Розділи

  • 25 квітня 2018

  Кліщовий бореліоз (Хвороба Лайма)!

  Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз) – інфекційне захворювання, яке передається людині через укус інфікованих кліщів.

  В минулому році 241 випадок даної хвороби було зареєстровано в 13 – ти районах Вінничини, а також в м. Ладижин та м. Вінниці. Вже спочатку поточного року на кліщовий бореліоз  захворіло 6 людей, із них 5 жителів міста Вінниці та 1 житель Тульчинського району.

  Як підтверджує практика сезон найбільшої активності кліщів припадає на травень - жовтень, проте зважаючи на різке потепління  після зими цього року, вже в квітні місяці спостерігалась активізація кліщів. Більш активними вони будуть при відповідних погодних умовах в травні місяці, саме тому існує небезпека нападу кліщів на людей та інфікування збудниками кліщового бореліозу.   

  Збудниками хвороби Лайма є мікроорганізми роду Бореліа, переносниками яких є кліщі. Зараження людей відбувається при укусах хворими кліщами під час відпочинку у паркових зонах та скверах, біля лісових масивів, озер, при відвідуванні лісу та роботі на дачних ділянках.

  Початок хвороби Лайма за проявами схожий на грип. Тому занепокоєння повинні викликати збільшення лімфатичних вузлів, біль в суглобах, м’язах, навіть незначне підвищення температури, що виникає після укусу кліща або перебування у лісопаркових зонах. У 60 – 70 % інфікованих людей на місці укусу кліща через 2 – 14 – й день, іноді через 2 місяці, виникає червона пляма, яка з часом збільшується в розмірах і до 20 – 30 см в діаметрі, болюча, часто супроводжується свербінням. Поява червоної плями після присмоктування кліща є прямим показом для звернення до лікаря і лікування хвороби Лайма.

  Пам’ятайте, що видалити кліща найкраще зможе фахівець лікувального закладу – лікар хірург. При відсутності такої можливості видалення кліща можливо провести самостійно. Після видалення кліща місце присмоктування необхідно протерти спиртом або розчином йоду.

  Кліща можна дослідити на наявність борелій у лабораторії ОНІ (особливо небезпечних інфекцій) ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України».

  Органами – мішенями при гострій та хронічній формі хвороби Лайма є – суглоби, нервова система, серце, шкіра. При хронічному бореліозі вираженість та характер патологічних змін і прогноз захворювання куди більш серйозніші. Ураження головного мозку та периферичної нервової системи, запальні процеси в суглобах та незворотні ушкодження шкіри, затримка розумового та фізичного розвитку у дітей – це далеко не повний перелік можливих проявів хронічного бореліозу.

  Хвороба Лайма на ранніх стадіях розвитку добре піддається лікуванню.

  Найбільш простим, дешевим та ефективним засобом профілактики хвороби Лайма є уникнення присмоктування кліщів.

  Кліщі підстерігають «донора», яким дуже часто є людина, на кущах, деревах та високій траві. Вони відчувають запах людини або тварини за 10 – 15 метрів. Тому уздовж стежин і місць випасу худоби їх завжди більше, ніж в глибині лісу, а в затінку більше, ніж на сонці. Вони віддають перевагу змішаним лісам, особливо люблять березові та липові гаї. Кліщ присмоктується не відразу, він досить довго лазить по людині або тварині, причому тільки знизу доверху.

  Засоби особистого захисту від кліщів прості та доступні кожній людині, яка дбає про своє здоров'я. При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі (парки, сквери, діброви, гаї, ліси, галявини), рекомендується одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб легше було помітити кліщів. Голову слід покривати головним убором. Через кожні 2 години під час прогулянок необхідно проводити само - та взаємо огляди.

  Присмоктується кліщ частіше за все лише в певних місцях – шукає тонку ніжну шкіру (за вухом, під грудьми, на шиї, в пахових ділянках). Якщо людина одягнена належним чином, то до шкіри кліщ не добереться. Для відлякування кліщів можна використовувати репеленти, які можна купити в аптечних мережах.

  Коли прийдете додому, уважно огляньте не тільки себе і своїх рідних, але й одяг, квіти, ягоди, гриби, які Ви принесли з собою та кота або пса, що були з Вами. Вдома слід відразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна цей одяг залишати біля ліжка чи спати в ньому.