Розділи

  • 07 квітня 2020

  Здоров'я – головне багатство

  Всесвітній  день здоров'я,  який відзначається   щорічно 7квітня спрямований на залучення до питань охорони здоров’я, профілактики захворюваності та  здорового способу життя  широких верств населення.

           Це свято увійшло в традицію з середини минулого століття. Дата святкування Всесвітнього дня здоров’я приурочена дню створення Всесвітньої організації охорони здоров’я, відомої нам під абревіатурою «ВООЗ», а точніше дню прийняття статуту цієї організації. Статут ВООЗ було прийнято 7-го квітня 1948-го року, тоді ж, на першій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я і виникла ідея проводити це міжнародне свято.

           Багатовікова мудрість народу про ключову роль здоров’я в житті людини вкоренилась у нашій суспільній свідомості висловом «Буде здоров’я – решта все додасться». І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану, докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення.

           Здоров’я - це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Здорові люди здебільш рідко замислюються про те, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб їхнє здоров’я залишалося міцним і надійним на тривалу перспективу.   Власне здоров’я дуже легко втратити. Люди, що страждають тими чи іншими, особливо хронічними захворюваннями, на практиці кожен день стикаються з масою проблем, які активно відволікають їх від справжнього повноцінного життя.

  Ожиріння – проблема сучасності

           В цілому – ця проблема стає однією з глобальних, поширюючись у всіх країнах. За даними ВООЗ, у світі налічується понад 1,7 млрд людей, які мають надлишкову масу або ожиріння. У більшості розвинених країн Європи від ожиріння страждає від 15 до 25 % дорослого населення. Але особливу тривогу викликає зростання поширеності ожиріння серед дитячого населення, кількість якого кожні три десятиріччя зростає вдвічі. Будучи колись характерним для країн із високим рівнем доходів, тепер ожиріння та надмірна маса більш по- ширені в країнах із низьким і середнім рівнями життя.

           У таких державах дітей із надмірною масою налічується майже 35 мільйонів, а в розвинених – тільки 8. На сьогодні в індустріальних та багатих країнах світу 25 % підлітків мають надлишкову масу, а 15 % – ожиріння. Надмірна маса тіла, яка виявлена у віці до 12 років, дає підстави прогнозувати надмірну масу тіла та ожиріння в наступні роки. І в подальшому прагнення молоді привести масу тіла до нормальних показників не завжди є вдалим. Так, щорічно в Україні фіксують 18–20 тис. нових випадків ожиріння серед дітей та підлітків.

  Фізична активність – перший крок до здоров'я.

           Фізична активність так само необхідна для нашого організму, як і дихання. Нам часто доводиться чути про це, але не всі з нас можуть зважитися зробити перший крок до здорового способу життя — збільшити свою щоденну фізичну активність.

  Достатня щоденна фізична активність — одна з основних складових здорового способу життя, нарівні з правильним харчуванням і відсутністю шкідливих звичок. Ніщо так не виснажує і не руйнує наш організм, як нестача руху. Відсутність навантаження і є найважчим та найнебезпечнішим навантаженням для організму. Більшість терапевтів і тих людей, хто вибрав здоровий спосіб життя, не побоюючись змінити своє життя, кажуть: фізичні вправи можуть замінити безліч ліків, але жодні ліки в світі не можуть замінити фізичні вправи. І це сказано не безпідставно.  Майже половина підлітків    (44,7%)  «зависає» в соцмережах більше ніж 4години щодня.

  Шкідливі звички — не корисні або  шкідливі дії, які люди повторюють знову і знову, незважаючи на те, що вони створюють загрозу для здоров’я і  можуть мати в собі елементи психічних розладів. Багато шкідливих звичок  набувають характер залежності, тобто людина знає про шкоду звички, але не може від неї позбутися через те, що вона приносить короткочасне задоволення або полегшення. Деякі шкідливі звички зберігаються, тому що людина не підозрює про свою звичку або не вважає її шкідливою (в усякому разі, для себе).До шкідливих звичок людини, які можуть мати негативний вплив на організм людини, можна віднести: куріння, алкоголізм, наркоманію, токсикоманію.

  Серед основних причин виникнення і поширення шкідливих звичок можна назвати:

  -Соціальна узгодженість. Якщо та чи інша модель поведінки прийнята у сім’ї, класі, серед друзів, тобто у найближчому оточенні, він відчуває необхідність слідувати їй, щоб показати свою приналежність до цієї групи, і звідси — мода на шкідливі звички.

