Розділи

  • 12 жовтня 2022

  Нагадуємо правила збирання та споживання грибів

  Щороку у Вінницькій області реєструються випадки отруєнь людей грибами. На лікарняні ліжка потрапляють як дорослі, так і діти. За інформацією Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб, протягом 6 місяців  поточного року було зареєстровано 5 випадків отруєнь грибами із 7 потерпілими, серед них – одна дитина. 

  З липня по сьогоднішній день статистика поповнилась ще шістьма  випадками.  У Вінниці – 2, у Могилів-Подільській територіальній громаді - 4 та  у Гайсинській, Жмеринській, Козятинській, Калинівській і Хмільницькій ТГ – по 1 випдку. На сьогодні з початку року від отруєнь грибами потерпіло - 14 осіб з них 3 дитини.

  Основна причина отруєнь - це вживання різних видів дикорослих грибів (рядовки, сироїжки, підосиновики, печериці, опеньки, маслюки тощо), як свіжих з порушенням термічної обробки (лише відварені, або лише обсмажені), сушених (без термічної обробки), так і маринованих (куплених з рук).

  Гриби є доволі специфічним продуктом, що містить значну кількість азотистих речовин, зокрема білків, а також жирів, вуглеводів, деякі вітаміни (В1, РР), мінеральні речовини (зокрема фосфор). Клітковина хітин, що входить до їхнього складу, майже не перетравлюється у шлунково-кишковому тракті, тому гриби вважають «важкою» їжею.

  Вживати гриби не рекомендовано вагітним, жінкам, які годують грудьми, та літнім людям. Не варто годувати грибами чи стравами з них дітей до 12 років.

  Як не отруїтися грибами

  -Не купуйте гриби на стихійних ринках

  -Найкраще відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх грибами, вирощеними штучно, котрі підлягають контролю та продаються в торговельній мережі.

  -Уважно оглядайте гриби: звертайте увагу на колір капелюшка, губки, ніжки.

  -Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишайте його поряд з іншими.

  -Не беріть занадто молоді чи старі гриби — їх легко переплутати з отруйними.

  -Не збирайте гриби поблизу трас, промислових підприємств, забруднених територій: гриби вбирають в себе широкий спектр отруйних речовин, зокрема важкі метали.

  -Не збирайте гриби в посушливу погоду: в цей час гриб пересихає, віддавши воду і збільшивши концентрацію токсинів.

  -Не куштуйте сирі гриби.

  -Вдома ще раз ретельно перевірте гриби: всі сумнівні треба викинути.

  -Готуйте гриби протягом першої доби після збирання.

  -Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу в свіжій підсоленій воді не менше 30 хв.

  -Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.

  Симптоми отруєння грибами

  Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хвилин  після споживання, так і протягом кількох днів. Основні симптоми:

  -нудота. блювота;

  -різкий біль у животі;

  -діарея;

  -запаморочення;

  -підвищення температури тіла;

  -зниження пульсу;

  -задуха. судоми;

  -марення, поява галюцинацій.

  За наявності будь-якого з наведених симптомів негайно викликайте лікаря! Не займайтеся самолікуванням, це небезпечно для життя!

  Також категорично заборонено вживати алкогольні напої, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти - це може прискорити всмоктування токсинів у організм.

  Залишки грибів або грибних страв слід обов’язково зберегти, адже лабораторне їх дослідження допоможе з’ясувати причину отруєння та призначити правильне лікування.

  Більше інформації:

  www.cgz.vn.ua

  https://youtube.com/channel/UClqgHWnGoo3My5OwHLj37eA

  https://www.instagram.com/cdc_vinnytsia

  https://www.facebook.com/CDCVinnytsia