Розділи

  • 22 вересня 2022

  Як уникнути статевих інфекцій. Рекомендації МОЗ.

  Сексуальне здоров’я потребує різнобічної підтримки, і така підтримка має бути доступною для всіх: від підлітків, яким часто не вистачає якісних і вичерпних знань про секс і сексуальність, до дорослих людей, які з різних причин не отримують послуг із охорони сексуального здоров’я.

  Однією з найбільших загроз для сексуального здоров’я є інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), і найкращий спосіб не мати з ними проблем – знизити ймовірність інфікування. 

  Щороку в Україні реєструють майже 400 000 нових випадків інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).

  Так за даними Вінницького обласного центру контрою та профілактики хвороб більш як за півроку зареєстровано 28 випадків захворювання на сифіліс та 9 випадків захворювання на гонорею. 

  Варто знати, що передаються статевим шляхом понад 30 різних бактерій, вірусів і паразитів. Найвищі показники захворюваності мають вісім із них. Чотири з цих восьми інфекцій - сифіліс, гонорея, хламідіоз і трихомоніаз - виліковні.

  Інші чотири є вірусними й не лікуються: гепатит В, вірус простого герпесу, ВІЛ і вірус папіломи людини (ВПЛ). Їхні симптоми можна лише пом’якшити, якщо вчасно виявити й отримати адекватну терапію. Проте від гепатиту В і ВПЛ є щеплення.

  Основний спосіб передачі ІПСШ - статевий контакт Але є й інші: наприклад, через кров або препарати крові. Деякі ІПСШ, зокрема хламідіоз, гонорея, гепатит В, ВІЛ та сифіліс, можуть також передаватися від матері до дитини під час вагітності та пологів.

  ІПСШ часто протікають без симптомів, особливо у дівчат. Тому хлопці та дівчата, сексуальні партнери яких мають симптоми ІПСШ, повинні звертатися за медичною допомогою, незалежно від того, чи є у них ознаки захворювання, чи ні.

  Якщо ви маєте бажання пройти тестування на ІПСШ обговоріть це зі своїм сімейним лікарем.

  Щороку варто проходити:

  Тестування на ВІЛ-інфекцію. Це можна безоплатно зробити в сімейного лікаря, центрі профілактики та боротьби з ВІЛ-СНІДом та в мобільній амбулаторії. Також дуже важливо тестуватися й на вірусні гепатити В і С, оскільки серед шляхів передачі вірусу є і статевий спосіб.

  Діагностику гонореї та хламідіозу. Рекомендовано здійснювати під час щорічного огляду в гінеколога/уролога - це надважливо, якщо людина має не одного статевого партнера або партнерів, які хворіли/хворіють на ІПСШ. 

  Профілактика ІПСШ

  Бар’єрні засоби захисту - одні з найефективніших, і до них належать презервативи. Презервативи для жінок також ефективні та безпечні, як і презервативи для чоловіків.

  Для зниження ризику інфікування ВІЛ також застосовують доконтактну профілактику (PrEP). Таку терапію призначає виключно лікар, вона доповнює інші методи профілактики (презервативи та систематичне тестування), проте не гарантує 100 % захисту від ВІЛ-інфекції. Доконтактна профілактика ефективна лише у разі щоденного прийому препаратів і не захищає від інших ІПСШ.

   Що робити, якщо ви підозрюєте в себе ІПСШ?

  Якщо ви підозрюєте, що інфікувалися або могли інфікуватися, зверніться до свого сімейного лікаря для проведення діагностики. Своєчасна діагностика та лікування важливі, адже допоможуть запобігти розвитку ускладнень, потенційно небезпечних для життя проблем зі здоров’ям та уникнути інфікування ваших партнерів.

  Також у попередженні поширення ІПСШ допоможуть дотримання здорового способу життя, відмова від ризикованої поведінки, зокрема вживання ін’єкційних наркотиків і свідоме ставлення до свого здоров’я.

  Турбота про сексуальне здоров'я – запорука щасливого довголіття.

  Джерело: МОЗ України

   https://moz.gov.ua/

  Більше інформації на наших ресурсах:

  www.cgz.vn.ua

  https://youtube.com/channel/UClqgHWnGoo3My5OwHLj37eA

  https://www.instagram.com/cdc_vinnytsia

  https://www.facebook.com/CDCVinnytsia