Розділи

    • 07 квітня 2017

    Діагностика кліщового бореліозу

    Кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) - інфекційне трансмісивне природно-осередкове захворювання, збудником якого є спірохети, які передаються кліщами; характеризується складним патогенезом, що включає комплекс імуноопосередкованих реакцій і полісистемності; має схильність до хронічного і рецидивного перебігу.

    Природні господарі борелій в природі - дикі тварини (гризуни, птахи, олені та ін.), що є прокормителями кліщів роду Ixodes - переносників борелій. Під час кровосання , борелії потрапляють в кишківник кліща, де розмножуються і виділяються з фекаліями. У природних вогнищах циркуляція збудника відбувається наступним чином: кліщі - дикі тварини (птахи) - кліщі. Можливе залучення в епідеміологічну ланцюг домашніх тварин - кіз, овець, корів, собак.

    Від хворої до здорової людини інфекція не передається, тобто хворий хворобою Лайма для оточуючих не являє загрози.

    Зараження людини відбувається під час укусу інфікованим кліщем, коли Борелії зі слиною кліща (або з його виділеннями при мікро пошкодженнях під час розчухування шкіри) потрапляють в тканини людини. Інкубаційний період триває від 2 до 30 днів, в середньому - 2 тижні. До 30% хворих не пам'ятають або заперечують в анамнезі укус кліща. Обговорюється аліментарний шлях зараження при вживанні сирого козячого або коров'ячого молока.

    У місці присмоктування кліща звичайно (в 70% випадків) розвивається комплекс запально-алергічних змін шкіри, що проявляються у вигляді специфічної еритеми (почервоніння шкіри) характерної для хвороби Лайма. Червона пляма поступово збільшується по периферії, досягаючи 1-10 см в діаметрі (іноді і більше). З часом центральна частина плями блідніє або набуває синюшного відтінку, створюється форма кільця. У місці укусу кліща, в центрі плями, визначається кірка, потім рубець. Пляма без лікування зберігається 2-3 тижні, потім зникає.

                   З метою  попередження виникнення і розповсюдження природно-осередкових хвороб необхідно своєчасно і в повному об'ємі проводити комплекс організаційних, профілактичних протиепідемічних заходів.

              Для постановки точного діагнозу та подальшого ефективного лікування вирішальним є лабораторне  дослідження крові хворого та мікроскопія кліща.

                     Лабораторія особливо небезпечних інфекцій ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України» надає послуги лабораторної діагностики :

    - дослідження крові хворого  методом ІФА на АТ IgM і IgG -    135,68 грн

    - мікроскопічний метод дослідження кліща для виявлення   збудника   бореліозу – 118,25 грн