Розділи

  • 23 листопада 2022

  Легіонельоз: коли в гонитві за комфортом – не варто забувати про безпеку

  Кондиціонер - це порятунок від спеки і задухи влітку, а взимку – помічник для обігріву приміщень. Відмовитися від використання кондиціонера на сьогодні бачиться абсолютно неможливим, а тому зробити його експлуатацію максимально безпечною для здоров'я – завдання першорядної важливості. І справа тут зовсім не в протягу або сильному перепаді температур, а в маленькій бактерії - Legionella pneumophila.

  Трохи історії:

  Вперше ця хвороба була зареєстрована у США в 1976 році у вигляді спалаху на конгресі колишніх військовослужбовців Американського легіону (звідси і назва – легіонельоз). Людей вразило невідомою хворобою, яка викликала важку пневмонію. Захворіло 220 учасників з майже 4,5 тисячі осіб, які були присутні на конгресі, 34 хворих померли.

  Чим же вона так небезпечна?

  Легіонельоз – особливо небезпечне інфекційне захворювання, що протікає з клінікою атипічної пневмонії. Протікає з клінічними проявами тяжкої пневмонії, яка має високу летальність – 5-10%. Проте, легкі форми (лихоманка Понтіак) більш схожі на ГРВІ, що проявляються короткочасною гарячкою – до 2-5 діб, кашлем, сухістю та болем у горлі.

  Шлях передачі захворювання – повітряно-крапельний. Реалізується за рахунок аерозольного механізму. Збудник потрапляє в організм людини через дихальні шляхи з дрібнодисперсним аерозолем води, який утворюється при роботі приладів систем водопостачання – душових сіток, джакузі, кранів тощо. У разі відсутності або неправильного технічного обслуговування душових кабін, джакузі, зволожувачів або змішувачів води, в них спостерігається підвищене розмноження легіонер.

  Найнебезпечнішим ускладненням легіонельозу є дихальна недостатність, яка часто призводить до летального результату. Летальність захворювання складає від 5 до 35% та залежить від віку хворого і стану здоров’я.

  Треба знати, що існують окремі категорії людей, ризик хвороби у яких набагато вищий. До них відносяться:

  -курці, адже куріння пошкоджує легені, а значить, робить людину більш сприйнятливою до всіх видів легеневих інфекцій;

  -люди зі слабким імунітетом в результаті ВІЛ/СНІДу або прийому кортикостероїдів і препаратів, які вживаються для запобігання відторгнення органів після трансплантації;

  -літні люди, люди з хронічними захворюваннями, наприклад емфіземою, цукровим діабетом, хворобами нирок і раком;

  Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб нагадує, що легіонельоз відноситься до так званих «техногенних» інфекцій, які отримали поширення через збільшення використання водяних систем охолодження і технологічних циклів, при функціонуванні яких утворюється дрібнодисперсний аерозоль, що містить легіонели.

  Щоб не допустити розвитку захворювання, необхідно проводити профілактичні огляди систем, а всі побутові кондиціонери утримувати в чистоті, міняти фільтри.

  Де можна провести лабораторні дослідження на виявлення збудника легіонельозу в системах водопостачання та кондиціонування?

  На Вінниччині такі дослідження проводяться в мікробіологічній лабораторії ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»

  Чекаємо на Вас за адресою: м. Вінниця, вул. Маліновського, 11

  Контактний телефон (0432) 67-26-18