її положеннями є складні, але досяжні завдання: зменшити кількість нових випадків малярії та рівень смертності від малярії як мінімум на 90%; ліквідувати малярію, як мінімум в 35 державах; попередити повернення малярії в країни, вільні від малярії.

  Малярія – загрозливе для життя захворювання, яке викликають паразити роду Plasmodium, а переносять від хворої до здорової людини самки комарів роду Anopheles. Можлива передача хвороби при переливанні крові, через медичні інструменти, внутрішньовенні ін’єкції, від хворої вагітної жінки до плоду. Завдяки діагностичному тестуванню крові можливо швидко виявити малярію і призначити необхідне для врятування життя лікування. Хвороба піддається профілактиці і лікуванню, а активні зусилля країн світу значно зменшують її тягар в багатьох місцях. 

  За даними ВООЗ, це захворювання продовжує загрожувати 40% населення світу, щорічно на малярію хворіє понад 500 мільйонів осіб, а понад 1 млн. помирає від цієї недуги.. Найвища захворюваність малярією в країнах Африки на південь від Сахари, але хвороба також вражає людей в Азії, Латинській Америці, на Близькому Сході і навіть у деяких частинах Європи. Поширенню малярії сприяють інтенсивна міграція населення, глобальні зміни клімату, резистентність малярійних  комарів до інсектицидів, стійкість збудників малярії, малярійних плазмодіїв, до медичних препаратів.

  Небезпечні (ендемічні) з малярії країни відвідують щороку мільйони туристів, багато з них хворіють на малярію під час відвідування цих країн і тисячі – після повернення додому.                                                                                                                              

  ВООЗ настійливо закликає країни забезпечувати безперервне надання послуг з  профілактики та лікуванню малярії в контексте пандемії COVID-19

  Епідситуація з малярії у Вінницькій області, як і в цілому в Україні, залишається загрозливою, враховуючи особливість сучасного стану – широку міграцію різних контингентів населення області до ендемічних з малярії країн, масову міграцію іноземних громадян, а також наявність великої чисельності малярійних комарів. Вінницька область належить до території із середнім ступенем можливості розповсюдження малярії. Згідно з середньорічними даними, сезон передачі малярії спостерігається з початку липня до середини вересня. Протягом 2019 року  в  області зареєстровано  1 випадок завізної малярії (з Республіки Нігерія )  триденної (овале), що  є епідемічно  небезпечною для регіону через здатність  місцевих малярійних комарів передавати збудника цього  виду малярії від хворої людини  до здорової.

  Всупереч існуючій  помилковій уяві про  малярійного комара як самого великого комара, насправді він невеликих  розмірів (до 0,5см). Найбільш характерною відмінністю є його розташування тіла під час харчування. Воно знаходиться під кутом в 45 градусів відносно поверхні, при цьому тіло витягнуто прямолінійно.

  За рекомендаціями ВООЗ «Міжнародні поїздки та здоров’я», особам, які планують відвідати ендемічні з малярії країни, слід запам’ятати такі правила:

  • - бути обізнаним щодо ризику зараження, інкубаційного періоду, основних симптомів малярії;
  • - берегтися від укусів комарів;
  • - приймати протималярійні препарати з метою особистої профілактики;
  • - негайно звертатись до лікарів у разі появи лихоманки з метою своєчасного встановлення діагнозу «малярія» та призначення схеми лікування;
  • - Профілактика посттрансфузійної малярії полягає в ретельному відборі донорів, відсторонення від донорства на три роки осіб, які перенесли малярію або повернулися з ендемічних по малярії районів;

  - Особиста хіміопрофілактика – це вживання протималярійних препаратів особами, які виїжджають у високоендемічні осередки малярії. Прийом хіміопрепаратів починають за тиждень до в’їзду у вогнище, продовжують протягом всього перебування у вогнищі та протягом 4 – 6 тижнів після виїзду з вогнища;

  - Вибір протималярійного препарату залежить від країни виїзду, ризику зараження малярією, виду малярійного збудника, що переважає в конкретній зоні, стійкості збудника до препаратів;

    - Призначення будь-якого препарату потребує попередньої консультації лікаря. Слід суворо дотримуватись схеми та дозування препарату. За умови регулярного прийому препаратів можна значно знизити ризик захворювання тяжкими формами малярії, попередити ускладнення хвороби;

   - У разі будь-якого підвищення температури під час перебування на небезпечних територіях чи після повернення, слід звернутись до лікаря, повідомивши його про поїздку до ендемічної країни протягом останніх трьох років, та виконувати всі його рекомендації.