Розділи

  • 12 квітня 2017

  Сказ: небезпека для людей

      В останні роки в Україні, а також в області значно погіршилась епізоотична ситуація із сказу, в зв'язку  з  різким ускладненням ситуації серед диких, домашніх  та бродячих тварин.   

       Протягом останніх років в Україні реєструються поодинокі випадки захворювань на сказ серед людей, виникнення яких було пов'язане з несвоєчасним зверненням потерпілих від укусів тваринами по медичну допомогу та несвоєчасне призначення антирабічних щеплень.

        Активні вогнища сказу серед тварин  реєструються у всіх регіонах нашої області.

       За даними Головного Управління Держспоживслужби області в 2016 році був лабораторно підтверджений сказ в 165 тварин, в попередньому році – у 155.  

         Тобто епізоотична ситуація стабілізувалася на високих показниках і є реальна загроза появи сказу у людей.

     В області останні 2 випадки захворювання людей на сказ були зареєстровані в 2007 році в Томашпільському і Шаргородському районах.

         Кількість  людей, які звертаються за медичною допомогою через укуси тварин стабільно висока. Так в минулому році за медичною допомогою звернулося 3184 особи, з них 182 покусані скаженими тваринами, антирабічні щеплення були призначені 911 особам.

          Сказ – це гостра інфекційна  хвороба, яка спричиняється вірусами, але не передається від людини до людини. Людині вірус сказу передається із слиною при  укусі  чи ослиненні хворими на сказ тваринами (лиси, вовки, собаки,коти,борсуки, бобри, велика та дрібна рогата худоба,гризуни та інш.).

         Вірус сказу уражає головний мозок, при цьому викликає важкі незворотні порушення в ньому, а в подальшому - смерть.

        Інкубаційний період триває від 10 діб до 1 року, частіше він складає 30-90 діб.

        Ознаки сказу у людини:  невелике підвищення температури, занепокоєння, дратівливість, безсоння, в укушеному місці відчувається пульсуючий біль, іноді сильний свербіж, активно проявляється водобоязнь і світлобоязнь.

       Дієвих способів лікування сказу не існує, лікування симптоматичне.

  Для запобігання захворюванню на сказ після укусу людини або ослиненні її шкіри та слизових оболонок скаженою або підозрілою на сказ або невідомою твариною потрібно терміново   промити місце укусу великою кількістю води з господарським милом, а також обробити спиртовим розчином йоду або спиртом.  

         Потерпілому необхідно негайно звернутися в лікарню до травматолога, для вирішення питання про проведення вакцинації антирабічною вакциною. Якщо не звернутися за вакцинацією протягом 14 днів -  лікування не ефективне.

                                 Завідувач відділенням

                                 особливо-небезпечних інфекцій 

                                                                       Дабіжа Г.М.