Розділи

  • 12 грудня 2017

  ДЕНЬ ВШАНУВАННЯ УЧАСНИКІВ ЛІКВІДАЦІЇ НАСЛІДКІВ АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АЕС

  14 грудня в Україні визначено як День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Указ № 945/2006  про встановлення цієї пам’ятної дати підписаний Президентом України 10 листопада 2006 року.

  У декого можуть виникнути сумніви, чи потрібно виділяти цей день, адже є 26 квітня – Міжнародний День пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф. Чому саме 14 грудня вибрано для вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС?

  Це вже історія, але саме 14 грудня  року в пресі було  надруковано повідомлення про те, що державною комісією був прийнятий в експлуатацію комплекс захисних споруд, що підтверджувало закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС.

  Ті, хто вважають 14 грудня своїм святом, вже давно називають цей день Днем ліквідатора.

   Сьогодні над четвертим енергоблоком новий саркофаг, основна функція якого полягає в обмеженні розповсюдження радіоактивних речовин, які знаходяться в об’єкті «Укриття». За проектом ця споруда буде експлуатуватися впродовж 100 років. Будівництво розпочалось у квітні 2012 року групою французьких компаній, які виграли тендер Європейського банку реконструкції та розвитку. Фінансування проекту за рахунок країн-донорів близько 980 млн. евро.

  Особливістю спорудження нового саркофагу в тому, що він будувався на відстані 180 метрів від об’єкту «Укриття». Це дало змогу суттєво знизити опромінення персоналу, задіяного на будівництві. Загальна маса конструкції разом з допоміжним обладнанням- 36000 тонн. Встановлення відбулося шляхом насування змонтованої арки за допомогою спеціальної системи на об’єкт «Укриття».

  Минуло понад 30 років з часу тієї страшної аварії. Пройшов період напіврозпаду таких радіоактивних забруднювачів території як цезій-137 і стронцій-90, збудовано новий саркофаг. Але Чорнобиль для України ніколи не стане минулим.

  Величний подвиг здійснили всі, хто брав участь у ліквідації наслідків вибуху на четвертому енергоблоці атомної електростанції. Завдяки їх мужності, ми сьогодні можемо працювати і радіти життю.

  На превеликий жаль, багато хто з ліквідаторів вже давно покинув це земне життя. Їх завжди  будуть пам’ятати нинішні й прийдешні покоління.     

  Велика шана і доземний уклін всім героям-ліквідаторам! Хай атом ніколи не стане зброєю, а його мирне і безпечне використання буде величним символом геніальності людського розуму.