  - Задоволення. Одна з головних причин, чому люди вибирають шкідливі звички, це супутні і приємні (спочатку) відчуття, від хорошого самопочуття і релаксації до містичної ейфорії. Далі виникає пряма залежність.

  - Цікавість змушує деяких людей почати самим слідувати шкідливим звичкам.

  Відхід від фізичного стресу. Більшості людей вдається справлятися з найбільш стресовими ситуаціями їх життя, але деякі намагаються знайти притулок у формі залежності.

  - Невміння  використовувати вільний час.

  - Відчуження і невлаштованість у житті.

  Однією із негативних звичок є куріння

           Чим небезпечне куріння ? Оскільки вдихається дим то обпікає слизові і ще в ньому міститься велика кількість шкідливих речовин (бензопірен, нітрозаміни, чадний газ, частинки сажі і т. д.), куріння (незалежно від використовуваного препарату) підвищує ризик розвитку раку легенів, рота і дихальних шляхів, хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ), психічних, серцево-судинних та інших захворювань. В даний час найбільш поширеними наслідками тривалого куріння є виникнення ХОЗЛ і розвиток різних пухлин дихальної системи, 90% випадків раку легенів пов’язано з курінням.

  Залежність від тютюнопаління може бути, як психологічна, так і фізична. При психологічної залежності людина тягнеться за цигаркою, коли перебуває в кращий компанії, або в стані стресу, нервової напруги, для стимуляції розумової діяльності.за. При фізичній залежності вимога організмом нікотинової дози така сильна, що вся увага  зосереджується на пошуку сигарети, ідея куріння стає настільки нав’язливою, що більшість інших потреб (зосередження на роботі, угамування голоду, відпочинок, сон і т. д.) йдуть на другий план .

  Алкоголізм — захворювання, різновид токсикоманії, що характеризується хворобливою пристрастю до алкоголю (етилового спирту), з психічною та фізичною залежністю від нього. Негативні наслідки можуть виражатися психічними та фізичними розладами, а також порушеннями соціальних відносин особи, яка страждає цим захворюванням.

  За даними досліджень ГО «Український інститут соціальних досліджень ім. О.Яременка» : біля 50%  підлітків мають досвід куріння, 86% вживали алкоголь та 18% наркотики. В Україні загальне споживання абсолютного алкоголю на одну людину за рік становить 11-12 літрів. Осіб, які потребують лікування внаслідок вживання алкоголю та наркотиків 4,8 млн.

  Ось декілька порад щодо здорового способу життя для дорослих, щоб жити щасливим і здоровим життям: 

           Почніть дотримуватися здорового способу життя прямо зараз і докладіть зусиль для поступового прогресу. Якщо минуло багато часу з моменту вашого останнього тренування, тоді це час для початку. Підтримуйте фізично активний спосіб життя і зробіть заняття частиною вашого повсякденного життя.

  Для корисного харчування є різноманітні продукти. Уникайте використання обмежувальних дієт в ім'я втрати ваги. Вони можуть зашкодити вашому здоров'ю і запропонувати лише тимчасову втрату ваги.

  Підтримуйте здорову масу тіла. Це можна зробити тільки після виконання пунктів попередніх рекомендацій. Їжте регулярно, ніколи не пропускайте сніданок чи обід. Уважно ставтеся до своєї їжі, як до можливості живити себе. Вкрай рідко вживайте солодкі продукти або їжу з упаковки. Їжте сезонну їжу і вживайте велику кількість фруктів і овочів. Надайте перевагу фруктам і овочам, які вирощуються місцево Зменшіть споживання солі та цукру. Це крок, який може сприяти запобіганню ожиріння, діабету, високого кров'яного тиску та хвороб серця Пийте багато рідини. Підтримка хорошого рівня водного балансу важлива для досягнення загального доброго здоров'я 

           Намагайтеся уникати стрессу. Займіться фізичною кулбтурою, практикуйте медитацію і працюйте у напрямку зміни вашого ставлення до стресу. Не реагуйте на будь-яку стресову ситуацію і вчіться ігнорувати, і мати позитивний світогляд у житті.

           Обмеження, введені в зв'язку з пандемією COVID-19, не повинні перешкоджати здоровому способу життя. Ізоляція – додатковий особистий час крім іншого, який не обов'язково проводити пасивно, а можливо саме зараз почати доступну фізичну активність, яку завжди відкладали на «понеділок», на « перше число» та інші моменти.

           Будьте здорові і піклуйтеся про своє здоров'я та здоров'я своїх близьких кожного дня, адже це запорука щасливого життя.   Здоров'я  дуже дорого вартує.