Розділи

  • 21 квітня 2017

  Як запобігти захворюванню дітей на водно-нітратну метгемоглобінемію

  В Україні частина населення, переважно в сільській місцевості, споживає воду із колодязів та індивідуальних свердловин, що живляться ґрунтовими водами і, часто, знаходяться у незадовільному стані.

  В останні роки внаслідок виробничої, побутової діяльності населення та незадовільного утримання криниць, спостерігається зростання забруднення ґрунтових вод нітратами. Ефективних методів очистки від нітратів на сьогодні не існує.

  Вживання води з наднормативним вмістом нітратів небезпечне для здоров’я. З ним безпосередньо пов’язане захворювання на водно-нітратну метгемоглобінемію у дітей до року, летальні випадки від якої реєструються все частіше. На території області такий випадок було зареєстровано в  2010 році.

  Метгемоглобінемія обумовлена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин та органів людського організму (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання. Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові. Розвитком ціанозу.

  Симптоми хвороби у немовлят проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». В дітей, що вражені цією хворобою, може бути блювота і пронос. У екстремальних випадках відзначене збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння в 7-8% випадків закінчується смертю.

  Випадки метгемоглобінемії трапляються частіше за все в сільських регіонах, де використовується вода з колодязів.

  До груп підвищеного ризику відносяться:

  - немовлята віком до одного року, що знаходяться на штучному вигодовуванні;

  • - сільське населення, що споживає воду або продукти з перевищеним вмістом нітратів;

  - чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію, захворювання дихальної системи, хвороби серцево-судинної системи.

  У дітей перших місяців життя отруєння нітратами можливе через овочевий сік, молочні суміші, що готуються на воді, забрудненій нітратами. Особливо небезпечна для дітей хронічна дія нітратів.

  ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України» та її підрозділами, в ході спостереження за якістю питної води, яка використовується для споживання дітьми віком до 3-ох років, щорічно проводяться дослідження води з громадських та індивідуальних криниць і каптажів, на вміст нітратів. На санітарно-хімічні  показники було досліджено 1800 проб води з громадських криниць, 437 з яких (24,3%) не відповідали вимогам. За вмістом нітратів, не відповідність встановлено в 394 пробах (21,9%). За бактеріологічними з 1764 досліджених, 656 не відповідало вимогам (37,2%).

  З індивідуальних криниць,  на сан-хім показники досліджено 1914 -проб, з відхиленням 534 (27,9%), по залишковому вмісту нітратів не відповідало вимогам 492 проби 25,7% всіх досліджених. За бактеріологічними показниками не відповідало вимогам-320 проб (26,2%) з 1220 досліджених.

  Всі громадські каптажі також були обстежені. Всього за санітарно-хімічними показниками досліджено - 71 пробу, з яких - 11 (15,5%) не відповідали вимогам, всі за рахунок вмісту нітратів. На бак показники досліджено 64 проби, в 34 виявлено відхилення (53,1%).  

  Результати досліджень свідчать про інтенсивне забруднення ґрунтових вод.

  ШАНОВНІ БАТЬКИ! Пам’ятайте, що ваші діти високо сприйнятливі до отруєння нітратами!

  Але їх можна попередити. Для цього необхідно дотримуватись певних правил:

  - не використовуйте для пиття дітей, особливо перших місяців життя, та приготування молочних сумішей воду невідомої якості;

  -надавайте перевагу бутильованій воді, а також із централізованої мережі водопостачання, якість якої постійно контролюється і відповідає нормативним вимогам;

  -перед тим, як використовувати криничну воду, зверніться до територіальних відокремлених структурних підрозділів Державної установи «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України», або в іншу спеціалізовану установу, яка має відповідну акредитацію для проведення лабораторних досліджень та підтвердження безпечної якості води.